wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak segregują wrocławianie? Połowę da się odzyskać!

Około pół tony odpadów – tyle śmieci w ciągu roku wytwarza przeciętny mieszkaniec gminy Wrocław. Ponad połowę wszystkich naszych odpadów komunalnych stanowią te zmieszane – to ponad 180 tys. ton. Sprawdzamy, co przeciętny wrocławianin wyrzuca do czarnego pojemnika i czy dałoby się z niego coś odzyskać.

Reklama

W 2023 roku każdy z nas wytworzył średnio 534 kg odpadów. To nieco mniej niż w 2022 roku, kiedy było ich 577 kg. Choć ta liczba w ostatnich latach zmalała, to ilości wciąż są ogromne. W 2023 roku wszystkich odebranych odpadów było niemal 300 tys. ton, z czego blisko 182 tys. ton stanowiły zmieszane odpady komunalne. Sprawdźmy, co wyrzucamy do czarnych pojemników?

Pojemniki na segregowanie odpadów pod zlewem Tomasz Hołod
Pojemniki na segregowanie odpadów pod zlewem

Eksperci sprawdzili

Z pomocą przychodzą nam badania przeprowadzone przez naukowców z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Wrocławskiej. Eksperci badali, ile i jakich odpadów wyrzucamy we Wrocławiu przez cały rok – od wiosny 2022 do wiosny 2023. W zestawieniu uwzględniono nieruchomości jednorodzinne i wielorodzinne, a wyniki uśredniono.

W analizie przyglądano się temu, co wrzucamy do czarnego pojemnika, kiedy już oddzielimy poszczególne frakcje nadające się do recyklingu – papier, tworzywa sztuczne, szkło i bioodpady. Wyniki były zaskakujące.

Grafika prezentująca dane dotyczące segregacji odpadów ARAW
Grafika prezentująca dane dotyczące segregacji odpadów

Gdzie wyrzucić odpady?

Wyszukiwarka odpadów

Jeśli nie wiesz, gdzie wyrzucić dany rodzaj odpadów, skorzystaj z naszej wyszukiwarki. Wpisz nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i sprawdź, gdzie możesz go wyrzucić.

Nazwa odpadu

Znaleziono 0 wyników

Wystarczy wpisać nazwę przedmiotu lub rodzaj odpadów i dowiesz się, gdzie możesz go wyrzucić.

Za dużo zmieszanych

Okazuje się, że w odpadach zmieszanych znalazło się ponad 30 proc. odpadów kuchennych, ponad 15 proc. odpadów z papieru, 14,5 proc. tworzyw sztucznych oraz 8,5 proc. szkła. W wyrzuconych przez nas odpadach ponad 68 proc. powinna zostać posegregowana i trafić do pojemników na poszczególne frakcje. Tym bardziej że odpady zmieszane to tak naprawdę odpady, które pozostają po segregacji – powinno ich być w naszych domach jak najmniej.

Segregacja to obowiązek!

Ten wynik niepokoi zwłaszcza w kontekście przepisów – selektywna zbiórka odpadów jest obowiązkowa, a Wrocław, tak jak inne gminy w Polsce, jest zobowiązany do osiągania ściśle określonych przez UE poziomów recyklingu. W 2023 roku wymagany poziom wynosił 35 proc., w 2024 roku będzie wynosił 45 proc., by w 2025 roku wzrosnąć do 55 proc. Odpady, które zamiast zostać posegregowane, trafiają do czarnego pojemnika, są praktycznie nie do odzyskania.

– Nie możemy zakładać, że ktoś posegreguje nasze śmieci za nas. Odzyskiwanie surowców z odpadów zmieszanych jest bardzo trudne. To skomplikowany, czasochłonny i kosztowny proces – mówi Aleksandra Palus, rzecznik spółki Ekosystem. – Łatwo wyobrazić sobie to na przykładzie papieru. Tekturowe opakowanie, które trafia do odpadów zmieszanych, nasiąka płynami, ulega zabrudzeniu, zatłuszczeniu, przez co nie można go poddać procesowi recyklingu – dodaje.

Do czarnego pojemnika możemy wyrzucać odpady, które nie podlegają dalszej segregacji: zużyte artykuły higieniczne, ceramikę, naczynia, brudny, mokry papier (w tym np. ręczniki papierowe), resztki mięsa i kości.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama