Będzie to druga lodówka postawiona na wrocławskim targowisku. Pierwszą otwarto 10 września na targowisku Niedźwiedzia.
– Kupcy i mieszkańcy bardzo ucieszyli się z takiego rozwiązania, szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie wszyscy muszą podejmować decyzje dotyczące oszczędności i nie marnowania – mówi Edyta Niebiańska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Bazar ekologiczny, degustacja lokalnych produktów, spacer i warsztaty
Każdemu przyda się wiedza z zakresu pochodzenia żywności – m.in. jak rosło zboże na chleb, kto pierwszy posadził ziemniaki, buraki czy owoce zjadane przez każdego. Na takie pytania będzie można uzyskać odpowiedzi na sobotnim pikniku. W programie „Jadalnego Miasta” oprócz tego m.in.:
- bazar ekologiczny „Krótka Droga” – poznaj lokalnych producentów;
- book truck – mobilna księgarnia;
- stół obfitości – jadalna instalacja artystyczna;
- degustacja produktów lokalnych;
- plener artystyczny;
- warsztaty ceramiczne w ramach promowania lokalnego rzemiosła;
- spacer Jadalne Gajowice – jadalne rośliny w przestrzeni miejskiej;
- historia handlu przy ul. Jemiołowej - zbieranie wspomnień oraz słuchowisko o osiedlu.
Więcej informacji o pikniku na Ryneczku Jemiołowa dostępne tutaj.
Otwarcie kolejnej lodówki na targowisku we Wrocławiu
Biuro Rozwoju Gospodarczego razem z Wydziałem Klimatu i Energii oraz Whirlpool Corporation w ramach akcji „Targowiska nie marnują” otworzą w sobotę kolejną lodówkę na targowisku pod hasłem: „Wrocław i Ryneczek Jemiołowa nie marnują!”
Celem akcji „Targowiska nie marnują” jest wykorzystanie charakteru i potencjału targowisk oraz zadbanie o potrzeby mieszkańców w zakresie dostarczania i nie marnowania żywności.
Zarządcy i kupcy chętnie włączyli się w akcję pomagania sobie nawzajem, ponieważ z lodówki może skorzystać każdy dzieląc się posiłkiem, nadwyżkami lub poczęstować się jej zawartością. Mamy nadzieję, że na pikniku dojdzie do takiej wymiany i mieszkańcy dołożą swoją „cegiełkę” do lodówkiEdyta Niebiańska, Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW
Organizatorem pikniku „Jadalne Miasto” w ramach projektu FoodSHIFT2030 jest Fundacja Ekorozwoju w partnerstwie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Urzędem Miasta Wrocław.
O Ryneczku Jemiołowa we Wrocławiu
Ryneczek Jemiołowa to teren zagospodarowany w 2019 r. na boisku po dawnym Liceum Ogólnokształcącym nr V przy ul. Grochowej. Swoje miejsca handlowe przenieśli tu kupcy z Jemiołowej, którzy na „dziko” od lat sprzedawali wokół PSS SPOŁEM. Jest to pierwsze w mieście miejsce polegające na współdzieleniu przestrzeni publicznej z działalnością handlową. Tutaj kupcy działają do godzin popołudniowych od poniedziałku do soboty, a po godzinach handlowych z tego miejsca korzystają mieszkańcy.
Na Ryneczku Jemiołowa od 1 października równolegle z tradycyjnym bazarem będzie działał bazar ekologiczny „Krótka Droga” oraz stanie drewniany pawilon dla rolników z Krótkiego łańcucha Dostaw KŁOS. Nowy operator – Mariusz Sybila, chce stworzyć atrakcyjne miejsce dla mieszkańców i wypełnić lukę gastronomiczną na placu.