wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. W sobotę 1 października piknik „Jadalne Miasto” na Ryneczku Jemiołowa. Dużo atrakcji dla odwiedzających

W sobotę 1 października piknik „Jadalne Miasto” na Ryneczku Jemiołowa. Dużo atrakcji dla odwiedzających

Bartosz Moch,

Na zdjęciu otwarcie lodówki społecznej na targowisku Niedźwiedzia 10 września 2022 r. UMW
Na zdjęciu otwarcie lodówki społecznej na targowisku Niedźwiedzia 10 września 2022 r.

Już w sobotę, 1 października, na Ryneczku Jemiołowa przy ul. Grochowej 13 w godzinach 10.00-16.00 zaplanowano otwarty piknik „Jadalne Miasto”, podczas którego zostanie otwarta kolejna lodówka dla mieszkańców w ramach akcji „Wrocław i targowiska nie marnują”. Poznajcie program atrakcji.

Reklama

Będzie to druga lodówka postawiona na wrocławskim targowisku. Pierwszą otwarto 10 września na targowisku Niedźwiedzia.

– Kupcy i mieszkańcy bardzo ucieszyli się z takiego rozwiązania, szczególnie w obecnej rzeczywistości, gdzie wszyscy muszą podejmować decyzje dotyczące oszczędności i nie marnowania – mówi Edyta Niebiańska z Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Bazar ekologiczny, degustacja lokalnych produktów, spacer i warsztaty

Każdemu przyda się wiedza z zakresu pochodzenia żywności – m.in. jak rosło zboże na chleb, kto pierwszy posadził ziemniaki, buraki czy owoce zjadane przez każdego. Na takie pytania będzie można uzyskać odpowiedzi na sobotnim pikniku. W programie „Jadalnego Miasta” oprócz tego m.in.:

 • bazar  ekologiczny „Krótka Droga” – poznaj lokalnych producentów;
 • book truck – mobilna księgarnia;
 • stół obfitości – jadalna instalacja artystyczna;
 • degustacja produktów lokalnych;
 • plener artystyczny;
 • warsztaty ceramiczne w ramach promowania lokalnego rzemiosła;
 • spacer Jadalne Gajowice – jadalne rośliny w przestrzeni miejskiej;
 • historia handlu przy ul. Jemiołowej - zbieranie wspomnień oraz słuchowisko o osiedlu. 

Więcej informacji o pikniku na Ryneczku Jemiołowa dostępne tutaj.

Otwarcie kolejnej lodówki na targowisku we Wrocławiu

Biuro Rozwoju Gospodarczego razem z Wydziałem Klimatu i Energii oraz Whirlpool Corporation w ramach akcji „Targowiska nie marnują” otworzą w sobotę kolejną lodówkę na targowisku pod hasłem: „Wrocław i Ryneczek Jemiołowa nie marnują!”

Celem akcji „Targowiska nie marnują” jest wykorzystanie charakteru i potencjału targowisk oraz zadbanie o potrzeby mieszkańców w zakresie dostarczania i nie marnowania żywności.

Zarządcy i kupcy chętnie włączyli się w akcję pomagania sobie nawzajem, ponieważ z lodówki może skorzystać każdy dzieląc się posiłkiem, nadwyżkami lub poczęstować się jej zawartością. Mamy nadzieję, że na pikniku dojdzie do takiej wymiany i mieszkańcy dołożą swoją „cegiełkę” do lodówki
Edyta Niebiańska, Biuro Rozwoju Gospodarczego UMW

Organizatorem pikniku „Jadalne Miasto” w ramach projektu FoodSHIFT2030 jest Fundacja Ekorozwoju w partnerstwie z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu i Urzędem Miasta Wrocław.

O Ryneczku Jemiołowa we Wrocławiu

Ryneczek Jemiołowa to teren zagospodarowany w 2019 r. na boisku po dawnym Liceum Ogólnokształcącym nr V przy ul. Grochowej. Swoje miejsca handlowe przenieśli tu kupcy z Jemiołowej, którzy na „dziko” od lat sprzedawali wokół PSS SPOŁEM. Jest to pierwsze w mieście miejsce polegające na współdzieleniu przestrzeni publicznej z działalnością handlową. Tutaj kupcy działają do godzin popołudniowych od poniedziałku do soboty, a po godzinach handlowych z tego miejsca korzystają mieszkańcy.

Na Ryneczku Jemiołowa od 1 października równolegle z tradycyjnym bazarem będzie działał bazar ekologiczny „Krótka Droga” oraz stanie drewniany pawilon dla rolników z Krótkiego łańcucha Dostaw KŁOS. Nowy operator – Mariusz Sybila, chce stworzyć atrakcyjne miejsce dla mieszkańców i wypełnić lukę gastronomiczną na placu.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl