wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Lodówka społeczna na targowisku „Niedźwiedzia”. Bo Wrocław nie marnuje [ZDJĘCIA Z OTWARCIA]

Lodówka społeczna na targowisku „Niedźwiedzia”. Bo Wrocław nie marnuje [ZDJĘCIA Z OTWARCIA]

Redakcja www.wroclaw.pl,

Przy ul. Niedźwiedziej otwarto lodówkę społeczną, tym samym targowisko jako pierwsze dołączyło do miejskiej akcji „Wrocław nie marnuje”. To niejedyne proekologiczne działania w tym miejscu: prowadzona jest też zbiórka nakrętek i zużytych baterii, jest też regał do wymiany książek. Sprawdźcie sami!

Reklama

W sobotę, 10 września, w trakcie eko-pikniku uruchomiona została również specjalna lodówka dla mieszkańców – tak, by wymieniać się produktami zdatnymi do spożycia.

Mogą to być owoce, warzywa, nabiał, pieczywo, soki, a także produkty suche, jak kasza, mąka, czy ryż. Miejsce powstało z inicjatywy społeczności targowiska i miasta, przy wsparciu firmy Whirpool Corporation.

Wrocław nie marnuje. Nie tylko jedzenia

Kupcy chętnie zaangażowali się w akcję postawienia lodówki. Mają nadzieję, że w trudnych czasach takie działania spowodują, że mieszkańcy będą się bardziej integrować na targowisku. Oprócz codziennych zakupów mogą dzielić się swoimi nadwyżkami jedzenia z innymi. Sami sprzedawcy również będą korzystać z tego miejsca. Targ przy ul. Niedźwiedziej to bardzo dobry przykład odpowiedzialności społecznej oraz współpracy pomiędzy mikro i makro firmami
Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego, pomysłodawczyni akcji na targowiskach

Na targu pojawił się też regał na już przeczytane książki oraz donice na posadzenie szczypiorku czy mięty. Dodatkowo, zbierane będą również zużyte baterie.

– Bardzo nas cieszy, że akcja Wrocław nie marnuje zyskuje na popularności. Przykład powinien iść z wielu stron, również z miejsc handlu, które są licznie odwiedzane przez mieszkańców – mówi Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii.

Jak zmieniło się targowisko przy ul. Niedźwiedziej

Targowisko przy ul. Niedźwiedziej jest jednym z 12 placów targowych we Wrocławiu. Funkcjonuje od 1995 roku.

Charakter miejsca ulegał zmianom. Usunięto stare ogrodzenie, a od strony ul. Legnickiej powstał ciąg foodtrucków. Od 2021 r. działa plaża, która latem przyciąga okolicznych  mieszkańców. W najcieplejszych miesiącach roku organizowane są również imprezy muzyczne, kino letnie oraz wydarzenia gastronomiczne.

Targowisko, które działa w bliskim sąsiedztwie centrum handlowego i tak cieszy się dużym zainteresowaniem. Największe natężenie klientów jest w piątek i sobotę. Zauważyliśmy, że od jakiegoś czasu odwiedzają nas coraz młodsi ludzie, młode rodziny z dziećmi, dla których świeże, jakościowe warzywa i owoce oraz  ekologiczne produkty są coraz ważniejsze. Kupcy dostosowują swój asortyment do potrzeb mieszkańców. Dzięki temu mają stałych klientów
Mirosław Posłuszny, Prezes Zarządu targowiska przy ul. Niedźwiedziej

– Mam nadzieję, że takich miejsc będzie coraz więcej. Wiemy od zarządców innych bazarów, że sporo żywności, szczególnie owoców i warzyw pozostaje do wykorzystania i chętnie przyłączą się do akcji "Wrocław nie marnuje" – mówi Małgorzata Golak.

Źródło: Biura Rozwoju Gospodarczego,

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl