wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zdrowo, tanio i lokalnie? Ruszajcie na wrocławskie targowiska! Inne Centrum promuje tradycyjny handel

Zdrowo, tanio i lokalnie? Ruszajcie na wrocławskie targowiska! Inne Centrum promuje tradycyjny handel

Redakcja www.wroclaw.pl,

Sezon trwa. Na wrocławskich targowiska kupicie teraz wszystkie gatunki pomidorów, kabaczki czy dynie, a już niebawem zaroi się od grzybów i jesiennych jabłek. Tradycyjny handel to jednak nie tylko zakupy. To co czyni go szczególnie wyjątkowym to rozmowy, relacje i przyzwyczajenia, które trudno znaleźć i poczuć w hipermarketach…zresztą posłuchajcie sami!

Reklama

Targowiska do posłuchania

Bazarki, targowiska, blaszaki, ryneczki, stragany – mają wiele imion, ale co sprawia, że są takiewyjątkowe? Zespół Inne Centrum szukał odpowiedzi na to pytanie rejestrując rozmowy orazdokumentując codzienne życie targowisk na osiedlu Powstańców Śląskich i Gajowice.

Spędziliśmy sporo czasu w trzech tradycyjnych miejscach handlu we Wrocławiu, podsłuchaliśmyi przeprowadziliśmy kilkadziesiąt rozmów zarówno z klientami jak i osobami sprzedającymi swojedobra i jesteśmy zdania, że takiego klimatu nie znajdziecie nigdzie indziej – mówi namkoordynatorka projektu Inne Centrum Basia Celebucka.

Obwoźne studio nagrań Radio Centrala odwiedziło Centrum Handlowe Arena, Bazar Komandori Ryneczek Jemiołowa. Wynikiem tych działań są trzy słuchowiska, które odtwarzają wyjątkowyklimat wrocławskich targowisk oraz zbierają historie ludzi, którzy tam pracują i bywają.

Wszystkie odcinki podcastów Radio Centrali posłuchacie tu: Ruszajcie na wrocławskie targowiska! Radio Centrala na straganie

Oprócz nagrań z trzech miejsc, Inne Centrum ze wsparciem studia Szary Szum stworzył krótkifilm zapraszający do odwiedzin na wrocławskich targowiskach.

Ryneczek Jemiołowa

Handel targowiskowy na Gajowicach ma długą tradycję – sięga lat 60. ubiegłego wieku. Mimoupływu lat, i różnych miejsc, w których handel królował na tym osiedlu, wciąż można kupić tamsezonowe warzywa i owoce od lokalnych wystawców, świeże jajka, przeróżne gatunkiziemniaków, ubrania i przedmioty codziennego użytku.

Zdradzamy, że targowisko na Jemiołowej czekają niemałe zmiany. Tym bardziej warto być nabieżąco i wstąpić na ryneczek, szczególnie jeśli ma się tyle dobrodziejstw po sąsiedzku.Ryneczek Jemiołowa, ul. Grochowa 13

Otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 oraz w sobotę między 8.00 - 14.00

Bazar Komandor

Bazar Komandor istnieje od 1992 roku. Zaczęło się od sprzedaży na kocach czy łóżkachpolowych, a teraz to jeden z najbardziej znanych targowisk na południu Wrocławia. W centrumBazaru znajduje się kultowy (szczególnie wśród absolwentów Uniwersytetu Ekonomicznego) BarBlaszak, w którym można odpocząć po pełnym wrażeń dniu zakupów.

Galeria zdjęć

Na Bazarze znajdziecie świeże owoce i warzywa, domowe przetwory, ekologiczne oleje, sklepzoologiczny, a nawet fryzjera!

Bazar Komandor, skrzyżowanie Radosnej i Komandorskiej.

Jest otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach 7.00 do 17.00. Dodatkowe informacje na stronie bazarkomandorpl

Centrum Handlowe Arena

C.H. Arena to co prawda nie targowisko, ale duch tradycyjnego handlu jest tam żywy,szczególnie ze względu na relacje, które tworzą się tam każdego dnia i niezwykłe rozmowy jakiemożna podsłuchać wybierając się tam na zakupy.

Arena działa od 1992 roku i do dziś można tam spotkać pełen przekrój tradycyjnych usługrzemieślniczych. Krawcowa, kaletnik, rymarz. Znajduje się tam też jadłodajnia, która nie razkarmiła studentów i studentki w przerwach między zajęciami, a przed wejściem do Areny, wniepozornej budce można zjeść prawdopodobnie najlepsze placki ziemniaczane we Wrocławiu.

Lokalnie i sezonowo

Na wrocławskich targowiskach kupicie teraz dynie, powoli pojawiają się grzyby, roi się też odjesiennych jabłek, których odmiany trudno zliczyć. To co charakteryzuje lokalny handel to teżbezpretensjonalny zero waste. Groch w wielkich słojach na wagę, domowe przetwory i owoce oraz warzywa nie zawinięte w plastikowe torby.

Oczywiście nigdzie nie jest idealnie, ale targowa atmosfera sprzyja rozmowie, a zakupioneprodukty możesz zapakować w co tylko chcesz. Przekonanie do tego sprzedających jest zdecydowanie łatwiejsze niż w hipermarkecie –  mówi jedna z klientek Bazaru Komandor. Łatwiej też dowiedzieć się skąd pochodzi dany produkt. Wystarczy zapytać! Tu jest coś z Milicza, tu z Trzebnicy. Mamy pewność, że jedzenie jest lokalne i nie jechało do nas wielu godzin w lodówce. Chociaż i na targowiskach zdarza się żywność z hurtowni, to o wiele łatwiej jest to zweryfikować.

Co ważne –  targowiska to nie tylko owoce i warzywa. Lokalne sery, mięso, jajka, a także pieczywo, kwiaty czy sklepiki z naczyniami, ubraniami lub produktami dla zwierząt.

Niekończące się rozmowy

To co urzeka na targowiskach to przede wszystkim relacje jakie tworzą się tu między wystawcami a klientami. To lata przyzwyczajeń, zaufania i serdeczności sprawiają, że mieszkańcy i mieszkanki Wrocławia chętnie wracają na targowiska.

W podcaście Radio Centrala poznacie m.in. panią Anię z Ryneczku Jemiołowa, której brzoskwinie są słynne na całe Gajowice i jeszcze dalej. Z klientkami pani Ania rozmawia po godzinach przez What’s up’a. Daje im znać, o której warto przyjść żeby zgarnąć świeże owoce, a czasem rozmawiają tak po prostu, o życiu. Oddani klienci, których zna się z imienia to powszedni widok na targowiskach.

Ryneczki to prawdziwe miasto w miniaturze. Spotkasz tu sąsiada lub sąsiadkę, poznasz kogoś nowego, po ludzku się wygadasz, a przy okazji zrobisz zakupy na cały tydzień lub co najmniej na leniwe sobotnie śniadanie – mówi Jacek Sterczewski z projektu Inne Centrum.

Inne Centrum od początku działania projektu poszukuje alternatywnych, lokalnych centrów miast. Miejsc, które łączą cechy społeczne z handlowymi. Targowiska to idealna przestrzeń wspólna na osiedlu czy dzielnicy, dlatego i my zachęcamy

Ruszajcie na wrocławskie targowiska!

ROZWÓJ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI OSIEDLOWEJ – PROWADZENIE PUNKTU INFORMACJI I WSPARCIA PRZEDSIĘBIORCZOŚCI NA WSKAZANYCH OSIEDLACH KOMPLETNYCH (ŚRÓDMIEŚCIE POŁUDNIOWE, JAGODNO) W LATACH 2022-2024 to projekt realizowany przez Inne Centrum na zlecenie Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Działania finansowane są z budżetu Gminy Wrocław.

Autor: Tosia Gawrońska

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl