wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: niekorzystna

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czysta energia dla Wrocławia. Fortum likwiduje kopciuchy
Pexels

Ponad 4 tys. pieców w ciągu 2 lat zlikwidowała w centrum Wrocławia spółka Fortum. Według szacunków firmy, w minionym roku podłączono do miejskiej sieci ciepłowniczej ponad 15 tys. mieszkańców Wrocławia. W tym roku Fortum na nowe przyłączenia i modernizację sieci wyda ponad 65 mln zł. Do 2023 r. firma chce, by z miejskiej sieci korzystało ponad 300 kamienic z mieszkaniami komunalnymi.

Reklama

Fortum, spółka odpowiedzialna za dostawę ciepła we Wrocławiu, podsumowała efekty programu antysmogowego Czysta Energia dla Wrocławia, realizowanego przez firmę od lutego 2018 r. na terenie Śródmieścia. W ciągu prawie dwóch lat spółce udało się doprowadzić do zlikwidowania ponad 4 tys. pieców w samym tylko centrum.

20 stycznia 2020 r., podsumowanie programu Czysta Energia dla Wrocławia realizowanego przez Fortum, fot. Jarek Ratajczak

– Program antysmogowy Czysta Energia dla Wrocławia ma na celu umożliwienie dostępu do sieci ciepłowniczej jak największej liczbie mieszkańców. Projekt wpisuje się w politykę miasta skupioną na likwidacji tzw. kopciuchów będących głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza w centrum – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta Wrocławia ds. wymiany źródeł ogrzewania podkreślił, że w mieście jest ok. 20 tys. mieszkań i domów jednorodzinnych, w których należy wymienić piece. Z tego ok. 12 tys. pieców jest w zasobie komunalnym.

– Fortum jest naszym istotnym parterem. Kopciuchy mamy w 600 budynkach miejskich. W ciągu 4-5 lat chcemy podłączyć do sieci ciepłowniczej 300 kamienic, czyli 50-60 budynków rocznie. Dotychczas miasto nie prowadziło działań na taką skalę – zaznacza Rafał Guzowski.

Zlikwidowano 4 tys. pieców

W ramach programu Czysta Energia dla Wrocławia, w wyznaczonym obszarze Śródmieścia firma przyłącza do sieci każdą nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji.

Proces przyłączeniowy trwa maksymalnie 12 miesięcy od momentu złożenia wniosku. Fortum w całości finansuje budowę przyłącza i nie pobiera tzw. opłaty przyłączeniowej.

Źródło: Fortum

Od początku trwania programu do końca 2019 roku do sieci ciepłowniczej przyłączono 77 nieruchomości zlokalizowane w centrum Wrocławia. Według szacunków firmy, dzięki temu udało się zlikwidować ok. 4 tys. pieców.

W trakcie niespełna dwóch lat, na terenie Śródmieścia, podpisanych zostało 101 umów przyłączeniowych na łączną moc przekraczającą 16MW, a kolejne 74 umowy znajdują się na etapie analiz i projektowania.

– Główną przyczyną powstawania smogu w centrum Wrocławia jest niska emisja pochodząca z domowych pieców, a głównym sposobem jej eliminacji – rozpowszechnianie ciepła sieciowego. Dlatego Fortum zdecydowało się ułatwić wspólnotom mieszkaniowym podłączenie do sieci ciepłowniczej. Zachęcam mieszkańców do skorzystania z dogodnych warunków realizacji takiej inwestycji w ramach naszego programu antysmogowego  – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej Fortum.

Dofinansowanie instalacji na koszt Fortum

Źródło: Fortum

W ramach programu Czysta Energia dla Wrocławia firma wydała 1 mln 200 tys. zł. na dofinansowanie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych w 4 kamienicach na Śródmieściu (zostały wybrane w konkursie), w których miało być zlikwidowanych 85 pieców.

– Kamienice przy Poniatowskiego 12 i Roosvelta 11 już podłączono, natomiast budynki przy Krasińskiego 25 i Skargi 23 są już przyłączone do sieci, ale nie zakończono jeszcze budowy instalacji wewnętrznych. Chcemy, by te dwie kamienice korzystały z ciepła w 2020 roku – podkreśla Jacek Ławrecki.

Rzecznik dodaje, że brak wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania stanowi jedną z głównych barier uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Za instalację odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości.

Fortum inwestuje

Źródło: Fortum

W 2019 roku na rozwój infrastruktury ciepłowniczej w całym Wrocławiu Fortum wydało prawie 58 mln zł, z czego ok. 38 mln przeznaczonych zostało na inwestycje przyłączeniowe, a ok. 20 mln na modernizację sieci i węzłów.

Wybudowano niemal 13 km nowych przyłączy i zmodernizowano ok. 4 km sieci, m.in. magistralę ciepłowniczą przy ul. Buforowej. 154 budynki przyłączono do sieci, wskutek czego ok. 15 tys. mieszkańców miasta zyskało dostęp do ciepła sieciowego. W 2020 r. spółka planuje przeznaczyć ok. 65 mln zł na nowe przyłączenia i modernizację sieci.

Sprawdź co Wrocław robi dla czystszego powietrza – akcja „Zmień piec”

Wrocław, 2020 rok rozpoczął od dużej miejskiej „Zmień piec” w ramach kampanii „Wrocław bez smogu”. Do końca 2024 roku miasto przeznaczy 330 mln złotych na działania związane z likwidacją pieców.

Mieszkańcy mogą skorzystać z dofinansowania w ramach programów: KAWKA Plus i Termo KAWKA. W ramach KAWKI Plus można otrzymać do piętnastu tysięcy złotych na dofinansowanie do wymiany ogrzewania, a kolejne pięć na wymianę starej, drewnianej stolarki okiennej z programu Termo KAWKA.

O tym, jak krok po kroku wymienić piec, dowiemy się również na stronie internetowej zmienpiec.pl.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl