wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zapłacą za instalacje grzewcze w kamienicach. 12 czerwca rusza nabór wniosków

Zapłacą za instalacje grzewcze w kamienicach. 12 czerwca rusza nabór wniosków

Jarek Ratajczak

We wtorek, 12 czerwca rusza nabór wniosków o dofinansowanie na budowę wewnętrznych instalacji grzewczych i przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynków w śródmieściu Wrocławia. Na ten cel, w ramach programu antysmogowego, spółka Fortum wyda 1 mln zł. W 2018 r. na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu Fortum przeznaczy 65 mln zł.

Reklama

Fortum, spółka odpowiedzialna za dostawę ciepła we Wrocławiu, przedstawiła zasady dofinansowania budowy wewnętrznych instalacji grzewczych i przyłączenia do sieci ciepłowniczej budynków w śródmieściu Wrocławia. To realizacja programu „Czysta energia dla Wrocławia”, który Fortum zaprezentowała w lutym 2018 r.

– Brak wewnętrznych instalacji centralnego ogrzewania stanowi jedną z głównych barier uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej. Za instalację odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości. Fortum w ramach programu antysmogowego przeznacza jednak milion złotych na budowę wewnętrznych instalacji – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

źródło: Fortum

Milion na instalacje wewnętrzne

Na sfinansowanie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych spółka wyda 1 mln zł. Maksymalne dofinansowanie na jedno mieszkanie wyniesie 15 tys. zł, a na cały budynek 300 tys. zł.

– Zależy nam aby każda złotówka przeznaczona na realizację programu przyniosła jak największy efekt ekologiczny. Dlatego o przyznaniu dofinansowania zdecyduje liczba zlikwidowanych pieców węglowych w danej nieruchomości. W przypadku budynków o tej samej liczbie pieców weźmiemy pod uwagę datę złożenia wniosku – dodaje Jacek Ławrecki.

Ze wsparcia skorzystać mogą właściciele nieruchomości w wyznaczonym obszarze śródmieścia Wrocławia z min. 15 mieszkaniami w budynku ogrzewanym przynajmniej w 70% piecami węglowymi. Nieruchomość nie może posiadać wewnętrznej instalacji grzewczej. Zakwalifikowanie wniosku o dofinansowanie wymaga także zgód min. 70% mieszkańców danej nieruchomości na przyłączenie do sieci ciepłowniczej.

źródło: Fortum

Harmonogram działań:

  • przyjmowanie wniosków: od 12 czerwca do 3 lipca,
  • weryfikacja wniosków: lipiec,
  • lista budynków z dofinansowanie: sierpień,
  • podpisywanie umów: w ciągu miesiąca do weryfikacji budynku
  • budowa wewnętrznych instalacji grzewczych: do października 2019 r.

Ciepło z sieci w 12 miesięcy

Z programu antysmogowego skorzystać mogą również mieszkańcy, którzy we własnym zakresie sfinansują wewnętrzną instalację grzewczą. Fortum przyłączy do sieci każdą kamienicę i budynek w centrum Wrocławia, w całości pokryje koszty budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne wydatki związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty.

Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy. Fortum zapewnia, że specjalni konsultanci pomogą na każdym etapie procedury przyłączeniowej.

– Tylko w 2018 roku na modernizację, rozbudowę sieci i nowe przyłączenia we Wrocławiu Fortum przeznaczy 65 mln złotych. Od stycznia br. podpisaliśmy 89 umów na podłączenie do sieci, z czego 31 dotyczy likwidacji niskiej emisji w obszarze śródmiejskim. Zachęcamy kolejnych mieszkańców do skorzystania z programu antysmogowego. Każdy budynek ogrzewany ciepłem sieciowym to mniej indywidualnych pieców w stolicy Dolnego Śląska, a w konsekwencji mniejsza emisja zanieczyszczeń – mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.

Przedstawiciele Fortum podkreślają, że podłączenie do sieci ciepłowniczej to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania tzw. niskiej emisji, jednej z głównych przyczyn powstawania smogu. Co to jest niska emisja?

Informacje na temat programu „Czysta energia dla Wrocławia” oraz wzory wniosków będą dostępne na stronach internetowych (czynne od 12 czerwca) energiadlawroclawia.pl oraz przylaczsie.fortum.pl. Do dyspozycji mieszkańców będzie także specjalny numer tel. 604 597 128. 

Sprawdź co Wrocław robi dla czystszego powietrza

W 2018 r. gmina Wrocław, przyłączy do sieci ciepłowniczej 46 kamienic, których jest właścicielem. Podłączenie będzie związane z termomodernizacją budynku (docieplenie elewacji, dachu, wymiana stolarki okiennej). Średni koszt takich prac w kamienicy, to ok. 2 mln zł.

Wrocławski Program Antysmogowy #oddechwnormie ma poprawić jakość powietrza w stolicy Dolnego Śląska. Na ten cel miasto ma przeznaczyć w latach 2018-2028 ok. 300 mln złotych.

Wrocławski program wymiany pieców KAWKA+. Nabór wniosków

15 lutego 2018 r. na sesji Rady Miejskiej radni przyjęli uchwałę w sprawie stworzenie wrocławskiego programu wymiany pieców węglowych – tzw. KAWKA+. 23 marca 2018 r. miasto ogłosiło nabór wniosków o udzielenie dotacji na zmianie ogrzewania węglowego na proekologiczne. Wnioski przyjmowane są do 28 września 2018 r. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl