wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Więcej ciepła z sieci – mniej smogu. Rusza program ochrony powietrza

Więcej ciepła z sieci – mniej smogu. Rusza program ochrony powietrza

Rusza Program Ochrony Powietrza We Wrocławiu źródło: Fortum
Rusza Program Ochrony Powietrza We Wrocławiu

Rozwój infrastruktury ciepłowniczej, mniej indywidualnych pieców i kotłowni, więcej mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego w centrum miasta, a tym samym poprawa jakości powietrza – to główne założenia programu „Czysta energia dla Wrocławia” realizowanego przez Fortum. Na wsparcie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych spółka wyda milion złotych. Priorytetem w realizacji pakietu antysmogowego będzie śródmieście Wrocławia.

Reklama

Program spółki odpowiedzialnej za dostawę ciepła we Wrocławiu zakłada m.in. rozbudowę  sieci ciepłowniczej, rozwój niskoemisyjnych źródeł energii, edukację ekologiczną i specjalny pakiet antysmogowy dla miasta. We wtorek, 13 lutego 2018 r., o szczegółach programu poinformowali przedstawiciele Fortum i władz miasta.

13 lutego 2018 r., prezentacja  programu „Czysta energia dla Wrocławia” realizowanego przez Fortum, fot. Jarek Ratajczak

Priorytetem w realizacji pakietu antysmogowego będzie śródmieście

W ramach pakietu Fortum przeznaczy milion złotych na wsparcie budowy wewnętrznych instalacji grzewczych. Przyłączenie jednej kamienicy to koszt ok. 60-80 tys. zł. Proces ubiegania się o wsparcie będzie skonsultowany z Urzędem Miasta i Radą Społeczną przy Fortum. Ciepło z sieci sposobem na smog we Wrocławiu.

źródło: Fortum

– Priorytetem w realizacji pakietu antysmogowego będzie objęte śródmieście. Fortum zobowiązuje się, że w wyznaczonym obszarze przyłączy każdą kamienicę i nieruchomość posiadającą wewnętrzną instalację grzewczą lub instalację w trakcie realizacji. Od momentu złożenia wniosku przyłącze powstanie maksymalnie w ciągu 12 miesięcy – mówi mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej z Fortum.

– W 2018 roku miasto sfinansuje przyłączenie do sieci ciepłowniczej 40 kamienic za co zapłacimy ok. 40 mln zł. W kolejnych latach chcielibyśmy w ten sposób przyłączać 40-50 kamienic – dodaje Wojciech Adamski, wiceprezydent Wrocławia.

Brak instalacji wewnętrznych to jedna z głównych barier uniemożliwiających podłączenie budynku do sieci ciepłowniczej w centrum Wrocławia. Za instalację odpowiada właściciel lub zarządca nieruchomości.

Pakiet antysmogowy to niższe koszty

Pakiet antysmogowy zakłada również niższe koszty związane z realizacją nowych podłączeń do sieci. Fortum w całości sfinansuje budowę przyłącza, nie pobierze tzw. opłaty przyłączeniowej, a ewentualne koszty związane z budową węzła rozłoży mieszkańcom na dogodne raty. 

źródło: Fortum

– Z myślą o nowych odbiorcach ciepła powstanie czytelne kompendium wiedzy na temat przyłączania nieruchomości do sieci. Specjalni konsultanci doradzą, jak uzyskać dofinansowanie ze środków publicznych na instalację wewnętrzną – mówi Piotr Górnik.

Ciepło bez smogu

Przedstawiciele Fortum podkreślają, że podłączenie do sieci ciepłowniczej to jeden z najskuteczniejszych sposobów ograniczania tzw. niskiej emisji, jednej z głównych przyczyn powstawania smogu. Co to jest niska emisja?

– Zaproponowane rozwiązania w ramach w ramach pakietu antysmogowego mają zwiększyć liczbę mieszkańców korzystających z ciepła sieciowego. Przyłączając kolejne budynki likwidujemy indywidualne kotłownie, piece i kominy, co przekłada się znacząco na ograniczenie zanieczyszczenia powietrza – mówi Piotr Górnik.

źródło: Fortum

Program „Czysta energia dla Wrocławia” odpowiada na postulaty mieszkańców zgłoszone na forum Rady Społecznej przy Fortum, która działa od października ubiegłego roku. Program wpisuje się również w działania miasta na rzecz poprawy jakości powietrza. Co ma wpływ na jakość powietrza w mieście?

Sprawdź co Wrocław robi dla czystszego powietrza - serwis specjalny

Zwiększenie obszaru objętego dostawami ciepła to m.in. cel opracowywanego programu zaopatrzenia Wrocławia w energię (prąd, gaz, ciepło). Walce ze smogiem służą także rozwiązania w obszarze transportu i komunikacji, takie jak: priorytet dla komunikacji zbiorowej, parkingi park and ride czy rozbudowa systemu ścieżek rowerowych. Kontrole opału do ogrzewania przeprowadzają strażnicy miejscy.

źródło: Fortum

– Na początku lat 90. We Wrocławiu było ok. 80 tys. lokali opalanych węglem wg. Od ostatniego spisu powszechnego GUS z 2011 r. było ich już ok. 33 tys. Każdego roku konsekwentnie eliminowane są kolejne paleniska węglowe – dodaje Wojciech Adamski.

Ciepło sieciowe we Wrocławiu

Wrocławska sieć ciepłownicza ma ponad 530 km i należy do jednej z najdłuższych w kraju. Od 2006 roku na jej rozwój Fortum przeznaczyło ponad 200 mln złotych, przyłączając blisko 26 tys. mieszkań, a tym samym ponad 64 tys. nowych odbiorców.

źródło: Fortum

W ostatnich latach Fortum wybudowało magistrale ciepłownicze na Nowe Żerniki i Kępę Mieszczańską. Jeszcze w tym roku ciepło popłynie do odbiorców na wrocławskich Maślicach. Rozpoczęły się również prace mające na celu przyłączenie kilkunastu tysięcy mieszkań na osiedlu Jagodno.

W perspektywie najbliższych lat planowana jest także rozbudowa sieci na Brochowie, w rejonie Dworca Świebodzkiego, a także w rejonie ulic  Kamieńskiego, Racławickiej,  Jaracza, Gorlickiej i  Gnieźnieńskiej.

Jakość powietrza we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl