wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:37

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kolejny ogród przy wrocławskiej szkole. Dzieci uczą się, jak uprawiać warzywa
Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu Fot. UMW
Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu

W Szkole Podstawowej Nr 43 przy ul. Grochowej 36-38 we Wrocławiu powstał ogródek warzywny. Nauczyciele oraz dzieci mogą z niego korzystać m.in. w czasie lekcji, ucząc się jak uprawiać warzywa, dbać o ogród oraz czym jest kompostownik.

Reklama

Ogród w SP nr 43 został stworzony przed wakacjami. Prace rozpoczęły się na początku 2021 roku od cyklu warsztatów, podczas których informowano, w jaki sposób szkoły mogą, przy wsparciu partnerów projektu FoodSHIFT2030, stworzyć taką przestrzeń. Wcześniej, w ramach projektu,  powstało siedem ogrodów, zaprojektowanych i wykonanych przez architektów krajobrazu. Tutaj formuła jest trochę inna – szkoły uczą się samodzielnie zakładać ogrody.  

– Podczas warsztatów wymieniamy się doświadczeniami oraz pokazujemy cały proces, w jaki sposób taki ogród założyć a potem z niego korzystać podczas zajęć. To bowiem wielowymiarowa przestrzeń do edukacji. Wierzymy, że wkrótce takich szkół i przedszkoli będzie coraz więcej – opowiada Monika Onyszkiewicz z Fundacji EkoRozwoju, partnera w projekcie FoodSHIFT2030.

Czytaj także: FoodSHIFT 2030

Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu

Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu, fot. UMW

Ogród warzywny to ciekawe zajęcia dla uczniów

Jak podkreślają nauczycielki ze szkoły przy ul. Grochowej, ogród pozwala im przeprowadzać interesujące i praktyczne lekcje.

– Dzieci bardzo chętnie korzystają z ogrodu. Odbywają się w nim niektóre lekcje przyrody, podczas których oglądamy rośliny, jemy pomidory, wąchamy zioła jak oregano, mięta czy tymianek. To bardzo praktyczna i ciekawa forma nauczania. Mamy też jabłoń, która przyjechała do nas z Niemiec, w ramach współpracy i wymiany międzyszkolnej – wylicza Joanna Pałaszewska-Kuźnik, pedagog specjalny w SP nr 43.

– Uczniowie dowiadują się jak założyć i prowadzić ogród, do czego służy kompostownik czy jakie mamy rośliny oraz do czego możemy je wykorzystać. Bardzo chcieliśmy takiego ogrodu i wreszcie go mamy – dodaje Anna Raźniak, nauczyciel języka niemieckiego w placówce przy ul. Grochowej.

Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu

Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu, fot. UMW

Ogrody w szkołach i przedszkolach? Duże zainteresowanie

Jak podkreślają przedstawiciele miasta, jeden z partnerów w projekcie FoodSHIFT 2030, zainteresowanie wśród wrocławskich szkół stworzeniem własnego ogrodu jest olbrzymie.

– Zakładanie ogrodów warzywnych przy szkołach i przedszkolach to kolejne działanie w ramach projektu FoodSHIFT 2030. Do tej pory miasto stworzyło ich siedem, ale cieszą się one bardzo dużym zainteresowaniem i mamy kolejne zgłoszenia od chętnych placówek – mówi Małgorzata Bartyna-Zielińska z Wydziału Wody i Energii UMW.

Czytaj także: FoodSHIFT 2030 – szkolne ogrody obrodziły [WIDEO]

Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu

Ogród warzywny w Szkole Podstawowej nr 43 przy ul. Grochowej we Wrocławiu, fot. UMW

O projekcie FoodSHIFT 2030 - polityka klimatyczna miasta

Zachęcanie mieszkańców do wspólnego uprawiania warzyw, kwiatów, owoców czy ziół w ogrodach społecznych czy też  tworzenie ogrodów warzywnych we wrocławskich szkołach – to tylko kilka zadań z wielu przewidzianych w projekcie FoodSHIFT 2030. Jego realizacja to kolejny element nowej polityki klimatycznej miasta.

– To projekt międzynarodowy, który ma zmienić nasze podejście do żywienia, promować dietę roślinną, zwiększyć dostęp do dobrej jakościowo i świeżej żywności, skracać łańcuch dostaw i tworzyć ogrody społeczne w miastach, gdzie możemy się spotykać, uprawiać owoce i warzywa oraz wzmacniać lokalne wspólnoty. Jako miasto wspieramy cały proces powstawania takich ogrodów – dodaje Małgorzata Bartyna-Zielińska.

Ogrody społeczne to miejsca, w których mieszkańcy mogą wspólnie, po sąsiedzku uprawiać rośliny, jednocześnie integrując się i miło spędzając czas. Są one coraz popularniejsze w Europie, w tym w Polsce.

Jak zakładać ogrody społeczne – startują konsultacje

W pierwszym tygodniu października rozpoczną się także konsultacje „Jak zakładać ogrody społeczne”. Pozwolą one m.in. wypracować krok po kroku procedurę oraz regulamin zakładania ogrodów społecznych w mieście.

W ramach konsultacji będzie można wziąć udział zarówno w e-debacie na temat ogrodów społecznych w innych miastach (12.10.2021 r., wtorek), jak też wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym (5.10.2021 r., wtorek, Galeria Dizajn BWA Wrocław).

Projekt FoodSHIFT2030 jest realizowany w ramach programu Horyzont 2020 i w całości finansowany ze środków unijnych. Wrocław na jego realizację otrzymał 400 tysięcy złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl