Jak zakładać ogrody społeczne?

Jak zakładać ogrody społeczne?

Konsultacje społeczne w sprawie procedury zakładania ogrodów społecznych

Ogród w mieście

Ogrody społeczne to zielone przestrzenie w miastach, np. na osiedlach, między blokami. Dzięki nim mieszkańcy i mieszkanki mogą cieszyć się smakiem warzyw prosto z ogrodu. Miejsca te wyróżnia wspólnotowy charakter pieczę nad nimi sprawują członkowie określonej społeczności.

W ogrodach można nie tylko uprawiać warzywa, owoce, czy zioła – można też ustawić leżaki, by odpoczywać, lub organizować warsztaty i wydarzenia (sportowe, kulturalne), bo to miejsca integracji lokalnej.

Wrocław bierze udział w programie Horyzont 2020, w ramach którego realizowany jest projekt FoodSHIFT2030. Koordynatorem działania jest Wydział Wody i Energii (Zielony Wrocław). Jego celem jest promowanie lokalnego rolnictwa, zdrowej żywności i edukacja na temat żywienia. Program ten to impuls do zakładania ogrodów społecznych. 

Jak rozmawiamy?

Miasto chce wspólnie z przyszłymi ogrodnikami i ogrodniczkami zastanowić się nad tym, jak zakładać ogrody społeczne we Wrocławiu. Zależy nam, by regulamin, który powstanie na bazie wypracowanej w konsultacjach procedury, w jak największym stopniu odpowiadał na potrzeby mieszkańców i mieszkanek.

W ramach konsultacji będzie można wziąć udział zarówno w e-debacie na temat ogrodów społecznych w innych miastach (12.10.2021 r., wtorek), jak też wziąć udział w spotkaniu konsultacyjnym (5.10.2021 r., wtorek). Zapraszamy też do punktu konsultacyjnego, który będzie miał miejsce podczas pikniku ogrodów społecznych (9.10.2021 r.). Przez cały czas trwania konsultacji można wypełnić e-formularz konsultacji. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ogrodach społecznych, masz wątpliwości, zajrzyj do zakładki Pytania i odpowiedzi. 

Zapraszamy do udziału w konsultacjach Twoja opinia będzie miała wpływ procedurę powstawania ogrodów społecznych w naszym mieście. Konsultacje trwają do 24 października 2021 r.

Konsultacje realizuje Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich w ramach zadania publicznego współfinansowanego ze środków Gminy Wrocław.

Partnerami konsultacji są: Galeria Dizajn BWA Wrocław, Ołbiński Ogród Otwarty, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu i Fundacja Ekorozwoju.

Zdjęcia: Grzegorz Rajter

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć