wroclaw.pl strona główna

UWAGA! Korek na Gądowiance. Na obwodnicy śródmiejskiej zderzyły się cztery samochody

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Uważajcie, lepy na owady zabijają ptaki i ssaki!

Mroczek późny – całkiem spory nietoperz o rozpiętości skrzydeł nawet do 37 cm – złapał się w pułapkę, z której sam nie był się w stanie uwolnić: przykleił się do zwykłego lepu na owady.

Nie wolno odklejać zwierzęcia na siłę!

Nietoperz miał szczęście: nikt nie próbował go odrywać na siłę (kości jego skrzydeł są cieńsze niż zapałki, dlatego nie wolno tego robić) i trafił wraz z lepem do Ekostraży.

Rozpoczęliśmy akcję ratunkową. Zwykle delikatne posmarowanie olejem rzepakowym wystarczy, by rozpuścić klej i uwolnić biedaczka. Tak też było i tym razem. Na szczęście obyło się bez złamań i większych urazów. Problemem jest rozerwana błona skórna skrzydła, która będzie się dłuuugo regenerować. Nietoperz zostanie z nami na pewno kilka miesięcy, zanim powróci do środowiska.
Katarzyna Szakowska, Ekostraż

Można pomóc w leczeniu latającego ssaka. Szczegóły na profilu Ekostraży na Facebooku.

Lepy to śmiertelne pułapki

– Takie wywieszone na zewnątrz lepy na owady są śmiertelną pułapką nie tylko dla nietoperzy, ale także dla ptaków, a nawet młodziutkich kotów – mówi Katarzyna Szakowska z Ekostraży. – Niektóre umierają z głodu i wycieńczenia, a także z powodu urazów lub w wyniku problemów żołądkowo-jelitowych po zjedzeniu fragmentów lepu, z którego próbują się uwolnić. Jeszcze gorsze jest stosowanie bardzo mocnych lepów na gryzonie. Tak niehumanitarne rozwiązania trudno nawet skomentować.

Co na to prawo?

Ekostraż przypomina, że:

  • Stosowanie lepów na wolnym powietrzu (tych niezabezpieczonych siatką o drobnych oczkach do których mogą się przylepić ptaki i nietoperze) jest zakazane na podstawie art. 54 ust. 1 pkt 16 Ustawy o ochronie przyrody oraz stanowi wykroczenie na podstawie art. 131 pkt 1a tej ustawy. Jest zagrożone grzywną nawet do 5 tys. zł.
  • Doprowadzanie do śmierci zwierząt kręgowych (w tym ptaków i ssaków) w wyniku ich przyklejenia do lepu i śmierci głodowej, stanowi przestępstwo na podstawie art. 35 ust. 1 w związku z art. 33 ust. 1a ustawy o ochronie zwierząt, zagrożone karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Jeśli używamy lepu na owady wewnątrz pomieszczenia, musimy zadbać o to, by w pogoni za ćmami czy muchami nie wleciał do mieszkania nietoperz lub ptak. Nie wolno wtedy zostawiać szeroko otwartych okien, chyba że mamy moskitierę albo lep jest zabezpieczony siatką.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama