wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Zobacz, jak niewiarygodnie długie „rzęsy” ma dzioborożec

Gdy się patrzy na dzioborożca kafryjskiego we wrocławskim zoo, widzi się przede wszystkim jego imponujący dziób i kolory: czerń piór i intensywną czerwień nagiej skóry. Warto jednak spojrzeć mu także w oczy i przyjrzeć się jego „rzęsom”. Są wyjątkowo długie!

Reklama

Po co dzioborożcowi kafryjskiemu coś, co przypomina rzęsy?

„Nie są jedynie ozdobą. Chronią oczy przed kurzem i intensywnym słońcem panującym w jego naturalnym środowisku. W afrykańskim klimacie to cecha wręcz nieoceniona!” – wyjaśnia zoo Wrocław w swoim poście na Facebooku.

„Rzęsy” dzioborożca to tak naprawdę nie włoski, jakie mają ssaki, w tym ludzie, lecz nastroszone wokół oczu pióra.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Dzioborożec kafryjski z wrocławskiego zoo ZOO Wrocław
Dzioborożec kafryjski z wrocławskiego zoo

Jacek i Agatka

We wrocławskim zoo żyją dwa dzioborożce. Można je zobaczyć przy Strusiarni w zabytkowej części zoo. 

Jacek przyjechał do nas z Grecji, a Agatka z Francji. Niestety nie znoszą się i reagują na siebie agresją, dlatego nie doczekamy się od tej pary piskląt.
Robert Strasenburg, kierownik Wydziału Ptaków

Śpiewają, grzmią i buczą

W naturze dzioborożce kafryjskie żyją w Afryce subsaharyjskiej. Większość czasu spędzają na ziemi, a odpoczywają i śpią na drzewach. Są wybitnymi śpiewakami, a ich koncerty mają swój program: najpierw śpiewa samiec, a potem jego partię powtarza samica. Dają z siebie wszystko: ich śpiew słychać nawet z odległości 4 km!

Żeby zaznaczyć swoje terytorium, dzioborożce śpiewają nie tylko w duetach, ale także chórem. Potrafią też wydawać inne interesujące odgłosy, np. między sobą grzmią i buczą.

Robią zapasy, chuchają i dmuchają na pisklęta

Dzioborożce to imponujące ptaki. Rozpiętość ich skrzydeł może wynosić nawet 1,80 m - to wzrost dorosłego mężczyzny! Cecha charakterystyczna: naga, czerwona skóra m.in. wokół oczu na policzkach i pod dziobem.

Żyją w grupach do 12 osobników i są mięsożerne. Najbardziej lubią owady, ale nie pogardzą też skorpionami, płazami, małymi ssakami i gadami, a nawet padliną. Potrafią też robić zapasy – przechowują zdobyte pożywienie na później.

Ciekawostka: pisklęta zostają przy rodzicach aż 9 lat, a dzioborożce mogą być nawet do siedemdziesiątki.

Niestety te interesujące ptaki są narażone na wyginięcie z powodu utraty siedlisk, ale też m.in. dlatego, że tłuką szyby i bywają wykorzystywane do tradycyjnych rytuałów, które mają zapobiegać suszy.

Więcej informacji na temat tych ptaków znajdziesz na stronie zoo.

Źródło: zoo Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl