Afrykarium we wrocławskim zoo to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć manaty karaibskie. Jest ich 5: bracia bliźniacy Gumlle i Armstrong mają po 15 lat, Abel, która wbrew pozorom jest samicą - 12, Ambroży - 4, a najmłodszy, czyli Aluś - 1,5 roku.
Narodziny Alusia były wielkim wydarzeniem. W chwili przyjścia na świat maleństwo ważyło – bagatela! – 30 kg.
Manaty mieszkają w części nazywanej Dżunglą Kongo i można je podziwiać z dwóch miejsc: z górnego tarasu widokowego i przez szybę, dzięki której można zobaczyć, co robią pod wodą.
Codziennie około godz. 12.30 odbywają się pokazowe karmienia – to świetna okazja, by przyjrzeć się z bliska, jak pochłaniają różne smakołyki, zwłaszcza swoją ukochaną sałatę.
Wrażliwe, przyjazne, inteligentne
Jeśli chodzi o pokrewieństwo, manatom bliżej do słoni niż do delfinów, z którymi łączy je fakt, że spędzają całe życie w wodzie i mają podobny kształt.
Manaty mogą mieć nawet 4,5 m długości i ważyć 1,5 tony, choć na ogół są nieco mniejsze - rosną do 3 m. Co ciekawe, te olbrzymy są niezwykle wrażliwe: ich włosy czuciowe (czyli wibrysy) przekazują do mózgu nawet najdelikatniejsze impulsy dotykowe, a pysk jest czuły jak nasz język.
Te wielkie stworzenia są także inteligentne, przyjazne i choć nie tworzą stałych grup, świetnie się między sobą porozumiewają i potrafią się witać „na misia”, poklepując się nawzajem płetwami po plecach.
Manaty karaibskie żyją w naturze na obszarze Karaibów, u brzegów Ameryki Środkowej i północnego wybrzeża Ameryki Południowej po północno – wschodnią Brazylię. W USA, ze względu na zmiany temperatury wód, w okresie zimowym przemieszczają się w okolice Florydy, aby w okresie letnim przywędrować na północ do Wirginii i na zachód do Luizjany.
Życie manatów staje się w naturze coraz trudniejsze
Dzień Doceniania Manatów ustanowiono, by zwrócić uwagę na ich los.
Te łagodne, roślinożerne olbrzymy zmagają się z utratą siedlisk, kolizjami z łodziami i zanieczyszczeniem wód. Dlatego święto manata to nie tylko okazja, by zachwycać się ich spokojem i urodą, ale też przypomnieć sobie, jak ważna jest ochrona gatunków wodnych.ZOO Wrocław
ZOO Wrocław przypomina, że wraz z Fundacją DODO jest fundatorem badań i ochrony manatów w rejonie rzeki Casamance w południowym Senegalu. Manaty można wspomóc m.in. przekazując DODO 1,5 proc. podatku rozliczając PIT.