wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Są krewnymi słoni, witają się „na misia”. Dziś święto manatów

„Manaty nigdzie się nie spieszą, nie mają naturalnych wrogów (poza człowiekiem) i od rana do wieczora zajmują się jedzeniem i pływaniem. Brzmi jak plan na idealne życie? Może i tak, ale niestety, w naturze ich los nie jest taki beztroski” - z okazji Manatee Appreciation Day wrocławskie zoo przypomina, że manatom żyjącym w naturze nie jest lekko. Jak możemy im pomóc?

Reklama

Afrykarium we wrocławskim zoo to jedyne w Polsce miejsce, gdzie można zobaczyć manaty karaibskie.  Jest ich 5: bracia bliźniacy Gumlle i Armstrong mają po 15 lat, Abel, która wbrew pozorom jest samicą - 12, Ambroży - 4,  a najmłodszy, czyli Aluś - 1,5 roku.

Narodziny Alusia były wielkim wydarzeniem. W chwili przyjścia na świat maleństwo ważyło – bagatela! – 30 kg.

Manaty mieszkają w części nazywanej Dżunglą Kongo i można je podziwiać z dwóch miejsc: z górnego tarasu widokowego i przez szybę, dzięki której można zobaczyć, co robią pod wodą.

Codziennie około godz. 12.30 odbywają się pokazowe karmienia – to świetna okazja, by przyjrzeć się z bliska, jak pochłaniają różne smakołyki, zwłaszcza swoją ukochaną sałatę.

Wrażliwe, przyjazne, inteligentne

Jeśli chodzi o pokrewieństwo, manatom bliżej do słoni niż do delfinów, z którymi łączy je fakt, że spędzają całe życie w wodzie i mają podobny kształt.

Manaty mogą mieć nawet 4,5 m długości i ważyć 1,5 tony, choć na ogół są nieco mniejsze - rosną do 3 m. Co ciekawe, te olbrzymy są niezwykle wrażliwe: ich włosy czuciowe (czyli wibrysy) przekazują do mózgu nawet najdelikatniejsze impulsy dotykowe, a pysk jest czuły jak nasz język.

Te wielkie stworzenia są także inteligentne, przyjazne i choć nie tworzą stałych grup, świetnie się między sobą porozumiewają i potrafią się witać „na misia”, poklepując się nawzajem płetwami po plecach.

Manaty karaibskie żyją w naturze na obszarze Karaibów, u brzegów Ameryki Środkowej i północnego wybrzeża Ameryki Południowej po północno – wschodnią Brazylię. W USA, ze względu na zmiany temperatury wód, w okresie zimowym przemieszczają się w okolice Florydy, aby w okresie letnim przywędrować na północ do Wirginii i na zachód do Luizjany.

Życie manatów staje się w naturze coraz trudniejsze

Dzień Doceniania Manatów ustanowiono, by zwrócić uwagę na ich los. 

Te łagodne, roślinożerne olbrzymy zmagają się z utratą siedlisk, kolizjami z łodziami i zanieczyszczeniem wód. Dlatego święto manata to nie tylko okazja, by zachwycać się ich spokojem i urodą, ale też przypomnieć sobie, jak ważna jest ochrona gatunków wodnych.
ZOO Wrocław

ZOO Wrocław przypomina, że wraz z Fundacją DODO jest fundatorem badań i ochrony manatów w rejonie rzeki Casamance w południowym Senegalu. Manaty można wspomóc m.in. przekazując DODO 1,5 proc. podatku rozliczając PIT.

Źródło: ZOO Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama