Dzielnik Wrocławski - mobilny freeshop - powstał, aby zapobiegać wyrzucaniu dobrych przedmiotów na śmietnik.
Przez cały październik Dzielnik działał w budynku Centrum Aktywności Lokalnej na Maślicach (ul. Suwalska) - był to drewniany regał (cztery mocne półki) - to on służył do wymiany rzeczy między mieszkańcami.
W listopadzie Dzielnik powędrował z Maślic na Kowale (Centrum Kowale, ul. Ełcka). Jednak…
Dzielnik bardzo dobrze przyjął się na Maślicach i wobec tego radni osiedlowi ufundowali regał, tak by Dzielnik był już przy ul. Suwalskiej 11 (CAL) na stałe.Sławomir Czerwiński z Rady Osiedla Maślice
– Ale to nie wszystko. Od początku listopada działa także zbiórka odzieży w ramach kampanii Ubrania do oddania. Została ona uruchomiona w celu wsparcia rozwoju Dzielnika Wrocławskiego, ale też, by dać ubraniom, jakich już nie potrzebujemy, drugie życie – mówi Czerwiński i dodaje: – Cieszę się, że inicjatywa Dzielnika Wrocławskiego została bardzo dobrze przyjęta oraz krok po korku rozrasta się na wrocławskich osiedlach, służąc mieszkańcom w myśl #WrocławNieMarnuje, #OsiedlaNieMarnują.
Regulamin korzystania z Dzielnika Wrocławskiego jest prosty. Oto jego fragmenty:
- Dzielnik Wrocławski to inicjatywa społeczna, która powstała po to, by ograniczyć ilość wyrzucanych przedmiotów.
- Zabierz to, co może Ci się przydać. Nie musisz nic zostawiać w zamian.
- Zostaw przedmioty, które nie są już dla Ciebie przydatne. Nie zostawiaj przedmiotów wielkogabarytowych (np. mebli), leków, żywności czy przedmiotów niebezpiecznych (noże, ostre narzędzia).
- Pamiętaj, aby zostawiać przedmioty w stanie, który umożliwia ich dalsze użytkowanie. Nie przynoś rzeczy brudnych czy zniszczonych.
- Przyniesione przedmioty poukładaj samodzielnie na półkach. Nie zostawiaj ich w workach czy kartonach.