"Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi" - podkreślają organizatorzy konkursu z Klubu Gaja.
Konkurs na Drzewo Roku 2024 i 16 kandydatów z całej Polski
To już 14. edycja plebiscytu, w którym wybierane jest najciekawsze i najbardziej lubiane przez lokalną społeczność drzewo w Polsce. Tym razem w finale znalazło się 16 kandydatów, wybranych spośród blisko 40 zgłoszeń z całego kraju. Zobaczcie w naszej galerii zdjęcia wszystkich kandydatów wraz z opisami.
Wśród finałowej 16. mamy kandydatury zgłoszone zarówno przez szkoły, przedszkola, samorządy, organizacje, jak i osoby indywidulane, w tym także bardzo młode. Zgłoszone okazy to wiekowe dęby i buki, a także sosna rumelijska, kasztanowiec, platan, jesion i grusza. Drzewa będące świadkami historii i centrum życia społecznego. Drzewa z legendą, drzewa uratowane przed wycinką, drzewa symbole marzeń o „mieście ogrodzie”, które dają odpoczynek i nakłaniają do refleksji. Drzewa będące ważną częścią życia rodzinnego, z którymi łączy nas niezwykła osobista więź.Klub Gaja, organizator konkursu na Drzewo Roku
Drzewa z Dolnego Śląska w finale konkursu na Drzewo Roku 2024
W finale konkursu znalazły się 4 drzewa z Dolnego Śląska:
- Serce Wzgórz Dalkowskich (Dalków, gm. Gaworzyce woj. dolnośląskie) – 300-letni buk purpurowy, który możemy podziwiać w zabytkowym parku przy XVI-wiecznym pałacu.
- Dąb Henryk w Wesółce (gm. Twardogóra, woj. dolnośląskie) – majestatyczne, 350-letnie drzewo od najmłodszych lat towarzyszy Jakubowi, który zgłosił je do konkursu. Jest jego Drzewem Roku.
- Jesion Bolko w Dusznikach Zdrój (woj. dolnośląskie) – drzewo znane wielu turystom, które rośnie przy schronisku górskim PTTK „Pod Muflonem”.
- Platan Miłości w Targoszynie (gm. Mściwojów, woj. dolnośląskie) – jak głosi legenda, został posadzony na znak miłości Anny, córki kowala z Targoszyna i Caspara, syna sadowników z Niedaszowa, który podarował dziewczynie sadzonkę drzewa zamiast pierścionka zaręczynowego.
Ruszyło głosowanie na Drzewo Roku 2024
Najciekawsze drzewa w Polsce wybierają internauci, a zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie na Europejskie Drzewo Roku. Głosować można przez cały czerwiec na stronie www.drzeworoku.pl. Tam też znajdziecie więcej szczegółów.
„Pamiętajmy, że możemy oddać tylko jeden głos z jednego adresu e-mail i koniecznie potwierdźmy go potem na swojej skrzynce pocztowej. Ostatni tydzień głosowania jest tajny, także nie będziemy widzieli, ile głosów mają poszczególne drzewa. Zwycięzcę ogłosimy już 1 lipca o godzinie 12.00”.Jolanta Migdał z Klubu Gaja, koordynatorka konkursu Drzewo Roku
Celem konkursu jest promowanie szacunku dla przyrody oraz pokazanie przykładów ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane.
Europejskie Drzewo Roku rośnie na Dolnym Śląsku
Ambasadorami konkursu na Drzewo Roku są: podróżniczka i pisarka Elżbieta Dzikowska oraz prof. Jan Miodek, językoznawca.
Przypomnijmy, że w ubiegłym roku konkurs wygrał dwustuletni, majestatyczny buk z Arboretum Wojsławice Uniwersytetu Wrocławskiego, który zdobył również tytuł Europejskiego Drzewa Roku.