wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Czy Wrocław drzewami stoi? [Pytamy o Wrocław]
W kółeczku Monika Pec-Święcicka, architektka krajobrazu miejskiego z Zarządu Zieleni Miejskiej. W tle drzewa. Tomasz Hołod / Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
W kółeczku Monika Pec-Święcicka, architektka krajobrazu miejskiego z Zarządu Zieleni Miejskiej. W tle drzewa.

Wrocław jest drugim miastem po Warszawie, które będzie miało swoją mapę koron drzew. Powstaje ona, aby zapobiegać miejskim wyspom ciepła. Jak wygląda to mapowanie i czy Wrocław naprawdę drzewami stoi Monikę Pec-Święcicką, architektkę krajobrazu miejskiego z Zarządu Zieleni Miejskiej, pyta Karolina Misztal.

Reklama

Po co w ogóle robić mapę koron drzew? 

Monika Pec-Święcicka, architektka krajobrazu miejskiego z Zarządu Zieleni Miejskiej:

– Mapa pokaże obrazowo, ile mamy drzew w mieście, jakie są ich gatunki oraz w jakiej są kondycji, a także jak wartościowe mamy siedliska. Oczywiście mapowanie nie zastąpi pomiarów terenowych, bo pomiary lotnicze mogą by obarczone błędem, ale pozwoli szybciej i precyzyjniej dobrać metody pielęgnacji, a tym samym uratować najcenniejsze okazy. Dodatkowo, dzięki zdjęciom lotniczym realizowanym cyklicznie, będziemy mogli obserwować zmiany wrocławskiego drzewostanu a – pod kątem planowania kolejnych inwestycji – dowiemy się, jakich terenów nie należy zabudowywać.

Ile jest drzew we Wrocławiu?

– Ponad 1,4 miliona. Znamy ich wysokość i średnicę korony. Teraz dowiemy się, ile mamy którego gatunku, w jakiej są kondycji, gdzie rosną: przy drodze,  na terenach wilgotnych czy suchych.

Tyle drzew to dużo na tle innych miast w Polsce?

– Ciężko to porównywać. Każde miasto jest inne. W ogólnej skali wypadamy w środku stawki. Ale jeżeli zestawimy takie miejscowości, jak np. Zielona Góra, która jest położona wśród lasów, do terenów mocniej zurbanizowanych, to ciężko tutaj o miarodajne porównania. Doceniamy inne fakty – to, że drzewa we Wrocławiu pokrywają ok. 25 proc. powierzchni miasta. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, ile mamy terenów otwartych w mieście, ważnych dla zachowania bioróżnorodności, czyli np. pól irygacyjnych (ponad 1000 ha) czy terenów rolnych. Łącznie tereny zielone we Wrocławiu to aż 41 proc. powierzchni miasta.

Alergicy mogą stwierdzić, że im więcej zieleni, to więcej pyłków w powietrzu…

– Kiedyś od jednego mieszkańca usłyszałam, że „im mniej drzew, tym on więcej widzi” (śmiech). Niektórzy wolą otwartą przestrzeń. Dla nich zieleń to przystrzyżony trawnik i przycięty rząd tui. Niestety, to nie zapewnia odpowiedniej jakości życia i bioróżnorodności dla ludzi i zwierząt, ptaków i owadów. Pamiętajmy, że różnorodne gatunki roślin mają zdecydowanie więcej plusów niż minusów.

Jedno drzewo produkuje tyle tlenu, ile zużywa jeden człowiek. Dodatkowo zieleń wchłania wodę, przez co pomaga nam radzić sobie z nawalnymi deszczami. Drzewa oczyszczają powietrze i absorbują zanieczyszczenia, a błękitno-zielona infrastruktura obniża także temperaturę, więc pomaga walczyć z miejską wyspą ciepła. A z bardziej prozaicznych powodów – zieleń wokół nieruchomości zwiększa jej wartość, bo każdy z nas chce mieć jej kawałek w swoim otoczeniu.

Po co nowo sadzonym drzewom zielone worki? Czy krzewy to naprawdę miejsca bytowania szczurów? Jakie nowe zielone inwestycje wkrótce we Wrocławiu? Zapoznaj się z całą rozmową z cyklu „Pytamy o Wrocław”!

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl