wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Czy różowe delfiny istnieją? Wyjątkowa wystawa i audioprzewodniki w Afrykarium w Zoo Wrocław [ZDJĘCIA]

Czy różowe delfiny istnieją? Owszem! Zamieszkują oceany, ale także... rzeki. We wrocławskim zoo można teraz zobaczyć modele tych niezwykłych ssaków w skali 1:1. Wszystko dzięki specjalnej wystawie w Afrykarium, które dodatkowo możecie teraz zwiedzać z audioprzewodnikiem. Poznajcie nowe atrakcje Afrykarium w Zoo Wrocław.

Reklama

Warto poznać delfiny bliżej. Należą do waleni, których grupa skupia około 80 gatunków zwierząt. Oprócz delfinów, do tego samego rzędu należą również morświny i płetwale. Tymczasem samych gatunków delfinów jest kilkadziesiąt, a co ciekawe, są wśród nich także słodkowodne.

Delfiny oceaniczne, których naturalnym środowiskiem jest słona woda, przepływają w ciągu jednej doby nawet 100 kilometrów. Jednemu delfinowi nie wystarczy do życia nawet obszar wielkości całego województwa dolnośląskiego.

Galeria zdjęć

Modele waleni w holu Afrykarium

Misją ogrodów zoologicznych jest ochrona gatunkowa, edukacja i badania naukowe. Łącząc siły z naukowcami i pasjonatami jesteśmy w stanie tworzyć nowe projekty, a jednym z nich jest tak zwane Suche walarium
Marta Zając-Ossowska, dyrektor Wydziału Edukacji wrocławskiego zoo

Obecnie na wystawie podziwiać można 28 modeli różnych gatunków delfinów i morświnów w skali 1:1, wykonanych przez stowarzyszenie edukacyjne Castellum Nostrum, a w planach są kolejne.

– Delfiny to niezwykle inteligentne i stadne zwierzęta,  tworzące silne więzi z członkami swojej rodziny. Obecnie obserwujemy trend zamykania delfinariów, jako miejsc rozrywki, który widoczny jest również w Europie. Alternatywą stają się tzw. Suche walaria (Lizbona, Stralsund, a obecnie wrocławskie zoo) oraz obserwowanie delfinów i wielorybów w naturze – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Modele prezentowane w Afrykarium wrocławskiego zoo to w większości przedstawiciele gatunków słonowodnych. Poza nimi kilka gatunków delfinów zamieszkuje także rzeki – można je spotkać w Amazonce, Gangesie czy Jangcy.

Na wystawie znajduje się również model wala dziobogłowego Ramari, czyli gatunku odkrytego dopiero w 2021 roku. Jest to pierwszy taki model na świecie. Można również podziwiać model delfina Hektora Maui, który jest jednym z najmniejszych i najrzadszych gatunków świata.

Audioprzewodnik po Afrykarium

W Afrykarium w lipcu ruszyła także nowa usługa. Każdy może wypożyczyć zestaw z słuchawkami i usłyszeć ciekawostki przygotowane przez zooedukatorów.

W holu głównym pawilonu, tuż przy wejściu, można wypożyczyć niewielkie urządzenie z słuchawkami w cenie 10 zł. Atrakcję przygotowała firma Movitech z Krakowa. Dzięki audioprzewodnikowi zwiedzający dowiadują się, ile kilogramów siana zjada dziennie hipopotam, jak szybko biegają dikdiki, ile pingwinów przylądkowych mieszka w zoo i jak głęboko mogą zejść pod wodę.

Audioprzewodniki w Afrykarium Zoo Wrocław
Audioprzewodniki w Afrykarium Zoo Wrocław

Przewodnik prowadzi przez całą ścieżkę zwiedzania po Afrykarium. Nagrania uruchamiają się automatycznie po zbliżeniu się do miejsca, którego dotyczy komentarz. Urządzenie wskazuje także kierunek, w jakim należy pójść i podpowiada, gdzie znajduje się restauracja, czy toalety.

Można dostosować tempo zwiedzania do swoich potrzeb, zatrzymywać się przy wybranym wybiegu na dłużej, a także powtarzać nagrania. Całość komentarza to około 65 minut, ale w praktyce zwiedzanie jest dłuższe o około 15-30 minut.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama