wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co zrobić z przeterminowanymi lekami? Nie wyrzucaj ich do kosza

Niektórzy przeterminowane leki oraz zużyte igły i strzykawki wyrzucają do śmieci. A nie powinniśmy tego robić! Leki, ze względu na zawarte w nich substancje chemiczne zaliczane są bowiem do kategorii odpadów niebezpiecznych. Co w takim razie możemy z nimi zrobić?

Reklama

W 2021 r. mieszkańcy Wrocławia przekazali do utylizacji i przetworzenia ponad 40 ton przeterminowanych i niepotrzebnych leków. To dobra informacja dla natury.

– Z przeterminowanymi lekami powinniśmy postępować w sposób szczególny. Niewłaściwe pozbywanie się ich, m.in. poprzez wyrzucanie do kanalizacji lub do przydomowych pojemników może stanowić duże zagrożenie dla fauny i flory, poprzez np. skażenie gleby, wód gruntowych czy zatrucie zwierząt. Dlatego bezwzględnie nie należy tego robić – wyjaśnia Dorota Witkowska, rzecznik prasowy Ekosystem sp. z o.o.  

Masz przeterminowane leki? Zanieś je do apteki! Przeterminowane leki to odpady niebezpieczne. Stwarzają one poważne...

Opublikowany przez Ekosystem Środa, 12 stycznia 2022

Mapa ponad 140 aptek we Wrocławiu

Leki najłatwiej zutylizować wrzucając je do specjalnie oznakowanych pojemników w wybranych aptekach. We Wrocławiu takich aptek jest ponad 140.

 Pojemnik na przeterminowane i zbędne leki, fot. UMW Pojemnik na przeterminowane i zbędne leki, fot. UMW

– Apteki posiadające specjalne pojemniki na leki znajdziemy na mapie na stronie Ekosystemu. Do niektórych można też przynosić zużyte igły oraz strzykawki – to też odpady wymagające szczególnego traktowania – dodaje Witkowska.

Czytaj także: Mapa aptek, w których możesz zostawić przeterminowane leki

 Mapa punktów, w których można zostawić leki, Ekosystem Mapa punktów, w których można zostawić leki, Ekosystem

Przed wyrzuceniem leków nie należy wyjmować tabletek z blistrów ani wylewać syropów lub płynów z butelek. Papierowe opakowania po lekach czy ulotki informujące o ich zastosowaniu  można wrzucić do pojemnika przeznaczonego na papier i tekturę.

Skorzystaj z SZOPa lub odwiedź PSZOK

Innym wygodnym sposobem na bezpieczne pozbycie się takich odpadów jest skorzystanie z SZOPa (samochodu zbierającego odpady problemowe), który na terenie każdego osiedla, dwa razy w miesiącu, w dwóch różnych miejscach czeka na mieszkańców. Można do niego przynieść nie tylko leki, ale też inne odpady problemowe.

Czytaj także: SZOPy coraz popularniejsze we Wrocławiu. Zebrały ponad 100 ton odpadów

 SZOP dwa razy w miesiącu pojawia się na każdym wrocławskim osiedlu, fot. Ekosystem SZOP dwa razy w miesiącu pojawia się na każdym wrocławskim osiedlu, fot. Ekosystem

Ostatnią opcją jest oddanie leków do PSZOK, czyli Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. We Wrocławiu są dwa takie miejsca: przy ul. Michalczyka 9 i Janowskiej 51. Warto je odwiedzić, bo można do nich dostarczyć nie tylko leki, ale również wiele innych odpadów.

Czytaj także: Wrocławskie PSZOKi - co można przywieźć, kiedy otwarte

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama