wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:10

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Co zrobić z choinką po świętach Bożego Narodzenia?

Co zrobić, gdy nasza żywa choinka bożonarodzeniowa już się sypie albo kiedy chcemy wyrzucić wystrzępioną sztuczną choinkę i np. stare bombki szklane oraz niedziałające światełka. Podpowiadamy, gdzie powinny trafić drzewka i ozdoby.

Reklama

Do kiedy powinna stać w domu choinka?

Nie ma jednej daty, po której powinno się rozebrać drzewka świąteczne.

Zwyczajowo przyjęły się trzy terminy, do kiedy choinki trzyma się w domach. 

Pierwsza data to święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia. Kolejna – to przypadająca w niedzielę po Trzech Królach – Niedziela Chrztu Pańskiego. Trzeci termin – 2 lutego – kiedy obchodzone jest święto Ofiarowania Pańskiego, ustanowione na pamiątkę ofiarowania Jezusa w świątyni jerozolimskiej, które odbyło się 40 dni po narodzinach.

Choinka cięta – gdzie można ją oddać?

Można zostawić ją przy pojemniku na odpady BIO przy wiacie śmietnikowej.

Uwaga! Nie trzeba umieszczać choinki w worku lub ciąć jej na mniejsze części. Wystarczy zostawić przy pojemniku na właściwą frakcję odpadów.

Chętni mogą odwieźć choinkę naturalną do PSZOK, np. przy ul. Kazimierza Michalczyka 9 lub ul. Janowskiej 51.

Ważne natomiast, aby choinka nie miała na sobie żadnych ozdób.

Ozdoby choinkowe – gdzie można je wyrzucić?

Bombki ze szkła należy wrzucić do pojemnika na odpady zmieszane, ponieważ do pojemnika na szkło wrzucamy tylko szkło opakowaniowe.

Z kolei bombki sztuczne trzeba wrzucić do żółtego pojemnika na odpady z plastiku oraz metalu.

Ozdoby elektroniczne (np. łańcuchy albo lampki) należy przekazać do specjalnych pojemników na elektroodpady lub zawieźć do PSZOK.

Choinka w doniczce – gdzie ją oddać?

Najpierw najlepiej wyjąć choinkę z doniczki. Następnie samą doniczkę (pozbawioną ozdób) trzeba wrzucić do właściwego pojemnika na odpady: doniczkę plastikową wrzucamy do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metal, doniczkę ceramiczną do pojemnika na odpady zmieszane.

Ziemia z doniczki również powinna trafić do czarnego pojemnika na odpady zmieszane.

Samą choinkę, po wyjęciu z doniczki, zostawiamy obok brązowego pojemnika na odpady BIO.

Naturalną choinkę można też posadzić w swoim ogródku

Jeśli choinka jest w dobrym stanie spróbujmy zadbać o drzewko i zasadzić je po świętach w ogródku – u siebie lub u znajomych.

Nie wolno sadzić choinek na terenach publicznych. Należy to robić wyłącznie w prywatnych ogródkach, najlepiej z ukorzeniaczem oraz hydrożelem, czyli wspomagaczami. Wówczas pod odpowiednią opieką, z regularnym podlewaniem drzewko powinno się przyjąć i zdobić naszą zieloną przestrzeń.

Choinka sztuczna – gdzie można oddać?

Miejsce takiej choinki to kontener na odpady gabarytowe. Kontenery pojawiają się na poszczególnych osiedlach zgodnie z harmonogramem ich podstawiania.

Choinki sztuczne można też przekazać bezpośrednio do PSZOK.

Uwaga! Warto podkreślić, że materiał służący do produkcji sztucznych choinek nie może być wykorzystany do recyklingu, dlatego sztucznych drzewek nie należy wrzucać do pojemników na poszczególne frakcje odpadów (np. do tworzyw sztucznych i metalu).

Roczny harmonogram wywozu odpadów Ekosystemu

Gdzie sprawdzić harmonogram wywozu odpadów BIO lub podstawienia kontenera na odpady gabarytowe? Sprawdzimy to na stronie Ekosystemu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl