wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

1°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Zielony Wrocław
 3. Aktualności
 4. Początek kampanii „Ciepło w Domu”. Urzędnicy zachęcają mieszkańców do oszczędzania energii. Akcję zaczęli od siebie

Początek kampanii „Ciepło w Domu”. Urzędnicy zachęcają mieszkańców do oszczędzania energii. Akcję zaczęli od siebie

Michał Kurowicki,

Rozpoczęła się kampania „Ciepło w Domu”, którą prowadzi Urząd Miejski. Akcja ma zachęcić mieszkańców Wrocławia, szczególnie kamienic komunalnych, do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej. Plakaty i zawieszki pojawią się w budynkach Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek i spółek, a wkrótce również na klatkach schodowych kamienic.

Reklama

Urzędnicy rozpoczęli akcję „Ciepło w Domu” od siebie. Od kilku dni w instytucjach miejskich wiszą informacje, jak oszczędzać energię. Od poniedziałku (21 listopada) plakaty i zawieszki pojawią się na klatkach schodowych mieszkań komunalnych.

Urzędnicy i mieszkańcy wspólnie oszczędzają energię

W akcji „Ciepło w Domu” chodzi o pokazanie, że pracownicy urzedów i miejskich spółek mają takie same obowiązki, jak mieszkańcy, a miasto nie narzuca rozwiązań lecz samo je stosuje, zachęcając przy tym do podobnego działania lokatorów miejskich budynków. Dzięki temu wspólnie oszczędzają energię.

Cieszę się, że wystartowała akcja „Ciepło w Domu”, którą na samym początku kierujemy do jednostek i spółek miejskich ale równie ważni są dla nas mieszkańcy Wrocławia. W obiektach miejskich mamy plakaty informacyjne, tablice i zawieszki, które pracownikom będą wskazywały, jakie małe kroki podejmować, żeby oszczędzać energię. Podobnie lokatorzy mieszkań komunalnych będą mogli korzystać z materiałów edukacyjnych.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Eksperci Politechniki Wrocławskiej doradzają jak oszczędzać energię

W akcji uczestniczą też eksperci, wśród nich dr inż. Maria Kostka z Politechniki Wrocławskiej, doradzając najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w biurach i domach. 

Według jej obliczeń przy 22 stopniach C w pomieszczeniach zapotrzebowanie energii jest o 40 procent większe niż przy 20 stopniach C. Te dwa stopnie mogą przynieść rocznie 350 złotych oszczędności przy ogrzewaniu gazowym, natomiast przy cieple sieciowym nawet 1000 złotych rocznie.

Natomiast w sypialni w zupełności wystarczy 18 stopni C, co jest korzystne nie tylko dla budżetu, ale także dla zdrowia. Warto kupić termometr i czujnik wilgoci, który mierzy także inne parametry, takie jak stężenie dwutlenku węgla lub stężenie pyłów.  

Organizatorzy akcji „Ciepło w Domu” informują także, że trzeba pamiętać o wyłączaniu światła przy wyjściu z pokoju lub mieszkania. Zachęcają do korzystania z żarówek LED, co może przynieść nawet do 2500 zł oszczędności rocznie. Doradzają, że jeśli mamy słoneczny dzień dobrze jest doświetlać mieszkanie naturalnym światłem.

Natomiast jeśli dzień jest mroźny, dobrze jest zasłonić firanki i zewnętrzne rolety. Warto też ograniczyć oświetlenie pochodzące z sufitu na rzecz lampek na biurkach. A jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie, róbmy to krótko, intensywnie i przy zakręconych kaloryferach.

Już teraz Wrocław wprowadza program oszczędnościowy

 • Nie będą organizowane tegoroczna zabawa sylwestrowa, a także przyszłoroczny festiwal Europa na Widelcu oraz maraton.
 • Skrócony został czas iluminacji (budynków i obiektów inżynierskich), która jest włączana o godz. 22. Są to obiekty na terenie Ostrowa Tumskiego, Rynku, Urząd Miejski na Nowym Targu, Ossolineum, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, kościół św. Macieja przy ul. Szewskiej oraz mosty: Uniwersytecki, Milenijny, Szczytnicki i Warszawski. Oszczędności zostały wprowadzone na tych obiektach, gdzie iluminacja jest zasilana z osobnych złączy, a nie z oświetlenia drogowego.

 • Brak iluminacji świątecznej, zostaje tylko choinka na Rynku.
 • Zmniejszone zostało natężenie oświetlenia drogowego do 25% mocy w godzinach od 24:00 do 5:00 (przy nowoczesnych żarówkach LED).
 • Przy starszym oświetleniu (sodowe) świeci co trzecia latarnia. Priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w każdym punkcie, gdzie planowana jest rezygnacja z zasilania jedną fazą, sprawdzane jest czy jest zapewnione doświetlenie przejść dla pieszych.
 • Membrana Tarczyński Areny Wrocław podświetlona jedynie w weekendy i na specjalne okazje.
 • Baseny aquaparku czynne o godzinę krócej niż dotąd, zamknięta zewnętrzna część basenu rekreacyjnego
 • We wrześniu wydane zostało zarządzenie prezydenta Wrocławia w sprawie oszczędnego gospodarowania energią (oszczędzenia wody, energii elektrycznej).

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl