wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Początek kampanii „Ciepło w Domu”. Urzędnicy zachęcają mieszkańców do oszczędzania energii. Akcję zaczęli od siebie

Początek kampanii „Ciepło w Domu”. Urzędnicy zachęcają mieszkańców do oszczędzania energii. Akcję zaczęli od siebie

Data publikacji: Autor:

| aktualizacja:

Rozpoczęła się kampania „Ciepło w Domu”, którą prowadzi Urząd Miejski. Akcja ma zachęcić mieszkańców Wrocławia, szczególnie kamienic komunalnych, do oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej. Plakaty i zawieszki pojawią się w budynkach Urzędu Miejskiego, miejskich jednostek i spółek, a wkrótce również na klatkach schodowych kamienic.

Reklama

Urzędnicy rozpoczęli akcję „Ciepło w Domu” od siebie. Od kilku dni w instytucjach miejskich wiszą informacje, jak oszczędzać energię. Od poniedziałku (21 listopada) plakaty i zawieszki pojawią się na klatkach schodowych mieszkań komunalnych.

Urzędnicy i mieszkańcy wspólnie oszczędzają energię

W akcji „Ciepło w Domu” chodzi o pokazanie, że pracownicy urzedów i miejskich spółek mają takie same obowiązki, jak mieszkańcy, a miasto nie narzuca rozwiązań lecz samo je stosuje, zachęcając przy tym do podobnego działania lokatorów miejskich budynków. Dzięki temu wspólnie oszczędzają energię.

Cieszę się, że wystartowała akcja „Ciepło w Domu”, którą na samym początku kierujemy do jednostek i spółek miejskich ale równie ważni są dla nas mieszkańcy Wrocławia. W obiektach miejskich mamy plakaty informacyjne, tablice i zawieszki, które pracownikom będą wskazywały, jakie małe kroki podejmować, żeby oszczędzać energię. Podobnie lokatorzy mieszkań komunalnych będą mogli korzystać z materiałów edukacyjnych.
Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju

Kampania Ciepło w Domu materiały prasowe
Kampania Ciepło w Domu

Eksperci Politechniki Wrocławskiej doradzają jak oszczędzać energię

W akcji uczestniczą też eksperci, wśród nich dr inż. Maria Kostka z Politechniki Wrocławskiej, doradzając najlepsze sposoby na oszczędzanie energii w biurach i domach. 

Według jej obliczeń przy 22 stopniach C w pomieszczeniach zapotrzebowanie energii jest o 40 procent większe niż przy 20 stopniach C. Te dwa stopnie mogą przynieść rocznie 350 złotych oszczędności przy ogrzewaniu gazowym, natomiast przy cieple sieciowym nawet 1000 złotych rocznie.

Kampania Ciepło w Domu materiały prasowe
Kampania Ciepło w Domu

Natomiast w sypialni w zupełności wystarczy 18 stopni C, co jest korzystne nie tylko dla budżetu, ale także dla zdrowia. Warto kupić termometr i czujnik wilgoci, który mierzy także inne parametry, takie jak stężenie dwutlenku węgla lub stężenie pyłów.  

Organizatorzy akcji „Ciepło w Domu” informują także, że trzeba pamiętać o wyłączaniu światła przy wyjściu z pokoju lub mieszkania. Zachęcają do korzystania z żarówek LED, co może przynieść nawet do 2500 zł oszczędności rocznie. Doradzają, że jeśli mamy słoneczny dzień dobrze jest doświetlać mieszkanie naturalnym światłem.

Kampania Ciepło w Domu materiały prasowe
Kampania Ciepło w Domu

Natomiast jeśli dzień jest mroźny, dobrze jest zasłonić firanki i zewnętrzne rolety. Warto też ograniczyć oświetlenie pochodzące z sufitu na rzecz lampek na biurkach. A jeśli chcemy przewietrzyć mieszkanie, róbmy to krótko, intensywnie i przy zakręconych kaloryferach.

Już teraz Wrocław wprowadza program oszczędnościowy

  • Nie będą organizowane tegoroczna zabawa sylwestrowa, a także przyszłoroczny festiwal Europa na Widelcu oraz maraton.
  • Skrócony został czas iluminacji (budynków i obiektów inżynierskich), która jest włączana o godz. 22. Są to obiekty na terenie Ostrowa Tumskiego, Rynku, Urząd Miejski na Nowym Targu, Ossolineum, Arsenał, Uniwersytet Wrocławski, kościół św. Macieja przy ul. Szewskiej oraz mosty: Uniwersytecki, Milenijny, Szczytnicki i Warszawski. Oszczędności zostały wprowadzone na tych obiektach, gdzie iluminacja jest zasilana z osobnych złączy, a nie z oświetlenia drogowego.

Kampania Ciepło w Domu materiały prasowe
Kampania Ciepło w Domu

  • Brak iluminacji świątecznej, zostaje tylko choinka na Rynku.
  • Zmniejszone zostało natężenie oświetlenia drogowego do 25% mocy w godzinach od 24:00 do 5:00 (przy nowoczesnych żarówkach LED).
  • Przy starszym oświetleniu (sodowe) świeci co trzecia latarnia. Priorytetem jest bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego w każdym punkcie, gdzie planowana jest rezygnacja z zasilania jedną fazą, sprawdzane jest czy jest zapewnione doświetlenie przejść dla pieszych.
  • Membrana Tarczyński Areny Wrocław podświetlona jedynie w weekendy i na specjalne okazje.
  • Baseny aquaparku czynne o godzinę krócej niż dotąd, zamknięta zewnętrzna część basenu rekreacyjnego
  • We wrześniu wydane zostało zarządzenie prezydenta Wrocławia w sprawie oszczędnego gospodarowania energią (oszczędzenia wody, energii elektrycznej).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama