wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Coraz mniej kopciuchów we Wrocławiu. Kolejne kamienice zostały podłączone do sieci centralnego ogrzewania
Na zdjęciu dwóch pracowników podczas montażu instalacji, dzięki której w budynku przy ul. Młynarskiej 1 zostaną zlikwidowane piece węglowe  fot. Janusz Krzeszowski
Na zdjęciu dwóch pracowników podczas montażu instalacji, dzięki której w budynku przy ul. Młynarskiej 1 zostaną zlikwidowane piece węglowe

Każdy budynek oraz poszczególne mieszkania, w których zlikwidowano piece węglowe i podłączono je do sieci centralnego ogrzewania, to mniejsze zanieczyszczenie powietrza we Wrocławiu. W 2022 roku stare piece zostaną zlikwidowane w około stu budynkach, w których jest 950 mieszkań. W przyszłym roku wymiana obejmie podobną liczbę mieszkań.

Reklama

Jedna z kamienic, gdzie w listopadzie trwa wymiana pieców węglowych, zwanych potocznie kopciuchami, znajduje się przy ul. Młynarskiej 1 na osiedlu Karłowice-Różanka.

Przy ul. Młynarskiej 1 będzie centralne ogrzewanie i docieplony dach

W budynku przy ul. Młynarskiej 1 montujemy instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wymieniamy instalację wodną i kanalizacyjną wraz z przyłączami. Dodatkowo zostanie przeprowadzony remont dachu wraz z dociepleniem oraz montażem anteny zbiorczej.
Aleksandra Król, inspektor nadzoru Wrocławskie Inwestycje

Warto zaznaczyć, że mieszkańcy wspomnianej kamienicy podczas prac nie są pozostawieni w chłodnych pomieszczeniach. Najpierw podłączane jest bowiem centralne ogrzewanie, a dopiero potem wyburzane są piece węglowe.

Koszt inwestycji przy ul. Młynarskiej 1 to ponad 1,1 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to połowa grudnia 2022 r.

W 2022 roku podobne prace, jak przy ul. Młynarskiej 1 prowadzimy w 12 budynkach. Łącznie od 2020 roku przyłączyliśmy do sieci 42 kamienice. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości, stosujemy inne rodzaje ogrzewania, w tym gazowe albo elektryczne.
Katarzyna Galewska, spółka Wrocławskie Mieszkania

Wymienią piece węglowe także w indywidualnych mieszkaniach

Dodajmy, że wspomniane 12 kamienic to jedne z ostatnich budynków, które jako w stu procentach należące do gminy będą przyłączane do sieci. Te inwestycje zakończą się ostatecznie w przyszłym roku. Kolejnym krokiem będzie wymiana ogrzewania w indywidualnych lokalach, tam, gdzie pozostały jeszcze kopciuchy.

W 2022 roku piece zostaną zlikwidowane w około stu budynkach. To jest około 950 mieszkań bez kopciuchów. W budynkach, których właścicielem w stu procentach jest miasto, te czynności wykonywane są przez Zarząd Zasobu Komunalnego oraz spółkę Wrocławskie Mieszkania.
Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.

Do wymiany jeszcze ok. dwa tysiące kopciuchów. Koniec prac w 2024 roku

Do zrealizowania w roku 2023 i 2024 pozostało jeszcze ok. 2 tys. mieszkań, w których ciągle są piece węglowe. Miasto powinno zdążyć z wymianą do 2024 roku, przyjmując tempo, jakie jest dotychczas, czyli po około tysiąc mieszkań rocznie. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl