Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Jedna z kamienic, gdzie w listopadzie trwa wymiana pieców węglowych, zwanych potocznie kopciuchami, znajduje się przy ul. Młynarskiej 1 na osiedlu Karłowice-Różanka.
Przy ul. Młynarskiej 1 będzie centralne ogrzewanie i docieplony dach
W budynku przy ul. Młynarskiej 1 montujemy instalację centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej. Wymieniamy instalację wodną i kanalizacyjną wraz z przyłączami. Dodatkowo zostanie przeprowadzony remont dachu wraz z dociepleniem oraz montażem anteny zbiorczej.Aleksandra Król, inspektor nadzoru Wrocławskie Inwestycje
Warto zaznaczyć, że mieszkańcy wspomnianej kamienicy podczas prac nie są pozostawieni w chłodnych pomieszczeniach. Najpierw podłączane jest bowiem centralne ogrzewanie, a dopiero potem wyburzane są piece węglowe.
Koszt inwestycji przy ul. Młynarskiej 1 to ponad 1,1 mln zł. Planowany termin zakończenia robót to połowa grudnia 2022 r.
W 2022 roku podobne prace, jak przy ul. Młynarskiej 1 prowadzimy w 12 budynkach. Łącznie od 2020 roku przyłączyliśmy do sieci 42 kamienice. Tam, gdzie nie ma takiej możliwości, stosujemy inne rodzaje ogrzewania, w tym gazowe albo elektryczne.Katarzyna Galewska, spółka Wrocławskie Mieszkania
Wymienią piece węglowe także w indywidualnych mieszkaniach
Dodajmy, że wspomniane 12 kamienic to jedne z ostatnich budynków, które jako w stu procentach należące do gminy będą przyłączane do sieci. Te inwestycje zakończą się ostatecznie w przyszłym roku. Kolejnym krokiem będzie wymiana ogrzewania w indywidualnych lokalach, tam, gdzie pozostały jeszcze kopciuchy.
W 2022 roku piece zostaną zlikwidowane w około stu budynkach. To jest około 950 mieszkań bez kopciuchów. W budynkach, których właścicielem w stu procentach jest miasto, te czynności wykonywane są przez Zarząd Zasobu Komunalnego oraz spółkę Wrocławskie Mieszkania.Rafał Guzowski, pełnomocnik prezydenta ds. wymiany źródeł ogrzewania.
Do wymiany jeszcze ok. dwa tysiące kopciuchów. Koniec prac w 2024 roku
Do zrealizowania w roku 2023 i 2024 pozostało jeszcze ok. 2 tys. mieszkań, w których ciągle są piece węglowe. Miasto powinno zdążyć z wymianą do 2024 roku, przyjmując tempo, jakie jest dotychczas, czyli po około tysiąc mieszkań rocznie.