Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Remediacja na Kępie Mieszczańskiej zlecona przez Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu wkracza właśnie w nową fazę.
Dzięki wykorzystaniu specjalnej mieszanki naturalnych mikroorganizmów - bakterii i grzybów - skutecznie niwelujemy zanieczyszczenia gleby. Z miejsc, które mają być oczyszczone wykonawca, firma REMEA, pobrał próbki. Z pożytecznych mikroorganizmów, po namnażaniu, w laboratorium powstał specjalny preparat, który właśnie został rozprowadzony w terenie. Nasze maleństwa już pracują, więc wykonaliśmy spory krok w kierunku przekształcenia tego obszaru w park, stanowiący oazę zieleni w sercu miasta.Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Co ważne, preparat jest bezpieczny dla ludzi i zwierząt. Warto jednak poczekać aż się wchłonie.
Przypomnijmy, że na powojskowym terenie konieczne jest oczyszczenie gleby z zanieczyszczeń. – Rozmnożone mikroorganizmy poprzez wiązanie i przekształcanie zanieczyszczeń doprowadzą do obniżenia ich stężeń w glebie – dodaje Marek Szempliński z Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.
Park Mieszczański wybrany w WBO. Zobaczcie wizualizacje!
Pierwszy etap parku wrocławianie wybrali w głosowaniu WBO 2020. Projekt nr 1 zdobył 3 892 głosy. Drugi etap to WBO 2021, projekt nr 1, który zdobył 2981 głosów. Koszt realizacji każdego z nich to ok. 2 mln złotych. Jeszcze jeden projekt dotyczy placu zabaw. Park Mieszczański - Strefa Aktywna pomiędzy Nadodrzem i Szczepinem - WBO 2021 - projekt nr 3.
Zobaczcie poglądowe wizualizacje, jak pięknie może wkrótce prezentować się nowy wrocławski park oraz zdjęcia z obecnie prowadzonych działań związanych z remediacją gruntu! Ostateczny wygląd parku może się nieco różnić od wizualizacji i będzie zależeć od finalnego projektu oraz elementów wybranych do realizacji w pierwszym etapie.
Park Mieszczański: koncepcja opracowana z mieszkańcami
Miasto w 2020 r. – we współpracy z mieszkańcami – opracowało koncepcję parku na Kępie Mieszczańskiej. Uwzględnia ona propozycje przedstawione przez wrocławian w trakcie konsultacji społecznych: m.in. zazielenienia terenu oraz dodatkową infrastrukturę, m.in. strefy zabaw czy urządzenia sportowe.
Mieszkańcy chcieli także otwarcia parku na Odrę i zagospodarowania terenu położonego przy brzegu oraz połączenia za pomocą kładek z sąsiednimi osiedlami: Nadodrzem oraz Szczepinem.
– Na przygotowany projekt miały wpływ sugestie z trzech stron, czyli przedstawicieli miasta, mieszkańców zrzeszonych w grupie „Park na Kępie Mieszczańskiej” oraz deweloperów budujących na Kępie Mieszczańskiej – mówiła Monika Glińska, liderka konsultacji społecznych, prowadzonych z imienia Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich.
Galeria zdjęć
Nowy centralny park Wrocławia będzie terenem z wyznaczonymi strefami rekreacyjno-wypoczynkowymi, które powstaną przy zachowaniu zaproponowanego układu ścieżek, ciągów pieszo-rowerowych, co umożliwi swobodną komunikację po całym parku. Strefy mają być odpowiednio oddalone od zabudowy mieszkaniowej, aby hałas nie był uciążliwy dla żyjących tam osób.
– Istniejący starodrzew będzie wzbogacony o nowe, liczne nasadzenia drzew i krzewów. Szata roślinna będzie oparta na propozycjach przedstawionych podczas konsultacji, z zachowaniem naturalistycznego charakteru parku, ukształtowania terenu i otwarcia widokowego na rzekę. Podczas realizacji zakłada się pozostawienie istniejącej zieleni i ograniczenie do minimum liczby wycinek. Wprowadzona zostanie także zieleń izolacyjna – podkreśla Joanna Koniecka-Pasierska, dyrektor ds. inwestycji w ZZM.
O parku Mieszczańskim - 4 hektary zieleni
Czterohektarowy park na Kępie Mieszczańskiej to jedna z inwestycji (obok zespołu szkolno-przedszkolnego dla 1200 dzieci na Partynicach – przyp. red.), które miasto zrealizuje na dwóch działkach kupionych od Agencji Mienia Wojskowego. Za obie nieruchomości Wrocław zapłacił wojsku prawie 6 milionów złotych. Z czterohektarowej działki na początek ZZM będzie urządzał połowę terenu.