wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Powstaje Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz. Związana z Wrocławiem himalaistka już za życia była legendą
Kliknij, aby powiększyć
Czarno-biały portret Wandy Rutkiewicz na tle niebieskiego tramwaju jej imienia Tomasz Hołod
Czarno-biały portret Wandy Rutkiewicz na tle niebieskiego tramwaju jej imienia

Wanda Rutkiewicz swoimi osiągnięciami rozsławiła Polskę na całym świecie. Była pierwszą osobą z Polski, pierwszą Europejką i trzecią kobietą na świecie, która 45 lat temu stanęła na szczycie Mount Everestu. Była pierwszą kobietą w historii i pierwszą osobą z Polski, która zdobyła K2 – szczyt uznawany za najtrudniejszy spośród wszystkich 14 ośmiotysięczników. Jedna z najsłynniejszych himalaistek świata, przez lata związana z Wrocławiem, będzie miała swoje wirtualne muzeum.

Reklama

- Od kilku miesięcy pracujemy nad wyjątkowym projektem Wirtualnego Muzeum Wandy Rutkiewicz. Będzie to drugie wirtualne muzeum poświęcone wybitnej postaci polskiego himalaizmu, które powstanie w ramach naszych działań - informuje Maja Pietraszewska-Koper, prezeska Fundacji Himalaizmu Polskiego im. Andrzeja Zawady

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 r. w Płungianach (na północy Litwy). Po wojnie jej rodzina trafiła najpierw do Łańcuta, a potem do Wrocławia. Maturę Wanda zdała w II LO we Wrocławiu. Ukończyła Wydział Elektroniki na Politechnice Wrocławskiej. Jako inżynier-elektronik pracowała w Instytucie Automatyki Systemów Energetycznych. 

Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz

Na pierwsze wspinaczki jeździła w Sudety i Karkonosze. Należała do Klubu Wysokogórskiego we Wrocławiu, a po 1973 roku do Klubu Wysokogórskiego w Warszawie. Była rzeczniczką i ambasadorką samodzielności kobiet w górach. Słynęła z mocnego charakteru i lubiła rywalizację.

- Wanda Rutkiewicz swoimi osiągnięciami rozsławiła nasz kraj i stała się wzorem niezłomności w dążeniu do celu. Wyznaczała kierunek, często idąc pod prąd. Wyróżniała ją ogromna siła determinacji i charyzma. Była najwybitniejszą polską himalaistką, która już za życia stała się legendą. Muzeum jest odpowiedzią na potrzebę upamiętnienia jej osoby z okazji 80.rocznicy urodzin, która przypada w 2023 roku.
Fundacja Himalaizmu Polskiego

Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz powstaje dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”. Ma być systematycznie rozbudowywane. Data startu nie jest jeszcze znana.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Archiwalne zdjęcia Wandy Rutkiewicz pokazane podczas uroczystej inauguracji tramwaju jej imienia we Wrocławiu Tomasz Hołod
Archiwalne zdjęcia Wandy Rutkiewicz pokazane podczas uroczystej inauguracji tramwaju jej imienia we Wrocławiu

Jako pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski zdobyła Mount Everest

45 lat temu - dokładnie 16 października - Wanda Rutkiewicz zdobyła najwyższy szczyt świata - Mount Everest, zapisując się w historii światowego himalaizmu.

W swoim dzienniku o wejściu na wierzchołek pisała tak: „Po 6 godzinach i 15 minutach podchodzenia z Przełęczy Południowej, po pokonaniu 850 metrów różnicy wysokości staję na wierzchołku Mount Everestu! Jest godzina 13.45, niedziela, 16 października 1978 roku. Nasz czas wejścia jest drugim czasem w dotychczasowej historii zdobywania tego szczytu… . I kiedy zrobiło mi się cieplej, nareszcie uprzytamniam sobie… Jestem na najwyższym szczycie Ziemi... Moja radość nie jest butna, nie podnoszę rąk do góry gestem brania świata w posiadanie. Jest skierowana do wewnątrz, pełna pokory i wdzięczności”.

Później dodała: „Każdy ma przecież do pokonania swój Everest. Mój sukces był dowodem na to, że każdemu może się udać to, co sobie postanowi”.

Zaginęła 13 maja 1992 r. podczas ataku szczytowego na Kanczendzongę w Himalajach. Dzień wcześniej wraz z Carlosem Carsoliem wyruszyli w górę z obozu IV na 7950 m. Po 12-godzinnej wspinaczce Carsolio zdobył szczyt. Schodząc z góry, spotkał Rutkiewicz na ponad 8200 m. Nie miała sprzętu biwakowego, ale mimo tego zdecydowała, że przeczeka tam noc i ponownie wyruszy na szczyt następnego dnia. Już stamtąd nie wróciła. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. 

Wanda Rutkiewicz ma swój tramwaj we Wrocławiu

Himalaistka przez lata była związana z Wrocławiem. W centrum miasta znajduje się mural jej poświęcony z napisem „Kobiety wiedzą, co robią” (projekt Marty Frej), a od listopada 2022 r. po stolicy Dolnego Śląska jeździ tramwaj jej imienia. Na uroczystej inauguracji pojawiła się siostra Wandy Rutkiewicz - Janina Fies. 

Jestem absolutnie wzruszona i pięknie dziękuję MPK Wrocław za tę wyjątkową inicjatywę. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na utrwalenie pamięci o Wandzie.
Janina Fies, siostra Wandy Rutkiewicz

Osiągnięcia Wandy Rutkiewicz w Himalajach i Karakorum

Wanda Rutkiewicz zdobyła 8 z 14 ośmiotysięczników: Mount Everest, Nanga Parbat, K2, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Wanda Rutkiewicz podczas wyprawy na K2 w 1986 r.  Szczyt zdobyła jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski, została za to wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa arch. Wirtualne Muzeum Wandy Rutkiewicz/Fundacja Himalaizmu Polskiego
Wanda Rutkiewicz podczas wyprawy na K2 w 1986 r. Szczyt zdobyła jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski, została za to wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa

  • 11 sierpnia 1975 – Gaszerbrum III 7946 m (wspólnie z Alison Chadwick-Onyszkiewicz, Januszem Onyszkiewiczem i Krzysztofem Zdzitowieckim). To rekord wysokości pierwszego wejścia z udziałem kobiet;
  • 16 października 1978 – Mount Everest (jako trzecia kobieta w historii oraz pierwsza osoba z Polski);
  • 15 lipca 1985 – Nanga Parbat ścianą Diamir (wraz z Krystyną Palmowską i Anną Czerwińską – pierwsze wejście kobiece);
  • 23 czerwca 1986 – K2 (jako pierwsza kobieta i pierwsza osoba z Polski, została za to wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa);
  • 18 września 1987 – Sziszapangma (z Ryszardem Wareckim – jako pierwsi Polacy, Elsą Ávila, Carlosem Carsolio i Ramíro Navarrete);
  • 12 lipca 1989 – Gaszerbrum II;
  • 16 lipca 1990 – Gaszerbrum I z Ewą Pankiewicz;
  • 26 września 1991 – Czo Oju (samotnie);
  • 22 października 1991 – Annapurna południową ścianą (samotnie).

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl