wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Kolejny wrocławski tramwaj zyskał swoją patronkę. Została nią zdobywczyni Mount Everest i K2 – Wanda Rutkiewicz

Jedna z najsłynniejszych himalaistek i alpinistek świata, Wanda Rutkiewicz, została patronką nowoczesnego tramwaju – Moderusa Gamma. Jeszcze w listopadzie pojazd zacznie wozić pasażerów komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

Reklama

Kilkadziesiąt osób przyszło w środę (9 listopada) do zajezdni Borek na uroczystość nadania imienia Wandy Rutkiewicz nowoczesnemu tramwajowi Moderus Gamma, o numerze bocznym 3308, który wkrótce zacznie wozić pasażerów MPK Wrocław. Wśród zaproszonych gości była siostra alpinistki,  Janina Fies. 

Jestem absolutnie wzruszona i pięknie dziękuję MPK Wrocław za tę wyjątkową inicjatywę. Nie mogę sobie wyobrazić lepszego sposobu na utrwalenie pamięci o Wandzie.
Janina Fies, siostra Wandy Rutkiewicz

Nadanie imienia tramwajowi to świetny sposób, żeby pamięć o Wandzie żyła

Na uroczystość zaproszono też Krzysztofa Wielickiego, jednego z najsłynniejszych polskich wspinaczy, który znał osobiście Wandę Rutkiewicz.

To dla mnie wielka niespodzianka, że we Wrocławiu tramwaje nazywa się imionami, ale uważam, że to świetny sposób na to, żeby Wanda Rutkiewicz i pamięć o niej cały czas żyła i tramwaj, którego jest patronką jeździł po wrocławskich szynach.
Krzysztof Wielicki, wybitny polski himalaista i alpinista

O związanej z Wrocławiem himalaistce mówił również Krzysztof Balawejder, prezes MPK.

Chcielibyśmy, żeby ten tramwaj, także dla młodych ludzi był przykładem ale i apelem o to, żeby mierzyć wyżej, marzyć więcej, marzyć ambitniej, a wtedy można osiągać najwyższe cele. Umrzeć spełniając marzenia, to piękniejsze niż umrzeć jako niespełniony człowiek. Mam nadzieję, ze ten tramwaj będzie o tym przypominać.
Krzysztof Balawejder, prezes MPK

Czytaj też: 2022 rokiem Wandy Rutkiewicz. Jako pierwsza Europejka zdobyła Mount Everest

Wanda Rutkiewicz – zdobywczyni Mount Everestu

Wanda Rutkiewicz to wybitna, polska himalaistka i alpinistka o światowej renomie. Jednym z jej największych osiągnięć było zdobycie 23 czerwca 1986 roku szczytu K2. Uczyniła to jako pierwsza kobieta na świecie. Ponadto jako pierwsza Europejka stanęła na Mount Evereście, najwyższym szczycie świata.

Wanda Rutkiewicz urodziła się 4 lutego 1943 roku na Litwie. Po wojnie, wraz z rodzicami przeniosła się najpierw do Łańcuta, a następnie do Wrocławia. W stolicy Dolnego Śląska zdała maturę w II LO, a później studiowała na Politechnice Wrocławskiej. 

Zginęła w maju 1992 roku podczas ataku na szczyt o nazwie Kanczendzonga, najwyższy punkt Indii o wysokości 8586 m n.p.m. Jej ciało nie zostało niestety nigdy odnalezione. 

Patroni wrocławskich tramwajów

Jak dotąd patronami nowych tramwajów we Wrocławiu zostało łącznie sześć osób:

  • Adam Wójcik
  • Edyta Stein
  • ks. Stanisław Orzechowski
  • Maria Koterbska
  • Andrzej Waligórski
  • Wanda Rutkiewicz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl