wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Piłkarski Śląsk Wrocław z nowym właścicielem? Radni zdecydowali
John Yeboah to w tym sezonie najlepszy piłkarz Śląska. Czy klub wkrótce zmieni właściciela? WKS Śląsk Wrocław / Krystyna Pączkowska
John Yeboah to w tym sezonie najlepszy piłkarz Śląska. Czy klub wkrótce zmieni właściciela?

Jest decyzja radnych w sprawie możliwości sprzedaży większościowego pakietu piłkarskiego Śląska Wrocław. W czwartek 25 maja podczas sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej Wrocławia prezydent Jacek Sutryk przedłożył uchwałę dotyczącą prywatyzacji spółki Śląsk Wrocław. Radni zdecydowali o jej przyjęciu. Decyzja ta pozwoli uruchomić przetarg publiczny, podczas którego wyłoniony zostanie nowy, prywatny właściciel Śląska. Miasto zamierza jednak zachować część udziałów.

Reklama

Radni "za" prywatyzacją Śląska Wrocław

– Miasto wciąż będzie wspierać Wojskowych. Liczymy jednak na mocnego partnera, który weźmie długofalową odpowiedzialność za przyszłość Śląska – informował w specjalnym oświadczeniu w połowie maja prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Czytaj także: Jakub Mazur o sprzedaży Śląska Wrocław: Nowy właściciel ma wznieść klub na wyższy poziom

Podczas czwartkowego głosowania na sesji Rady Miejskiej Wrocławia, radni zagłosowali za przyjęciem uchwały: 31 osób głosowało "za", a 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. 

"Wznieść Śląsk na wyższy poziom"

Dzisiejsza decyzja radnych otwiera nam drogę do rozpoczęcia postępowania przetargowego, dzięki czemu będziemy mogli rozpocząć negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Mamy nadzieję, że doprowadzi to do pozyskania partnera na większościowego udziałowca, a tym samym nie tylko odpowiednich kompetencji sportowych, managerskich i sponsorskich, ale również pozwoli zredukować zobowiązania z budżetu miasta wobec klubu. Robimy to, by wznieść Śląsk na wyższy poziom. Z jednej strony liczymy na międzynarodowy know-how, z drugiej to gwarancja zasilenia odpowiednim kapitałem przez partnera zewnętrznego.
podkreślił tuż po głosowaniu Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Zgodnie z projektem uchwały w sprawie zgody na zbycie akcji spółki działającej pod firmą: Wrocławski Klub Sportowy „Śląsk Wrocław” Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu miasto wyraża zgodę na zbycie od 59.694 do 93.177 akcji imiennych spółki, stanowiących od 51 do 79,61 proc. kapitału zakładowego Śląska na rzeczy podmiotu wybranego w ramach procedury określającej tryb zbycia akcji.

– Spółka Wrocławski Klub Sportowy „Śląsk Wrocław” Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu rozpoczęłaswoją działalność w 1997 roku. Działalność gospodarcza w dziedzinie sportu profesjonalnego – piłki nożnej obarczona jest wysokim ryzykiem [...] Pojawienie się nabywcy spoza sfery publicznej może wywrzeć pozytywny wpływ na sytuację finansową Spółki. Ewentualne nabycie akcji Spółki przed podmiot prywatnoprawny skutkować może zwiększeniem możliwych form inwestowania w rozwój Spółki, a nadto uatrakcyjnieniem oferty Spółki na rynku piłkarskim – czytamy w uzasadnieniu zbycia akcji, stanowiącym załącznik do projektu uchwały.

Jeśli przetarg zakończy się sprzedażą klubu, miasto ograniczy angażowanie środków publicznych w funkcjonowanie spółki, nie tracąc jednocześnie kontroli nad jej działalnością: UMW m.in. zachowa co najmniej 20 proc. udziału w kapitale zakładowym i będzie dysponować prawem do powoływania jednego członka Rady Nadzorczej Spółki.

Miastu będzie również przysługiwać prawo odkupu akcji: jeśli nabywca nie dokona wpłaty danego rocznego wkładu w terminie, wówczas samorządowi będzie przysługiwać prawo do rozwiązania umowy. Ratusz będzie miał także wówczas prawo do żądania od nabywcy zapłaty kary umownej, a także możliwość odkupienia akcji w ramach wspomnianego pierwokupu.

W umowie znajdą się także zabezpieczenia związane m.in. z zakazem zmiany miasta, w którym znajduje się klub i zakazem zmiany barw oraz nazwy klubu.

Śląsk gra w Warszawie z Legią na koniec sezonu PKO BP Ekstraklasy

Przypomnijmy, że już w najbliższą sobotę piłkarze Śląska zagrają na wyjeździe z Legią Warszawa na zakończenie sezonu 2022/2023. O tym, co musi się wydarzyć, by Śląsk nie spadł do I ligi pisaliśmy tutaj.

WKS rozegrał już za to wszystkie domowe spotkania w ramach rozgrywek 2022/23. Średnia frekwencja na meczach Śląska na Tarczyński Arenie wyniosła 10 365 kibiców. Więcej fanów na swoje mecze przyciągają tylko Legia, Lech, Widzew, Pogoń i Górnik.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl