Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Radni "za" prywatyzacją Śląska Wrocław
– Miasto wciąż będzie wspierać Wojskowych. Liczymy jednak na mocnego partnera, który weźmie długofalową odpowiedzialność za przyszłość Śląska – informował w specjalnym oświadczeniu w połowie maja prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Czytaj także: Jakub Mazur o sprzedaży Śląska Wrocław: Nowy właściciel ma wznieść klub na wyższy poziom
Podczas czwartkowego głosowania na sesji Rady Miejskiej Wrocławia, radni zagłosowali za przyjęciem uchwały: 31 osób głosowało "za", a 6 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw.
"Wznieść Śląsk na wyższy poziom"
Dzisiejsza decyzja radnych otwiera nam drogę do rozpoczęcia postępowania przetargowego, dzięki czemu będziemy mogli rozpocząć negocjacje z potencjalnymi inwestorami. Mamy nadzieję, że doprowadzi to do pozyskania partnera na większościowego udziałowca, a tym samym nie tylko odpowiednich kompetencji sportowych, managerskich i sponsorskich, ale również pozwoli zredukować zobowiązania z budżetu miasta wobec klubu. Robimy to, by wznieść Śląsk na wyższy poziom. Z jednej strony liczymy na międzynarodowy know-how, z drugiej to gwarancja zasilenia odpowiednim kapitałem przez partnera zewnętrznego.
podkreślił tuż po głosowaniu Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.
Zgodnie z projektem uchwały w sprawie zgody na zbycie akcji spółki działającej pod firmą: Wrocławski Klub Sportowy „Śląsk Wrocław” Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu miasto wyraża zgodę na zbycie od 59.694 do 93.177 akcji imiennych spółki, stanowiących od 51 do 79,61 proc. kapitału zakładowego Śląska na rzeczy podmiotu wybranego w ramach procedury określającej tryb zbycia akcji.
– Spółka Wrocławski Klub Sportowy „Śląsk Wrocław” Spółka Akcyjna z siedzibą we Wrocławiu rozpoczęłaswoją działalność w 1997 roku. Działalność gospodarcza w dziedzinie sportu profesjonalnego – piłki nożnej obarczona jest wysokim ryzykiem [...] Pojawienie się nabywcy spoza sfery publicznej może wywrzeć pozytywny wpływ na sytuację finansową Spółki. Ewentualne nabycie akcji Spółki przed podmiot prywatnoprawny skutkować może zwiększeniem możliwych form inwestowania w rozwój Spółki, a nadto uatrakcyjnieniem oferty Spółki na rynku piłkarskim – czytamy w uzasadnieniu zbycia akcji, stanowiącym załącznik do projektu uchwały.
Jeśli przetarg zakończy się sprzedażą klubu, miasto ograniczy angażowanie środków publicznych w funkcjonowanie spółki, nie tracąc jednocześnie kontroli nad jej działalnością: UMW m.in. zachowa co najmniej 20 proc. udziału w kapitale zakładowym i będzie dysponować prawem do powoływania jednego członka Rady Nadzorczej Spółki.
Miastu będzie również przysługiwać prawo odkupu akcji: jeśli nabywca nie dokona wpłaty danego rocznego wkładu w terminie, wówczas samorządowi będzie przysługiwać prawo do rozwiązania umowy. Ratusz będzie miał także wówczas prawo do żądania od nabywcy zapłaty kary umownej, a także możliwość odkupienia akcji w ramach wspomnianego pierwokupu.
W umowie znajdą się także zabezpieczenia związane m.in. z zakazem zmiany miasta, w którym znajduje się klub i zakazem zmiany barw oraz nazwy klubu.
Śląsk gra w Warszawie z Legią na koniec sezonu PKO BP Ekstraklasy
Przypomnijmy, że już w najbliższą sobotę piłkarze Śląska zagrają na wyjeździe z Legią Warszawa na zakończenie sezonu 2022/2023. O tym, co musi się wydarzyć, by Śląsk nie spadł do I ligi pisaliśmy tutaj.
WKS rozegrał już za to wszystkie domowe spotkania w ramach rozgrywek 2022/23. Średnia frekwencja na meczach Śląska na Tarczyński Arenie wyniosła 10 365 kibiców. Więcej fanów na swoje mecze przyciągają tylko Legia, Lech, Widzew, Pogoń i Górnik.
Bądź na bieżąco z Wrocławiem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu.
Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!