wroclaw.pl strona główna Sport i rekreacja we Wrocławiu – najświeższe wiadomości Sport i rekreacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Sport i rekreacja
  3. Dziś kluczowy mecz z Legią. Co musi się wydarzyć, żeby Śląsk pozostał w ekstraklasie? [ANALIZA]
Piłkarze Śląska Wrocław szczęśliwi po ostatnim zwycięstwie nad Miedzią Legnica WKS Śląsk Wrocław
Piłkarze Śląska Wrocław szczęśliwi po ostatnim zwycięstwie nad Miedzią Legnica

Zwycięstwami z Wisłą Płock i Miedzią Legnica piłkarze Śląska Wrocław znacząco przybliżyli się do utrzymania w PKO BP Ekstraklasie. Przed ostatnią kolejką wciąż jednak nie mogą być pewni sukcesu, bo zagrożone degradacją są aż cztery kluby, a wrocławianie nad strefą spadkową mają zaledwie punkt przewagi. Analizujemy, co musi się stać, żeby podopieczni Jacka Magiery zakończyli ten sezon happy endem.

Reklama

3:1 z Wisłą i 4:2 z Miedzią – te dwa wyniki pozwoliły Śląskowi wydostać się ze strefy spadkowej, do której na ostatniej prostej – oprócz zdegradowanych już Lechii Gdańsk i Miedzi Legnica – wskoczyła Wisła Płock. W sobotę, 27 maja zostanie rozegrana ostatnia kolejka sezonu 2022/2023 PKO BP Ekstraklasy. Przed nią zagrożone spadkiem są cztery drużyny, których sytuacja w tabeli prezentuje się następująco:

  • 13. Stal Mielec – 40 punktów,
  • 14. Korona Kielce – 38 punktów,
  • 15. Śląsk Wrocław – 38 punktów,
  • 16. Wisła Płock – 37 punktów.

Trener Śląska Jacek Magiera przed meczem z Legią

- Nastawienie przed meczem z Legią jest bardzo bojowe. Wiemy, w jakim miejscu jesteśmy, jaki ciężar gatunkowy ma to spotkanie i co oznacza. Drużyna w ostatnim czasie wykonała bardzo dobrą pracę, co znajduje potwierdzenie na boisku. Ostatnie mecze napawają optymizmem. Jedziemy do Warszawy pełni energii i pozytywnych emocji. Został nam do postawienia jeden krok na drodze do celu, który sobie założyliśmy. Zrobimy wszystko, aby go zrealizować.
Jacek Magiera, trener Śląska Wrocław

Zdaniem trenera, to mentalność jest kluczem do tego, aby osiągać sukcesy. - Zawodnicy grają dla klubów, o ich miejsce w tabeli, a każde miejsce wyżej oznacza dużo większe pieniądze z tytułu pozycji w Ekstraklasie. Nie wierzę, aby ktokolwiek tutaj mógł odpuścić jakikolwiek mecz. Dla mnie to jest niepojęte i takie myśli w ogóle nie docierają do mojej głowy - dodaje.

Śląsk z lepszym bilansem bezpośrednim tylko z Wisłą Płock

Przypomnijmy, że przy równej liczbie punktów o kolejności w tabeli decyduje, w pierwszej kolejności, bilans meczów bezpośrednich (liczba punktów w nich zdobyta i różnica bramek). Dopiero, gdy ten bilans jest remisowy, liczymy różnicę bramek w całych rozgrywkach a następnie liczbę zdobytych goli przez cały sezon oraz liczbę zwycięstw.

Śląsk ma dodatni bilans meczów bezpośrednich z Wisłą Płock, ale ujemny zarówno z Koroną Kielce jak i ze Stalą Mielec. Oznacza to, że przy równej liczbie punktów, wrocławianie wyprzedzą w tabeli tylko Wisłę.

WKS jedzie do Warszawy. A gdzie grają rywale w walce o ligowy byt?

W ostatniej kolejce teoretycznie najtrudniejsze zadanie czeka właśnie Śląsk. WKS zagra na wyjeździe z wicemistrzem i zdobywcą Pucharu Polski - Legią Warszawa. Wisła jedzie na mecz wyjazdowy z Cracovią, a Korona do Łodzi na starcie z Widzewem. Stal Mielec zagra u siebie z Wartą Poznań.

Co łączy Cracovię, Widzew i Wartę? To, że grają już wyłącznie o prestiż i pieniądze związane z zajęciem wyższej lub niższej lokaty na koniec sezonu. Nie grozi im ani spadek, ani puchary. Legia natomiast jest już pewna drugiego miejsca, ale trudno oczekiwać, że w ostatnim meczu sezonu przed własną publicznością zastosuje wobec Śląska taryfę ulgową.

Co zatem musi się wydarzyć w ostatniej kolejce, żeby Śląsk pozostał W PKO BP Ekstraklasie. A w jakiej sytuacji grozi mu spadek? Oto możliwe scenariusze!

Śląsk wygrywa na wyjeździe z Legią Warszawa i ma pewne utrzymanie

To oczywiście najlepsza i zamykająca temat utrzymania opcja dla WKS-u. Śląsk zwyciężając przy Łazienkowskiej z Legią nie będzie musiał oglądać się na rywali i będzie pewny pozostania w ekstraklasie.

Podopieczni Jacka Magiery będą mieli wówczas na koncie 41 punktów. Na pewno nie przegoni ich Wisła Płock, Korona (aby być wyżej) będzie musiała pokonać Widzew, a Stal, co najmniej, zremisować z Wartą. Wrocławianie mogą więc, przy odpowiednim układzie meczów, awansować nawet na 13. miejsce w tabeli.

Śląsk remisuje z Legią i musi oglądać się na rywali

Sytuacja nieco komplikuje się, jeżeli wrocławianie wywiozą ze stolicy „tylko” jeden punkt. Wówczas Śląsk może liczyć na utrzymanie, ale będzie musiał spoglądać na wydarzenia z Krakowa i Łodzi. Spadek grozi wówczas, gdy Wisła ogra Cracovię a Korona co najmniej zremisuje z Widzewem.

Przy takim układzie Wisła z 40 punktami przeskoczy Koronę i Śląsk, ale to wrocławianie - ze względu na gorszy bilans meczów bezpośrednich z kielczanami - spadną z ligi. W każdym innym przypadku WKS utrzyma się w ekstraklasie.

Legia pokonuje Śląsk w Warszawie. Kluczowym mecz Cracovii z Wisłą Płock

Nawet w przypadku porażki z Legią WKS może utrzymać się w lidze. Jednak, przy takim wyniku, oddaje swój los w pełni w ręce rywali a konkretniej Cracovii i Wisły Płock. Płocczanie muszą wygrać przy Kałuży, by przeskoczyć Śląsk. Jeżeli Cracovia przynajmniej zremisuje z zespołem Marka Saganowskiego, wówczas WKS, pomimo identycznej liczby punktów (38), jak Wisła wywalczy utrzymanie.

Wszystkie mecze 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy zostaną rozegrane w sobotę, 27 maja o godz. 17:30. Transmisja spotkania Legia Warszawa - WKS Śląsk Wrocław na antenach: Canal+ Sport 2 i TVP Sport. 

Przypomnijmy, że w czwartek 25 maja podczas sesji absolutoryjnej Rady Miejskiej Wrocławia prezydent Jacek Sutryk przedłożył uchwałę dotyczącą prywatyzacji spółki Śląsk Wrocław. Radni zdecydowali o jej przyjęciu. Decyzja ta pozwoli uruchomić przetarg publiczny, podczas którego wyłoniony zostanie nowy, prywatny właściciel Śląska. Miasto zamierza jednak zachować część udziałów.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl