Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Ekonomia społeczna to połączenie zarabiania pieniędzy z pomaganiem innym. Może polegać na tworzeniu nowych miejsc pracy, dostarczaniu ważnych usług w mieście, takich jak wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, czy też na działaniach wzmacniających postawy obywatelskie.
Zasada jest prosta: zyski z działalności gospodarczej przeznaczane są na realizację celów społecznych. Dzięki temu biznes nie służy tylko zyskom, ale też pomaga ludziom i wspiera rozwój lokalnej społeczności.
Poznajcie dostawców społecznych z Wrocławia działających w branżach reklamowej i poligraficznej.
Fundacja PRESTO - gadżety, wydruki, torby
Chyba każdy młody rodzic we Wrocławiu wie, co to jest Wyprawka Wrocławska. Od dobrych kilku lat miasto wita nowonarodzone maluchy zestawem upominków. A kto za tym stoi? – No właśnie oni. Czyli Fundacja PRESTO. Założona została w 2018 roku. Działają w branży reklamowej i poligraficznej. Prowadzą także sklep społeczny. Znajdziecie ich na Przedmieściu Oławskim, przy ul. Łukasińskiego 10.
Co oferują?
Możecie zlecić im zarówno produkcję gadżetów reklamowych z własnymi nadrukami (od długopisów, przez torby, koszulki, bluzy, po termosy, kubki czy słodycze) jak i różnego rodzaju materiały drukowane: ulotki, plakaty, wizytówki, teczki, wydruki wielkoformatowe i inne.
PRESTO posiada własnego grafika oraz współpracuje z działem kreacji jednej z drukarni, dlatego jeśli nie macie gotowego projektu, pomogą Wam tutaj go przygotować.
W sklepie z misją społeczną pn. PrzytulMnie sprzedają akcesoria dla maluchów: kocyki, pieluszki, pościel. Ale także kolorowe torby, m.in. plażowe, zakupowe. Produkty powstają lokalnie, w pracowni na Przedmieściu Oławskim.
Społeczny wymiar
Fundacja tworzy miejsca pracy dla osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej i zawodowej, m.in. niepełnosprawnych. Szyją torby i kocyki, kompletują Wyprawkę Wrocławską, wykonują prace biurowe. Zlecając im usługi, pomagasz utrzymać właśnie takie miejsca pracy.
– Jesteśmy także agencją zatrudnienia. Prowadzimy Warsztat reintegracji społecznej i zawodowej na Przedmieściu Oławskim. Każdego roku aktywizujemy około 100 osób. Średnio 25 z nich znajduje w rezultacie zatrudnienie – mówi Joanna Cegielska-Kędzia, prezes Fundacji PRESTO.
– Dzięki temu, że sprzedajemy produkty i usługi, mogę zatrudnić kolejnego specjalistę, np. psychologa i pomagać większej ilości osób – dodaje.
W ramach akcji "nie marnuJEMY - idea zero waste w praktyce" zajmują się także… żywnością. W ciągu roku ratują przed zmarnowaniem nawet 10-11 ton produktów spożywczych, z których korzystają osoby w trudnej sytuacji materialnej.
– Dzielimy się żywnością w każdą środę, o godz. 11.30. Korzysta z niej regularnie około 45 osób, w głównej mierze są to mieszkańcy osiedla Przedmieście Oławskie – mówi Joanna Cegielska-Kędzia.
W niedalekiej przyszłości, dzięki dochodom z prowadzonej działalności, Fundacja chciałaby także otworzyć pralnię społeczną.
Spółdzielnia Socjalna PANATO - torby, plecaki i akcesoria
To jedno z najstarszych przedsiębiorstw społecznych w mieście. Założone w 2012 roku i wielokrotnie nagradzane (m.in. Dolnośląskim Gryfem) PANATO, zajmuje się szyciem toreb i plecaków. Znajdziecie ich na Nadodrzu, przy ul. Jedności Narodowej 68a.
Co oferują?
W sprawie toreb z nadrukami, to prawdziwi specjaliści. Na stronie PANATO znajdziecie bogatą galerię zdjęć z ciekawymi realizacjami. A także internetowy konfigurator produktu.
Na Spółdzielnię składają się dwie pracownie: PANATO Bag (tu projektują i szyją) oraz Pracownia Sitodruku (tutaj powstają nadruki).
Możecie zamówić tu nie tylko miejski plecak, torbę czy worek żeglarski, ale także różnego rodzaju akcesoria, takie jak piórniki, nerki, pokrowce (np. na laptopa), kosmetyczki czy notesy w introligatorskich, zindywidualizowanych oprawach.
Społeczny wymiar
PANATO tworzy miejsca pracy dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, m.in. z niepełnosprawnościami. Zintegrowało w tym celu wokół siebie organizacje i przedsiębiorstwa społeczne z całej Polski.
– Od dobrych kilku lat pracujemy w formule konsorcjum produkcyjnego. Należą do niego podmioty ekonomii społecznej z całego kraju, takie jak spółdzielnie socjalne, zakłady aktywizacji społecznej, centra integracji społecznej. W całej naszej sieci pracuje około 50 osób. Z jednej strony pozwala nam to realizować duże zamówienia. Z drugiej - zapewniać miejsca pracy większej grupie osób – tłumaczy Paulina Ograbisz z PANATO.
Dzięki dochodom ze sprzedaży mogą mądrze pomagać, dając pracę osobom najbardziej potrzebującym.
Warto w tym miejscu sięgnąć pamięcią do roku 2020. Kiedy w trakcie pandemii koronawirusa dramatycznie brakowało maseczek, to właśnie wrocławskie PANATO błyskawicznie zorganizowało ich produkcję. Zespół pracował po 10-11 godzin dziennie. Tylko w ciągu pierwszych 19 dni wysłali wówczas do szpitali ponad 100 tysięcy maseczek. (Pisaliśmy o tym tutaj.)
Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej - wydruki i renowacja starych fotografii
Wrocławski Zakład Aktywności Zawodowej działa jako samorządowy zakład budżetowy Gminy Wrocław. Powstał w 2008 roku, zatrudnia 34 pracowników. Część z Was zna zapewne Bistro WZAZ przy ulicy Litomskiej 10 (pisaliśmy o nim w artykule poświęconym gastronomii – link). Zakład świadczy jednak także usługi poligraficzne.
Co oferują?
Dział poligraficzny WZAZ oferuje m.in. druk cyfrowy do formatu A3. Możecie zamówić tu wizytówki, foldery, ulotki, kartki okolicznościowe, plakaty i inne.
Firma posiada także ploter Canon ImagePrograf 4100S, pozwalający na wykonywanie wydruków wielkoformatowych - o szerokości 1 m i długości sięgającej do 30 m.
Zakład zajmuje się też digitalizacją i skanowaniem dokumentów, skanowaniem zdjęć do formatu PDF, Tiff i JPG oraz renowacją starych fotografii.
Społeczny wymiar
Podstawowym zadaniem WZAZ jest rehabilitacja zawodowa i społeczna zatrudnionych w Zakładzie osób z niepełnosprawnością. 70 proc. pracowników Zakładu to osoby z niepełnosprawnościami.