Posprzątana została cała Odra, a także brzegi Zelewu Szczecińskiego i wyspy Wolińskiego Parku Narodowego. Akcje sprzątaniowe odbyły się także na większości dopływów Odry: Nysie Kłodzkiej, Bystrzycy, Kaczawie, Bobrze, Nysie Łużyckiej, Oławie, Ślęzy, Małej Panwi, Stobrawie, Baryczy, Warcie i Kłodnicy.
We Wrocławiu zaangażowali się w nią mieszkańcy, a także pracownicy m.in. MPWiK Wrocław, Credit Agricole, RZGW we Wrocławiu czy Wroclavii.
– Nasz akcja ma wymiar w pełni demokratyczny: oddajemy władzę w ręce lokalnych społeczności. One najlepiej wiedzą co i gdzie trzeba posprzątać na swoim terenie. Wydłużyliśmy czas trwania akcji, żeby wszyscy chętni mogli do niej dołączyć i okazało się to bardzo dobrym pomysłem. Efekt, to rekordowa liczba uczestników, o ponad pięć tysięcy większa niż przed rokiem – informuje Dominik Dobrowolski, inicjator i główny koordynator Akcji Czysta Odra.
206 ton śmieci. Plastiku, szkła, odpadów budowlanych czy samochodowych
Uczestnicy akcji zebrali łącznie 206 ton śmieci – to także rekord w historii akcji. Większość to odpady konsumpcyjne, opakowania oraz odpady budowlane, rolnicze i samochodowe. Ponad połowę zebranych śmieci stanowił plastik, a 30 proc. szkło. Akcjom sprzątania towarzyszyły lekcje w szkołach, a także pogadanki i prezentacje dla mieszkańców nadodrzańskich miejscowości. Kampania edukacyjna realizowana była także w lokalnych mediach oraz przez stronę internetową mniejplastiku.pl.
Akcja zorganizowana została wspólnie przez ekologa Dominika Dobrowolskiego, Credit Agricole Bank Polska oraz spółkę leasingową EFL - Wiedza i Biznes w ramach kampanii edukacyjnej #MniejPlastiku.
– Od początku Akcja Czysta Odra jest pretekstem do zwracania uwagi na problem nadmiaru tworzyw sztucznych w środowisku. W każdej minucie do mórz i oceanów trafia 20 ton plastikowych śmieci. Plastik w wodzie rozdrabnia się na mikrocząsteczki niewidoczne dla ludzkiego oka, ale nigdy ze środowiska nie znika. Jeśli nie powstrzymamy tej fali, to wkrótce zabijemy życie w wodzie – zwraca uwagę Przemysław Przybylski, rzecznik Credit Agricole.
Galeria zdjęć
Drzewa dla Odry. Z czasem ma być ich milion
W tym roku wraz z początkiem Akcji Czysta Odra rozpoczęła się również realizacja społecznej inicjatywy ekologicznej Drzewadlaodry. – Chcemy docelowo posadzić milion nowych drzew wzdłuż Odry i jej dopływów, aby zwiększyć bioróżnorodność całej zlewni – wyjaśnia Dominik Dobrowolski.
– Drzewa odgrywają kluczową rolę w zdrowiu rzeki. Ich korzenie stabilizują brzegi, zapobiegają erozji i utracie gleby. Liście drzew, które opadają do rzeki, stają się pożywieniem dla wielu organizmów wodnych i tworzą naturalny cykl życia. Dodatkowo, drzewa filtrują zanieczyszczenia, działając jak naturalne oczyszczalnie. Rzeka, otoczona zielenią, jest pełna życia, a jej wody są czystsze – dodaje ekolog.
Pierwsze drzewo dla Odry - platan klonolistny - został posadzony przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Kolejne drzewa zostały zasadzone m.in. przy ujściu Ślęzy do Odry, w Głogowie, w Bytomiu Odrzańskim, w Cigacicach i Krośnie Odrzańskim.
#AkcjaCzystaOdra organizowana jest od 2022 r. przez Dominika Dobrowolskiego, Credit Agricole i EFL. Tegorocznej edycji akcji patronowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a także Wody Polskie, oraz Wojewodowie i Marszałkowie nadodrzańskich województw.