Ekonomia społeczna to połączenie zarabiania pieniędzy z pomaganiem innym. Może polegać na tworzeniu nowych miejsc pracy, dostarczaniu ważnych usług w mieście, takich jak wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami, czy też na działaniach wzmacniających postawy obywatelskie.
Zasada jest prosta: zyski z działalności gospodarczej przeznaczane są na realizację celów społecznych. Dzięki temu biznes nie służy tylko zyskom, ale też pomaga ludziom i wspiera rozwój lokalnej społeczności.
Poznajcie ofertę szkoleń i warsztatów, dostawców społecznych z Wrocławia.
Centrum Wsparcia sp. z o.o.
Zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami i wiedzą, jak wyrównywać ich szanse. Zajmują się szeroko pojętą dostępnością. Prowadzą szkolenia w zakresie obsługi klienta z niepełnosprawnością, języka prostego czy organizacji wydarzeń dostępnych dla każdego. Znajdziecie ich we Wrocławskim Parku Technologicznym przy ul. Duńskiej 13, bud. Lambda, lok. L-1.2. Ofertę szkoleń znajdziecie na tej stronie.
Fundacja Znacznie Więcej – Stara Piekarnia
Stara Piekarnia to przedsiębiorstwo społeczne prowadzone przez Fundację Znacznie Więcej. 70 proc. pracowników Starej Piekarni to osoby doświadczone kryzysem psychicznym, którym Fundacja zapewnia wsparcie terapeutyczne oraz pracę. Znajdziecie ich na osiedlu Psie Pole, gdzie przy ul. Krzywoustego 310A prowadzą Kawiarnię Sąsiedzką.
W ofercie są warsztaty w pracowni kulinarnej (np. pieczenie pizzy, zdrowe burgery, świąteczne ciasteczka) oraz w pracowni artystycznej (malowanie ceramicznego kubka, ceramiczne formy przestrzenne, malowanie farbami do tkanin i in.). Szczegóły na tej stronie.
Fundacja Polska górom!
Jako przedsiębiorstwo społeczne organizują akcje sprzątania śmieci z lasów, angażują się także w promocję ochrony środowiska naturalnego. Znajdziecie ich przy ul. Aleksandra Ostrowskiego 9, lok. 506. Fundacja prowadzi szkolenia dla firm, w szczególności dla biur podróży. Obejmują m.in. zagadnienia z zakresu marketingu i automatyzacji, opracowania modelu biznesowego i in. Szczegóły na stronie.
Fundacja Katarynka
Fundacja działa od przeszło 15 lat. Jest organizacją ekspercką zajmującą się dostępnością do kultury, sportu i wydarzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Znajdziecie ich w Pracowni Dostępnej Kultury przy ul. Energetycznej 10A na osiedlu Powstańców Śląskich. Prowadzą szkolenia z dostępności, z audiodeskrypcji sportowej, z wdrażania ustaw związanych z dostępnością i in. Szczegóły oferty na tej stronie.
Fundacja Teatr Układ Formalny
Teatr mieści się w Centrum na Przedmieściu prowadzonym przez Dolnośląską Federację Organizacji Pozarządowych. Znajdziecie ich w podwórku przy ulicy Prądzyńskiego 39A na osiedlu Przedmieście Oławskie. Mają w ofercie m.in. warsztaty aktorskie i artystyczne dla młodzieży oraz warsztaty dla firm: dykcja, praca z głosem, atrakcyjność wypowiedzi, mowa ciała, praca nad stresem. Szczegóły oferty na stronie.
Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych
To wrocławskie stowarzyszenie, zajmujące się od lat wspieraniem ekonomii społecznej. Pomagają ekonomizować działania stowarzyszeń i fundacji, a także zakładać nowe przedsiębiorstwa społeczne.
W ramach Dolnośląskiego Ośrodka Wspierania Ekonomii Społecznej we Wrocławiu, prowadzą szkolenia dla osób chcących założyć przedsiębiorstwo społeczne (także dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym). M.in.: tworzenie biznesplanów oraz marketing, budowanie powiązań kooperacyjnych i in. Szczegóły na stronie.
Fundacja OnWater.pl
Od 2013 r. realizują projekty edukacyjne i kulturalne promujące wiedzę na temat Odry, m.in. sprzątanie rzeki, spływy edukacyjne, warsztaty ekologiczne. Są twórcami Odra Centrum – zacumowanego przy moście Grunwaldzkim centrum edukacyjno-kulturalnego. W ofercie mają warsztaty dla dzieci i dorosłych, m.in.: retencja i oczyszczanie wody, mała szkutnia czy hydroponika. Szczegóły na stronie.
Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej
Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej (SEK) powstało jako odpowiedź na najbardziej przejmujące zmartwienia codzienności - te, które niszczą marzenia dzieci i młodzieży. Pracuje z młodzieżą na osiedlach, ale działa także na arenie Dolnego Śląska. Znajdziecie ich m.in. na Gazowej 22/7 (Centrum Aktywności Tarnogaju CAT) i na Traugutta 81 (Centrum Nowe Łąki).
Oferują szkolenia dla pedagogów i animatorów, takie jak: streetworking, pedagogika miasta – spacery etnograficzne, włączanie dzieci w procesy decyzyjne, praca w środowisku wielokulturowym i in. Więcej informacji tutaj.
Stowarzyszenie Kultura Równości
Kultura Równości to wrocławskie stowarzyszenie, edukujące i integrujące społeczność LGBT+. Prowadzą tzw. Równe Miejsce – Centrum LGBT+. Znajdziecie ich przy ul. Kniaziewicza 28. Oferują szkolenia równościowe i antydyskryminacyjne dla firm, szkół i organizacji. Szczegóły na tej stronie.
Fundacja HERSTORY
Zajmują się edukacją antyprzemocową i antydyskryminacyjną. Wspierają i uczą młodzież oraz dorosłych w zakresie kompetencji społecznych i budowania bezpieczniejszych relacji. Znajdziecie je przy ul. Legnickiej 65. Prowadzą warsztaty i szkolenia, takie jak: WenDo – „Samoobrona i asertywność dla dziewcząt i kobiet”, „Sztama - Warsztaty Antyprzemocowe dla Chłopaków”, „Warsztaty Consent- Consent czyli zgoda, zgoda czyli dobra komunikacja” i in. Szczegóły na stronie.
Fundacja Równik Praw
Zajmują się działalnością edukacyjną oraz doraźnymi działaniami pomocowymi. Znajdziecie ich przez Centrum Sektor 3 – przy Legnickiej 65. Prowadzą szkolenia antydyskryminacyjne – zarówno dla firm, szkół, organizacji pozarządowych, jak i dla administracji publicznej. Szczegóły oferty na tej stronie.
Fundacja Partycypacji Biorę Udział
Fundacja korzysta z zasobów i doświadczenia środowiska akademickiego, by pomagać w rozwiązywaniu problemów lokalnych oraz budować dojrzałą, zaangażowaną społeczność. Współpracuje z samorządami oraz NGO-sami. Prowadzi szkolenia, takie jak: „Twój głos się liczy – narzędzia partycypacji społecznej”, „Kreatywne rozwiązywanie problemów lokalnych metodą design thinking” czy „Metodologia pisania wniosków o dofinansowanie”. Szczegóły oferty znajdziecie na stronie.
Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego Nomada
Stowarzyszenie Nomada powstało w listopadzie 2009 roku we Wrocławiu. Wspiera osoby, które z różnych powodów musiały opuścić swój kraj pochodzenia. Znajdziecie ich przy ul. Dubois 11-13. Prowadzą unikatowe szkolenia, taki jak:
- Szkolenie dotyczące przemocy motywowanej uprzedzeniami i form reagowania na nią w przestrzeni publicznej
- Wprowadzenie do Community Workingu (praca ze społecznością cudzoziemską)
- Szkolenia na temat specyfiki pracy z migrantkami i uchodźczyniami z doświadczeniem przemocy ze względu na płeć.
Z ofertą szkoleniową Nomady możecie zapoznać się na stronie stowarzyszenia.