wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2020
  6. Jak urządzić podwórko przy Nobla?
  7. Jak urządzić podwórko przy Nobla? Raport z konsultacji społecznych

Jak urządzić podwórko przy Nobla? Raport z konsultacji społecznych

Wydział Partycypacji Społecznej,

Widok na podwórko przy ulicy Nobla, stan przed remontem fot. Wrocław Rozmawia
Widok na podwórko przy ulicy Nobla, stan przed remontem

Zapoznaj się z raportem konsultacji społecznych w sprawie podwórka położonego w obrębie ulic: Nobla, Rydygiera, Paulińska i Pomorska (działka nr 84 AM-23, pl. Grunwaldzki).

Podwórko przy Nobla - podsumowanie konsultacji społecznych

Zarówno dorośli, jak i młodzi mieszkańcy kamienic otaczających podwórko mają zbliżone spostrzeżenia w zakresie najważniejszych potrzeb, a mianowicie: poprawa nawierzchni i zapewnienie komfortu poprzez zadbanie o estetykę, zieleń i o porządek. Najpilniejszym problemem do rozwiązania jest uporządkowanie spraw związanych ze składowaniem śmieci. Uczestnicy konsultacji są również zgodni w kwestii zieleni (ważne jest pozostawienie wszystkich rosnących na podwórku drzew i zadbanie o nie) i nowych nasadzeń. W tym zakresie padały konkretne propozycje.

Różnice zdań dotyczą przede wszystkim kwestii parkowania. Osoby korzystające z tej możliwości chcą utrzymania liczby miejsc parkingowych, spora część pozostałych mieszkańców natomiast chciałaby całkowitego zakazu wjazdu dla samochodów (spokój i bezpieczeństwo). Podawany jest tu argument, że na podwórku nie ma miejsca dla wszystkich samochodów należących do mieszkańców.

Podobnie dużo emocji budzi kwestia postawienia ławek. Wiele osób obawia się, że będą one sprzyjały niepożądanym zachowaniom społecznym. Równie liczna grupa wskazuje z kolei na potrzeby osób starszych, których przybywa, i które, dzięki ławkom, mogą wykonywać codzienne obowiązki na podwórku; ławki też dają możliwość przebywania na świeżym powietrzu w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zamieszkania. Grupą, która chciałaby ławek, są również rodzice małych dzieci. Pojawiła się propozycja kompromisowego rozwiązania, tj. wstawienia kilku ławek na tzw. okres próbny.

Zaproponowano również kilka pomysłów do uwzględnienia w projekcie (m.in.: w miarę możliwości prosta infrastruktura dla dzieci, np. niewielki plac czy sprzęt do zabawy). Powszechna jest obawa przed wandalizmem, w związku z czym mieszkańcy proszą o zaprojektowanie rozwiązań z wykorzystaniem trwałych, mocnych materiałów, które nie ulegają łatwo zniszczeniu.

Nadesłane opinie są ze sobą spójne, jeśli chodzi o kolejność wykonywanych prac – mieszkańcy wskazują, że najważniejsze jest uporządkowanie miejsca składowania odpadów. W dalszej kolejności są to: parkowanie, oświetlenie i zieleń, następnie pozostałe prace.

Partnerzy lokalni konsultacji podwórka przy Nobla

Partnerem lokalnym projektu było Stowarzyszenie „Nowe Nadodrze”, które wspierało proces konsultacyjny poprzez: dystrybucję materiałów promocyjnych na terenie osiedla oraz promocję w mediach społecznościowych (w tym przeprowadzenie dodatkowej ankiety dla członków grupy prowadzonej przez Stowarzyszenie na portalu Facebook). Przedstawiciele Stowarzyszenia byli obecni w trakcie spotkań w punkcie konsultacyjnym na podwórku.

W realizację projektu w zakresie promocji oraz wsparcia logistycznego była zaangażowana również Rada Osiedla Nadodrze.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl