wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 14:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Będzie pięknie i kolorowo! Wkrótce wielkie zmiany na podwórku w centrum Wrocławia [WIZUALIZACJE]

Kolejne podwórko na Nadodrzu przejdzie dużą rewitalizację. Obszar pomiędzy ulicami Paulińską, Pomorską, Nobla i Rydygiera zmieni się nie do poznania! Pojawią się nowe nasadzenia, stojaki na rowery, oświetlenie, utwardzone drogi dojazdowe i bezpieczne chodniki. Teren zostanie także odwodniony. Zobaczcie wizualizacje i przeczytajcie, co wydarzy się w tym miejscu!

Reklama

Zarząd Zasobu Komunalnego podpisał już umowę na wykonanie prac. Projekt, na podstawie którego będzie realizowany remont został wypracowany wspólnie z mieszkańcami, podczas konsultacji.

Podwórko na Nadodrzu: większa czystość i odwodnienie terenu

Do tej pory na podwórku na Nadodrzu największym problemem były luźno ustawione pojemniki i rozrzucone wokół nich odpady.

Rozważaliśmy budowę podziemnych pojemników, jednak przez rozbudowaną sieć infrastruktury oraz korzenie cennego drzewa było to niemożliwe. Zastosujemy zatem niskie, pojedyncze osłony na kontener, które pozwolą zachować czystość. Takie rozwiązanie wykorzystaliśmy już na wyremontowanych niedawno wnętrzach wzdłuż ul. Hallera oraz ul. Mierniczej
Anna Olbryt, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu

Teren podwórka zostanie także odwodniony. Część wód opadowych będzie odprowadzana do kanalizacji deszczowej, pozostała zasili istniejącą zieleń i nowe nasadzenia.

Nowe drogi dojazdowe, chodniki, ławeczka i „kolorowe” nasadzenia

Powstaną także nowe, utwardzone drogi dojazdowe oraz bezpieczne chodniki dla pieszych. Przebudowane zostanie wejście do jednej z kamienic z uwzględnieniem potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Podczas konsultacji mieszkańcy byli podzieleni w kwestii ławek oraz miejsc postojowych. Projekt jest zatem wypadkową różnych potrzeb wszystkich zainteresowanych. Podwórko ma być przede wszystkim miejscem ciszy i odpoczynku
Anna Olbryt, rzeczniczka prasowa Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu

Mieszkańcy będą mogli korzystać m.in. z nowej ławeczki oraz podziwiać liczne nasadzenia. Rośliny zostały dobrane tak, by dawały różne barwy o każdej porze roku. Nasadzone zostaną dwa graby kolumnowe i cztery świerki białe. Powstaną także rabaty, a w nich niemal 300 sztuk krzewów, 500 sztuk bylin i 60 sztuk traw ozdobnych.

Osłony śmietnikowe od strony wjazdu na podwórko będą oplatać róże pnące, a jedną ze ścian szczytowych budynku przy wjeździe na podwórko pokryje winorośl japońska o dużych i ciemnozielonych liściach, które jesienią będą czerwone.

Podczas remontu wykonawcy zadbają także o już istniejącą zieleń. Kasztan w centralnej części podwórka będzie miał zabezpieczony system korzeniowy a akacja zostanie poddana zabiegom pielęgnacyjnym.

Stojak na rowery i oświetlenie parkowe

Uzupełnieniem rewitalizacji podwórka na Nadodrzu będzie montaż stojaka na rowery i oświetlenia typu parkowego, które poprawi bezpieczeństwo poruszających się tam osób czy niezbędnych koszy na śmieci.

Koszt remontu podwórka pomiędzy ulicami Paulińską, Pomorską, Nobla i Rydygiera to prawie 870 tys. zł. Prace powinny się zakończyć w połowie 2023 r.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl