Twój udział w konsultacjach jest ważny, ponieważ to dzięki Twoim opiniom możemy wspólnie kształtować przestrzeń, w której żyjemy.
Czego dotyczą konsultacje?
Tramwaj na Psie Pole, to długo wyczekiwana inwestycja. Jego powstanie od dawna znajdowało się w dokumentach planistycznych. Nadszedł czas na to, by ogólne plany przekuć w konkretne rozwiązania. Punktem wyjścia było dziesięć wariantów tras biegnących ul. Bolesława Krzywoustego, al. Ignacego Paderewskiego lub ul. Mydlaną.
W ubiegłym roku powstało tzw. Studium korytarzowe trasy tramwajowe na Psie Pole. Jego celem było wybranie maksymalnie dwóch najbardziej optymalnych wariantów tras. Sprawdzano pięć głównych aspektów: ruchu pasażerskiego, ekonomiczny, społeczny, techniczny oraz środowiskowy.
Przy analizach studium brano pod uwagę m.in. kryteria dotyczące dostępności do przystanków w odległości do 500 metrów, liczbę potencjalnych pasażerów (w roku 2030 i 2050), koszt inwestycji, kolizje z obszarami chronionymi, długość trasy w obszarze objętym ochroną konserwatora zabytków, liczbę nieruchomości prywatnych do zajęcia, wydzielenie torowiska z jezdni, czas podróży, wpływ na klimat i wiele innych elementów.
Więcej o przeprowadzonych analizach można przeczytać tutaj.
Obecny etap konsultacji dotyczy dwóch wybranych wariantów, które zostały wskazane jako najbardziej optymalne.
Jak wziąć udział w konsultacjach?
Konsultacje trwają od 4 marca do 6 kwietnia 2025. W ich trakcie odbędą się następujące wydarzenia:
- 11 marca o 17:30 odbędzie się e-spotkanie na platformie Clickmeeting,
- 15 marca o 11:00 odbędzie się spotkanie konsultacyjne w Sali bankietowej PODANO znajdującej się przy Lotniczych Zakłady Naukowych, ul. Kiełczowska 43
- 22 marca odbędzie się również spotkanie sondażowe z udziałem osób wyłonionych zgodnie z osobnym regulaminem,
- planowane są również spotkania z młodymi, które polegać będą na spotkaniach skierowanych do samorządów uczniowskich oraz na warsztatach dla dzieci w CAL Psie Pole-Zawidawie. Podczas warsztatów młode osoby będą miały okazję wypowiedzieć się na temat dwóch wariantów trasy, rozkładu przystanków oraz kwestii bezpieczeństwa istotnych dla najmłodszych użytkowników komunikacji miejskiej. Warsztaty w CAL odbędą się 13.03.2025 o godz. 17 (ul. Kiełczowska 43 bud. 6) i będą otwarte dla wszystkich zainteresowanych młodych osób. Można zapisać się na nie poprzez maila: konsultacje[at]feps.pl do dnia 10.03.2025.
Przez cały okres trwania konsultacji (do 6 kwietnia) można wypowiedzieć się za pomocą e-formularza dostępnego na stronie konsultacji.
Masz szczególne potrzeby i chcesz uczestniczyć w konsultacjach?
Chcemy, aby w konsultacjach mogły uczestniczyć wszystkie zainteresowane osoby. Jeżeli masz specjalne potrzeby, napisz do nas (adres: konsultacje[at]feps.pl) najpóźniej pięć dni przed planowanym wydarzeniem, postaramy się zapewnić Ci udział w konsultacjach w sposób bezpośredni lub alternatywny.
Tekst: Tadeusz Mincer