Studium korytarzowe pełni kilka istotnych funkcji:
- Planowanie przestrzenne – pomaga w określeniu wstępnych rozwiązań technicznych oraz lokalizacji przyszłych tras, uwzględniając zagospodarowanie terenu oraz potrzeby komunikacyjne i energetyczne regionu.
- Minimalizowanie negatywnego wpływu – umożliwia analizowanie wpływu danej inwestycji na środowisko naturalne, jak i na istniejące tereny zabudowane, pozwalając na unikanie lub minimalizowanie konfliktów przestrzennych.
- Ocena wykonalności inwestycji – pozwala określić, które trasy będą technicznie i ekonomicznie wykonalne, a także które obszary wymagają dalszych badań przed podjęciem decyzji o realizacji projektu.
- Przygotowanie do dalszych działań – na jego podstawie są podejmowane decyzje o prowadzeniu dalszych prac i przygotowaniu bardziej szczegółowych opracowań projektowych, które będą niezbędne do przeprowadzenia procesu inwestycyjnego.
W skrócie, studium korytarzowe służy jako narzędzie planistyczne, które umożliwia przygotowanie infrastruktury na poziomie strategicznym, jeszcze przed przystąpieniem do szczegółowego projektowania.
Poniżej znajduje się dokumentacja związana z przygotowaniem Studium Korytarzowym dotyczącym możliwego przebiegu trasy tramwajowej na Psie Pole. Szczegóły dotyczące Studium Korytarzowego zostaną przedstawione podczas spotkania konsultacyjnego.