wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Jakich zmian potrzebuje ul. Szczytnicka? Znamy już pierwsze opinie mieszkańców

Wtorkowe warsztaty poprowadził Adrian Bukowski z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS). Wzięło w nich udział około 30 mieszkańców okolicy. Przyszli także architekci z Pracowni Projektowej Budotechnika, którzy opracują dla Szczytnickiej dwie alternatywne koncepcje przebudowy. Urząd Miejski Wrocławia reprezentowali Wojciech Kaim z Wrocławskich Inwestycji i Marta Grabowska z Biura Zrównoważonej Mobilności.

Zanim zaczęły się debaty przy stolikach, wyniki swoich własnych badań przedstawili uczniowie Zespołu Szkół nr 8 przy u. Reja.

Warsztaty konsultacyjne w sprawie zmian na ulicy Szczytnickiej, Wrocław, 3.12.2024. Na zdjęciu Maks, Filip i Jan z Zespołu Szkół nr 8 Tomasz Hołod
Warsztaty konsultacyjne w sprawie zmian na ulicy Szczytnickiej, Wrocław, 3.12.2024. Na zdjęciu Maks, Filip i Jan z Zespołu Szkół nr 8

– Przeprowadziliśmy ankietę, w której wzięło udział 346 osób z około tysiąca z naszej szkoły – mówił Jan, przedstawiciel uczniowskiego samorządu. Pytania były dwa, tak jak dwa mają być warianty zmian na Szczytnickiej. 50 proc. ankietowanych uczniów wyraziło się sceptycznie na temat zamykania ulicy dla ruchu samochodowego. Mniejszy zakres zmian, pozostawienie aut i wprowadzenie zieleni, zdaniem  około 60 proc. uczniów jest dobrym pomysłem.

Kluczową decyzją organizacja ruchu

– Ograniczenie ruchu samochodowego to dobry pomysł, ale za tym powinno iść więcej: przyjazna pieszym infrastruktura, coś, co sprawi, że trasa spacerowa przez Ostrów Tumski mogłaby być dłuższa i bardziej atrakcyjna, na przykład ławki, chodnik poszerzony aż do torów tramwajowych, ogródki gastronomiczne, usługi - nie kryli podczas spaceru konsultacyjnego Filip Czwojda i Martin Łysiak, młodzi mieszkańcy osiedla. I wyliczali: - Lodziarnia już jest, mamy też dwa sklepy z asortymentem azjatyckim. Szeroki chodnik ułatwiłby dostęp do nich. Trzeba też zazielenić tę ulicę, co pewnie ze względu na warunki nie będzie proste.

Galeria zdjęć

– Nie wyobrażam sobie zamknięcia dla ruchu samochodowego. Od czasu, kiedy nie można tutaj zaparkować, lokale usługowe pustoszeją – zauważyła jedna z mieszkanek.  – Był warzywniak, upadł. Była cukiernia, upadła. Była kwiaciarnia, upadła. Wszystko upada, bo auta nie mają gdzie się zatrzymać. Żadne kawiarenki tego miejsca nie ożywią.

Podczas warsztatów w bibliotece mieszkańcy zastanawiali się nad różnego rodzaju rozwiązaniami. Oto niektóre ze zgłaszanych uwag:

  • Powinno się wprowadzić ograniczenie prędkości dla wszystkich do 30 km/h. I egzekwować je przez ustawienie fotoradaru.
  • Ograniczenie ruchu – ruch samochodowy powinien być dozwolony nie tylko dla mieszkańców Szczytnickiej. Osobom, które mieszkają na ulicach obok, ograniczałoby to możliwość dojazdu do domu.
  • Warto rozważyć zlikwidowanie krawężników i zamontowanie progów spowalniających.
  • Na placu u zbiegu ulic Nehringa, Polaka, Ładnej i Reja należałoby uspokoić ruch. To wymóg bezpieczeństwa, bo niewielu pieszych stosuje się tu sztywno do wyznaczonych przejść. Rozwiązaniem mogłaby być np. nawierzchnia oznaczona kolorem (analogicznie do rozwiązania z miasta St. Gallen, gdzie czerwony „dywan” z rattanu na fragmencie ulicy skutecznie uspokoił ruch samochodowy), albo wyniesiona.
  • Ciężarówki dostawcze Orlenu i Biedronki nie muszą tędy jeździć. Choć – jak zauważył jeden z mieszkańców - „TIR-y to się jeszcze boją i jadą ostrożnie. To autobusy miejskie niczego się nie boją i pędzą”.

Galeria zdjęć

Ważne są elementy wpływające na jakość życia

Jak choćby uliczne oświetlenie: strumienie światła po zmroku przeszkadzają mieszkańcom kamienic w śnie. Pojawił się postulat, by oświetlenie uliczne było zawieszone, a nie montowane na słupach. Jak podkreślali obecni na warsztatach projektanci, rekomendowana jest także ciepła barwa światła.

Wydobyć z ulicy jej urodę

–  Szczytnicka to jedna z niewielu ulic założonych na łuku. Niewiele takich przypadków mamy w mieście. To ciekawy walor kompozycyjny. (…) Plac gwiaździsty (przy ul. Nehringa – przyp. red.) to jeden z piękniejszych placów we Wrocławiu – podkreślał podczas warsztatów pan Maciej.

Wśród pomysłów na zagospodarowanie placu, mieszkańcy wymieniali ogródki restauracyjne przy narożnych kamienicach, poszerzenie strefy zieleni czy upamiętnienie na rondzie postaci średniowiecznego wrocławskiego podróżnika Benedykta Polaka. – Nie tyle pomnikiem, co np. kompozycją zieleni, albo wizualizacją XIII-wiecznego świata.

Jak podkreślała Marta Grabowska z Biura Zrównoważonej Mobilności Urzędu Miejskiego Wrocławia, warto – z uwagi na komunikację miejską – zachować jednak w tym miejscu rondo.

Weź udział w konsultacjach

Jeśli macie pomysły na Szczytnicką lub własne uwagi na ten temat, skorzystajcie z e-formularza dostępnego na tej stronie internetowej. Będzie aktywny do niedzieli 15 grudnia 2024.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama