Początek zmian na Szczytnickiej jest już za nami
We wrześniu zakończył się remont torowiska. Tramwaje jeżdżą teraz nieco ciszej, a to ma znaczenie – kamienice stoją tu bowiem bardzo blisko jezdni. Zarówno jezdnia jak i chodniki wymagają jednak remontu. Miasto chce podjąć się poważniejszej przebudowy Szczytnickiej w najbliższych latach. Ale charakter tych zmian zamierza najpierw przedyskutować z mieszkańcami.
Dwa różne pomysły na Szczytnicką
– Planujemy opracowanie dwóch wariantów koncepcji przebudowy ulicy Szczytnickiej. Chcemy się dowiedzieć, co dla mieszkańców byłoby najważniejsze. Czy bardziej interesuje ich aspekt komunikacyjny, czy estetyka i komfort przebywania. Czyli ogródki i zieleń kosztem tego, że ulica przestałaby być przelotowa – mówi Wojciech Kaim ze spółki Wrocławskie Inwestycje.
Na etapie koncepcji opracowane zostaną zatem dwa warianty:
- wariant 1 - pozostawienie ogólnego ruchu samochodowego na ulicy,
- wariant 2 - ograniczenie ruchu samochodowego do niezbędnego dojazdu do posesji, dostaw, obsługi bytowej i obsługi przeciwpożarowej.
Z mieszkańcami, konserwatorem zabytków i ponownie z mieszkańcami
– To wstępne konsultacje, chcemy otworzyć ten temat. Potem na przełomie roku do wiosny będziemy rozmawiać z konserwatorem zabytków. Po to, by zanim zaczniemy projektowanie, wiedzieć na czym stoimy. Na co konserwator zezwala, a na co nie. Wiosną natomiast przeprowadzimy konsultacje w formie narady obywatelskiej, podobnie jak miało to miejsce w przypadku ulicy Ruskiej. Liczymy, że dzięki takiej formule i rozmowom z reprezentantami różnych grup wspólnie wypracujemy kierunek zmian dla tej ulicy – mówi Marta Grabowska z Biura Zrównoważonej Mobilności UMW.
Ulica z historią
Obecna ulica Szczytnicka to jedna z głównych dróg dawnego, należącego do kościoła przedmieścia, nazywanego Zatumiem (czyli miejscowością za Ostrowem Tumskim). W 1810 roku Zatumie objęte zostało jurysdykcją miasta. W kwietniu 1877 roku poprowadzono tędy torowisko dla pierwszej w mieście linii tramwajowej. Można było nią dojechać do otwartego 2 lata wcześniej zoo.
Do dziś w przestrzeni tej okolicy dostrzec można ślad dawnych rozdroży Zatumia – zachodniego (Piwna, Sępa-Szarzyńskiego, Miła, skwer Adolfa Marii Bocheńskiego) i wschodniego (Reja, Nehringa, Polaka, Ładna). Zachowały się też całe pierzeje kamienic, historyczny bruk, miejscami nawet granitowe płyty na chodnikach.
Przebudowa ulicy będzie musiała uwzględniać zachowanie jej historycznego charakteru.
Weź udział w konsultacjach
Do 15 grudnia możecie wypowiedzieć się w tej sprawie za pomocą E-formularza, dostępnego na stronie konsultacji.
Zaplanowano także kilka spotkań:
- 26 listopada o godz. 18:00 - E-spotkanie konsultacyjne na platformie Clickmeeting
- 30 listopada o godz. 12:00 - spacer konsultacyjny, który rozpocznie się na styku ulic Szczytnickiej i Marii Curie-Skłodowskiej
- 3 grudnia o godz. 17:30 w Bibliotece nr 29 przy ul. Reja 1 - spotkanie warsztatowe (obowiązują zapisy na stronie konsultacji)
W konsultacjach będą mogli wziąć udział także uczniowie pobliskich szkół. Warsztaty dla nich będą odbywały się w Zespole Szkół nr 8 we Wrocławiu przy ul. Mikołaja Reja 8.