wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

29°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022. Sobota z zabytkowymi tramwajami i autobusami

Najstarsze tramwaje, które tu stacjonują, pochodzą z przełomu XIX i XX w. Obejrzyj kolekcję ponad 30 zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej, podczas Dnia Otwartego Zajezdni Popowice. Imprezę zaplanowano na sobotę 10 września 2022 r. w godz. 10.00–17.00. Wstęp wolny. Będą także przejażdżki historycznym taborem oraz parada zabytkowych autobusów. Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022 – sprawdź program.

Na ten dzień wielbiciele zabytkowej komunikacji czekają cały rok. W jednym miejscu można zobaczyć, dotknąć, posłuchać historii i przejechać się starym autobusem czy tramwajem. 

Zajezdnia „Popowice” przy obecnej ul. Legnickiej 65A powstała w 1901 r. jako pierwsza zajezdnia spółki Breslauer Straßen-Eisenbahn-Geselschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) przystosowana do obsługi tramwajów elektrycznych (wcześniej przedsiębiorstwo eksploatowało tramwaje konne).

Obecnie jest to miejsce stacjonowania prawie wszystkich zabytkowych tramwajów i autobusów, jakie zachowały się we Wrocławiu.

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022 – jakie pojazdy zobaczymy?

Na terenie zajezdni zostaną wystawione pojazdy z różnych okresów – od niemieckich wagonów z początku XX w. i z dwudziestolecia międzywojennego przez pierwszy tramwaj polskiej produkcji powstały po II wojnie światowej i pierwszy polski tramwaj szybkobieżny, po jeden z pierwszych niskopodłogowych autobusów, które były produkowane w naszym kraju.

Najstarszy prezentowany pojazd zbudowano około 1892 r. Jest to wieżówka sieciowa, służąca rozwieszaniu sieci trakcyjnej na wprowadzanych wówczas liniach tramwaju elektrycznego. Wiek młodsze są niektóre autobusy i pojazdy zaplecza, m.in. Komisja Wypadkowa. Będzie można zobaczyć także kultowe autobusy-ogórki, a co najważniejsze – przejechać się nimi, w tym kultowym Fredrusiem, czyli Jelczem 272MEX w wersji cabrio.

Poza taborem pasażerskim zaprezentowane zostaną wagony techniczne, służące utrzymaniu torowisk i sieci trakcyjnej. Wrocław może poszczycić się niezwykle bogatą, unikatową kolekcją tramwajów gospodarczych, na którą składają się szlifierki do torów, remontowany właśnie wagon-opryskiwacz, wagony służące do przewozu piasku czy pługi wirnikowe.

Warto zwrócić uwagę na tramwaj Maximum z 1901 r., pieczołowicie odrestaurowany w latach 2014–2021. Jest on reprezentantem serii 50 czteroosiowych tramwajów, zamówionych przez Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej.

Czteroosiowe wagony z początku XX w. są niezwykłą rzadkością na skalę światową. W Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych można napotkać jedynie pojedyncze egzemplarze. Do tej pory tylko Berlin mógł pochwalić się trzema eksponatami obrazującymi różne stopnie modernizacji wagonów tego typu. Wrocław ma to szczęście, że w swej historii również posiadał podobne wagony oraz że możliwa była rekonstrukcja chociaż jednego z nich.

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022 – zwiedzanie z przewodnikiem, wykłady, pokazy

Po wystawie taboru i terenie Zajezdni Popowice będzie oprowadzał przewodnik. Odbędą się też prelekcje Tomasza Sielickiego, badacza dziejów transportu miejskiego we Wrocławiu, na temat ratowania dziedzictwa wrocławskie komunikacji zbiorowej, oraz Krzysztofa Kołodziejczyka, prezesa Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego, o remoncie zabytkowego tramwaju-opryskiwacza.

Będzie można również zobaczyć pług wirnikowy w akcji.

  • Zwiedzanie zajezdni z przewodnikiem: 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30
  • Wykłady Tomasza Sielickiego na temat ratowania dziedzictwa wrocławskiej komunikacji zbiorowej: 11:00, 14:00
  • Wykład Krzysztofa Kołodziejczyka o tramwaju-opryskiwaczu: 15:30
  • Pokazy pracy pługa wirnikowego: 10:20, 12:20, 14:20, 16:20

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022 – dojazd

Wiekowe tramwaje zapewnią dojazd na zajezdnię z centrum miasta. Zaplanowano także kursy zabytkowych autobusów, dowożące na teren zajezdni lub odbywające przejazdy wycieczkowe. To właśnie na tych ostatnich będą kursować autobusy-ogórki, w tym kultowy „Fredruś” bez dachu. Imprezę zakończy parada autobusów, w której weźmie udział kilkanaście pojazdów.

Autobusowe i tramwajowe linie specjalne na Dzień Otwarty Zajezdni Popowice:

Linia tramwajowa M5 - 10 września 2022:

  • Zajezdnia Popowice – Legnicka – pl. Jana Pawła II – Ruska – Kazimierza Wielkiego – Widok – pl. Teatralny (Opera)
  • pl. Teatralny (Opera) – Świdnicka – Podwale – Krupnicza – Kazimierza Wielkiego – św. Mikołaja – pl. Jana Pawła II – Legnicka – Zajezdnia Popowice

Linia będzie obsługiwana tramwajami Konstal 102Na i 105Na. Tramwaje będą zatrzymywać się na wszystkich mijanych przystankach. Odjazdy z Zajezdni Popowice co pół godziny od 9:30 do 16:00.

Odjazdy spod Opery co pół godziny od 10:00 do 16:00 i dodatkowo o 16:20.

Linia autobusowa M10- 10 września 2022:

  • Kwiska – Legnicka – Na Ostatnim Groszu – Gądowianka – Klecińska – FAT – Grabiszyńska – Zaporoska – Owsiana – Swobodna – Sucha – Dworzec Autobusowy
  • Dworzec Autobusowy – Sucha – Swobodna – Owsiana – Zaporoska – Grabiszyńska – FAT – Klecińska – Gądowianka – Na Ostatnim Groszu – Legnicka – Kwiska

Linia będzie obsługiwana autobusem Ikarus 260. Autobus będzie zatrzymywać się na wszystkich mijanych przystankach. Odjazdy z przystanku „Kwiska” (numer słupka 12303) co godzinę od 9:45 do 15:45, zaś z Dworca Autobusowego (numer słupka 21121) co godzinę od 10:20 do 15:20 i dodatkowo o 16:10.

Autobusowa linia wycieczkowa obsługiwana jelczami-ogórkami - 10 września 2022

Autobusy nie będą zatrzymywać się na mijanych przystankach. Wsiadanie tylko na Zajezdni Popowice. Odjazdy z Zajezdni Popowice co pół godziny od 10:20 do 15:50.

Dzień Otwarty Zajezdni Popowice 2022 – parada autobusów

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: parada autobusów 10 września 2022 - mapa tras KSTM
parada autobusów 10 września 2022 - mapa tras

Impreza zakończy się o godzinie 17:00 paradą autobusów. Trasa parady: Zajezdnia Popowice – Legnicka – pl. Jana Pawła II – Ruska – Kazimierza Wielkiego – Szewska. Na ul. Szewskiej parada się zakończy, będzie czas na sfotografowanie autobusów i przesiadki między pojazdami, po czym autobusy rozjadą się w różne części miasta, rozwożąc uczestników wydarzenia.

Źródło: KSTM

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl