Na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki znajdowało się dotychczas 26 obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. W czwartek, 21 kwietnia, dołączono do niego zabytkową Zajezdnię Popowice i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Przejęli miejsce popadające w ruinę
Zajezdnia Popowice przy ul. Legnickiej 65A przez wiele lat była jednym z kilku, obok tych na Borku, Ołbinie i Dąbiu, tego typu miejsc we Wrocławiu. Jednak od momentu upadku firmy Protram, której główna siedziba znajdowała się w zajezdni, obiekt stopniowo popadał w ruinę. Jej budynki były bardzo zdegradowane technicznie, przeciekał dach, powybijano okna.
Obecnie zajezdnia jest już po niezbędnych remontach. Choć pozostało jeszcze trochę do zrobienia, zarówno w samym budynku przy ul. Legnickiej, jak i przy części zabytkowych pojazdów.Najstarszy wagon pochodzi z 1893 rokuWzięliśmy pod opiekę miejsce, które było już niemal zapomniane, a jednocześnie bardzo ważne, jak wszystkie zajezdnie na mapie Wrocławia. Przejęliśmy to miejsce z zapleczami magazynowymi, pełne starych tramwajów i autobusów, pełne wszystkich elementów składających się na rozwój wrocławskiej komunikacji zbiorowej.Jacek Pluta, zastępca dyr. Dep. Spraw Społecznych UM Wrocławia
W zajezdni zgromadzono ponad 30 zabytkowych pojazdów. Wśród nich tramwaje, autobusy i pojazdy gospodarcze, czyli tramwaje służące do szlifowania, podlewania, czy opryskiwania przeciw chwastom torowisk.Krzysztof Kołodziejczyk, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego
Najstarszy wagon pochodzi z 1893 roku. Natomiast najnowsze są z lat 90. XX wieku. Dzięki temu można świetnie zobaczyć jak zmieniał się transport i sposób prowadzenia komunikacji miejskiej we Wrocławiu.
Zwiedzający mają do wyboru bardzo eleganckie tramwaje z firankami, czy elementami z mahoniu, jeszcze z czasów niemieckiego Breslau, aż po pierwszy, niskopodłogowy autobus z połowy lat 90. XX wieku.
Wszystkie pojazdy w zajezdni są sprawne. Kursują na liniach specjalnych. Podczas zbliżającej się Nocy Muzeów osiem pojazdów będzie w ruchu, wśród nich zarówno tramwaje jak i autobusy.
W sezonie turystycznym działa linia turystyczna tramwajowa i autobusowa, na której kursuje zabytkowy tabor. Większość z pojazdów zgromadzonych w muzeum można też wynajmować.
Obiekty wpisane na listę Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki z Wrocławia i okolic
- Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu
- Elektrownia wodna Wrocław 1
- Zajezdnia Popowice
- Muzeum Motoryzacji Topacz
- Muzeum Powozów Galowice
- Stara Gazownia w Sobótce
Pełną listę i więcej informacji na temat Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki można znaleźć pod adresem www.mapazabytkow.pl

Noc Muzeów 2022 we Wrocławiu
Warsztaty / Dla wszystkich / Wystawa / Spotkania Wrocław - różne lokalizacje wg programu dnia