4. Zajezdnia Popowice na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki
Pięknie odnowiony tramwaj z Breslau, pochodzi z 1901 roku. W jego wnętrzu można usiąść na siedzeniach z drewna mahoniowego. fot. Tomasz Hołod/www.wroclaw.pl

W zajezdni Popowice można obejrzeć ponad 30 zabytkowych tramwajów i autobusów. Najstarszy wagon pochodzi z 1893 roku, najnowsze są z lat 90. XX wieku. Od 21 kwietnia to ważne miejsce wpisano na listę Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki.

Na Dolnośląskim Szlaku Zabytków Techniki znajdowało się dotychczas 26 obiektów dziedzictwa przemysłowego i technicznego. W czwartek, 21 kwietnia, dołączono do niego zabytkową Zajezdnię Popowice i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

Przejęli miejsce popadające w ruinę

Zajezdnia Popowice przy ul. Legnickiej 65A przez wiele lat była jednym z kilku, obok tych na Borku, Ołbinie i Dąbiu, tego typu miejsc we Wrocławiu. Jednak od momentu upadku firmy Protram, której główna siedziba znajdowała się w zajezdni, obiekt stopniowo popadał w ruinę. Jej budynki były bardzo zdegradowane technicznie, przeciekał dach, powybijano okna.

Powiększ obraz: Który kolor tramwaju piękniejszy? Kremowy czy czerwony? fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
Który kolor tramwaju piękniejszy? Kremowy czy czerwony?

Wzięliśmy pod opiekę miejsce, które było już niemal zapomniane, a jednocześnie bardzo ważne, jak wszystkie zajezdnie na mapie Wrocławia. Przejęliśmy to miejsce z zapleczami magazynowymi, pełne starych tramwajów i autobusów, pełne wszystkich elementów składających się na rozwój wrocławskiej komunikacji zbiorowej.
Jacek Pluta, zastępca dyr. Dep. Spraw Społecznych UM Wrocławia

Obecnie zajezdnia jest już po niezbędnych remontach. Choć pozostało jeszcze trochę do zrobienia, zarówno w samym budynku przy ul. Legnickiej, jak i przy części zabytkowych pojazdów.

Najstarszy wagon pochodzi z 1893 roku

W zajezdni zgromadzono ponad 30 zabytkowych pojazdów. Wśród nich tramwaje, autobusy i pojazdy gospodarcze, czyli tramwaje służące do szlifowania, podlewania, czy opryskiwania przeciw chwastom torowisk.
Krzysztof Kołodziejczyk, Klub Sympatyków Transportu Miejskiego

Powiększ obraz: Wejście do hali zajezdni. W jej wnętrzu znajdziemy tajemnicze, piękne tramwaje i autobusy. fot. Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl

Najstarszy wagon pochodzi z 1893 roku. Natomiast najnowsze są z lat 90. XX wieku. Dzięki temu można świetnie zobaczyć jak zmieniał się transport i sposób prowadzenia komunikacji miejskiej we Wrocławiu.

Zwiedzający mają do wyboru bardzo eleganckie tramwaje z firankami, czy elementami z mahoniu, jeszcze z czasów niemieckiego Breslau, aż po pierwszy, niskopodłogowy autobus z połowy lat 90. XX wieku.

Wszystkie pojazdy w zajezdni są sprawne. Kursują na liniach specjalnych. Podczas zbliżającej się Nocy Muzeów osiem pojazdów będzie w ruchu, wśród nich zarówno tramwaje jak i autobusy.

W sezonie turystycznym działa linia turystyczna tramwajowa i autobusowa, na której kursuje zabytkowy tabor. Większość z pojazdów zgromadzonych w muzeum można też wynajmować.

Obiekty wpisane na listę Dolnośląskiego Szlaku Zabytków Techniki z Wrocławia i okolic

•  Hydropolis, centrum wiedzy o wodzie we Wrocławiu
  •  Elektrownia wodna Wrocław 1
  •  Zajezdnia Popowice