wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Active Migrants. Migranci - to jest również wasze miasto, macie prawo być usłyszani

Jak włączyć migrantów we wspólne z polskimi mieszkańcami planowanie i urządzanie Wrocławia? Odpowiedzi na to pytanie poszukają autorzy projektu Active Migrants z Fundacji na Rzecz Studiów Europejskich (FEPS).

- Jak popatrzy się na takie miejsca jak Czasoprzestrzeń gdzie migranci są i działają, gdzie działają na rzecz własnej społeczności, to widać że mają oni niesamowity potencjał. Chcemy go wydobyć i pokazać im, jak można go wykorzystać we Wrocławiu – mówi Jan Chrzan z FEPS.       

Uczestnicy projektu będą mogli liczyć na indywidualną pomoc – np. w napisaniu wniosku, czy tłumaczeniach – np. by wziąć udział w konsultacjach społecznych. Dowiedzą się jakie są i na czym polegają miejskie programy partycypacyjne, takie jak WBO czy Mikrogranty. Ale przede wszystkim – zapytani zostaną o własne doświadczenia, potrzeby, pomysły.

- Chcemy zapytać z jakimi doświadczeniami przychodzą, jakie mają oczekiwania, jakie rozwiązania dla nich się sprawdzą – wyjaśnia Tadeusz Mincer z FEPS. – Mówimy: słuchajcie, to jest wasze miasto. Macie w nim swoje prawa, macie swój głos i swoje opinie. Macie prawo do tego, by one zostały usłyszane. Usiądźmy razem i urządźmy to miasto, żeby ono było wygodne i dla nas i dla was. I żeby to „nas” i „was” coraz bardziej się zacierało - dodaje.

Nie tylko dla osób, które przyjechały z Ukrainy po 24 lutego

Jak podkreślają organizatorzy, oferta skierowana jest nie tylko do uchodźców z Ukrainy.

- Zdajemy sobie sprawę, że głosowanie w WBO czy udział w Mikrograntach nie mają pierwszego miejsca na liście potrzeb po przeprowadzce w nowe miejsce. Najpierw trzeba zaspokoić inne potrzeby. Trzeba znaleźć pracę, trzeba znaleźć szkołę dla dziecka itd. Nasz projekt może natomiast fajnie zarezonować wśród osób, które mieszkają już kilka lat we Wrocławiu, ale pochodzą z innych krajów. Nie tylko z Ukrainy. Mamy też bardzo wielu Niemców we Wrocławiu, wielu Włochów, Koreańczyków. Wydaje mi się, że także takie osoby mogłyby w tym projekcie się odnaleźć – mówi Jan Chrzan.

23 września FEPS uruchomił formularze ankietowe

Bo – jak wyjaśniają organizatorzy – odrobina wiedzy będzie na początek potrzebna. W ankiecie znalazły się pytania dotyczące znajomości konkretnych narzędzi, takich jak WBO i Mikrogranty. Przygotowana została w czterech językach: po polsku, po angielsku, po ukraińsku i po rosyjsku. Tak, żeby jak najwięcej osób mogło wziąć w niej udział.

Projekt początkowo miał ruszyć 24 lutego

- I wtedy wybuchła wojna. Postanowiliśmy przełożyć to wszystko o pół roku. Wtedy to nie był czas na wypełnianie ankiet i robienie badań. Wydaje nam się, że teraz jest już lepszy moment na start tego programu – dodaje Jan Chrzan.

Więcej szczegółów na temat projektu pojawi się w najbliższych dniach na profilu Active Migrants. Znajdziecie tam również linki do ankiet w 4 wersjach językowych.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach programu Aktywni Obywatele - Fundusz Regionalny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama