Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Budżet do wykorzystania w WBO 2022
- WBO 2022: Projekty osiedlowe i ponadosiedlowe
- Gdzie można znaleźć informacje o projektach WBO 2022?
- Każdy mieszkaniec Wrocławia może głosować w WBO
- Budżety obywatelskie organizują wszystkie większe miasta w Polsce
- Przyjrzyj się projektom WBO zgłoszonym w swojej okolicy i zagłosuj!
Budżet do wykorzystania w WBO 2022
Głosowanie odbędzie się w tym roku w dniach 23 września – 10 października. Pula środków do wykorzystania w 2022 roku wynosi 30 milionów złotych. 21 milionów złotych zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, zaś 9 milionów złotych - projektów osiedlowych.
WBO 2022: Projekty osiedlowe i ponadosiedlowe
Projekty osiedlowe to takie, które oddziaływują tylko na jedno osiedle. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 1 milion złotych. We Wrocławiu jest 48 osiedli. Ich granice możecie znaleźć na mapie miejskiego geoportalu. Wejdźcie na stronę geoportal.wroclaw.pl i wybierzcie mapę „Osiedla Wrocławia”.
Większe, ponadosiedlowe projekty mogą mieć wartość do 3 milionów złotych. W tej kategorii zgłaszane są projekty i zadania inwestycyjne, z których korzystać będzie większa liczba osób – nie tylko mieszkańców jednego osiedla.
Gdzie można znaleźć informacje o projektach WBO 2022?
Wszystkie zgłoszone w tym roku projekty znajdziecie na tej stronie. Dla ułatwienia, przygotowana została także mapa, na której są zaznaczone: kliknij by przejść do mapy.
Każdy mieszkaniec Wrocławia może głosować w WBO
Co bardzo istotne – głosować w WBO mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Bez względu na obywatelstwo i wiek. Czyli także mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy oraz osoby niepełnoletnie.
Budżety obywatelskie organizują wszystkie większe miasta w Polsce
Od 2018 roku zobowiązuje je do tego ustawa o samorządzie gminnym. We Wrocławiu ta forma współdecydowania o miejskich inwestycjach ma jednak dłuższą tradycję. WBO pierwszy raz zorganizowane zostało już w 2013 roku. Od tamtego momentu zrealizowano dzięki niemu ponad 400 inwestycji: od ścieżek rowerowych i chodników, przez place zabaw czy siłownie terenowe, po boiska sportowe i urządzone tereny zielone.
Przyjrzyj się projektom WBO zgłoszonym w swojej okolicy i zagłosuj!
Dlaczego warto?
- Masz realny wpływ na to, co zostanie zbudowane / urządzone we Wrocławiu
- Możesz pomóc swojemu osiedlu i lokalnej społeczności
- Projekty, które nie wygrały ale zdobyły znaczną liczbę głosów, to także sygnał dla urzędu miejskiego, że taka inwestycja jest potrzebna. Często zdarza się, że takie projekty są potem realizowane z innych środków. Głosując w WBO, podpowiadasz władzom miasta co jest naprawdę potrzebne.