wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: zła

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Co to jest Wrocławski Budżet Obywatelski (WBO) i dlaczego warto w nim zagłosować?
Plac zabaw na Swojczycach to jedna z ponad 400 inwestycji zrealizowanych dzięki WBO. fot. Tomasz Hołod - www.wroclaw.pl
Plac zabaw na Swojczycach to jedna z ponad 400 inwestycji zrealizowanych dzięki WBO.

Wrocławski Budżet Obywatelski – w skrócie WBO, to część budżetu Wrocławia, o którego przeznaczeniu decydują mieszkańcy. To oni zgłaszają pomysły na inwestycje i co roku, jesienią – decydują w głosowaniu, które z nich skierowane zostaną do realizacji. Co to jest WBO? Jeśli jeszcze o nim nie słyszałeś - przeczytaj koniecznie

Budżet do wykorzystania w WBO 2022

Głosowanie odbędzie się w tym roku w dniach 23 września – 10 października. Pula środków do wykorzystania w 2022 roku wynosi 30 milionów złotych. 21 milionów złotych zostanie przeznaczone na realizację projektów ponadosiedlowych, zaś 9 milionów złotych - projektów osiedlowych.

WBO 2022: Projekty osiedlowe i ponadosiedlowe

Projekty osiedlowe to takie, które oddziaływują tylko na jedno osiedle. Maksymalna wartość projektu osiedlowego to 1 milion złotych. We Wrocławiu jest 48 osiedli. Ich granice możecie znaleźć na mapie miejskiego geoportalu. Wejdźcie na stronę geoportal.wroclaw.pl i wybierzcie mapę „Osiedla Wrocławia”.

Większe, ponadosiedlowe projekty mogą mieć wartość do 3 milionów złotych. W tej kategorii zgłaszane są projekty i zadania inwestycyjne, z których korzystać będzie większa liczba osób – nie tylko mieszkańców jednego osiedla.

Gdzie można znaleźć informacje o projektach WBO 2022?

Wszystkie zgłoszone w tym roku projekty znajdziecie na tej stronie. Dla ułatwienia, przygotowana została także mapa, na której są zaznaczone: kliknij by przejść do mapy.

Każdy mieszkaniec Wrocławia może głosować w WBO

Co bardzo istotne – głosować w WBO mogą wszyscy mieszkańcy Wrocławia. Bez względu na obywatelstwo i wiek. Czyli także mieszkający we Wrocławiu obcokrajowcy oraz osoby niepełnoletnie.

Budżety obywatelskie organizują wszystkie większe miasta w Polsce

Od 2018 roku zobowiązuje je do tego ustawa o samorządzie gminnym. We Wrocławiu ta forma współdecydowania o miejskich inwestycjach ma jednak dłuższą tradycję. WBO pierwszy raz zorganizowane zostało już w 2013 roku. Od tamtego momentu zrealizowano dzięki niemu ponad 400 inwestycji: od ścieżek rowerowych i chodników, przez place zabaw czy siłownie terenowe, po boiska sportowe i urządzone tereny zielone.

Przyjrzyj się projektom WBO zgłoszonym w swojej okolicy i zagłosuj!

Dlaczego warto?

  • Masz realny wpływ na to, co zostanie zbudowane / urządzone we Wrocławiu
  • Możesz pomóc swojemu osiedlu i lokalnej społeczności
  • Projekty, które nie wygrały ale zdobyły znaczną liczbę głosów, to także sygnał dla urzędu miejskiego, że taka inwestycja jest potrzebna. Często zdarza się, że takie projekty są potem realizowane z innych środków. Głosując w WBO, podpowiadasz władzom miasta co jest naprawdę potrzebne.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl