wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:22

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławskie nominacje do Nagrody Miesa van der Rohe 2022
Nominacje do nagrody z Wrocławia
Nominacje do nagrody z Wrocławia

Aż 400 obiektów z całej Europy walczy o Nagrodę Unii Europejskiej w konkursie architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe. O tytuł najlepszego budynku na Starym Kontynencie ubiegają się trzy wrocławskie realizacje.

Reklama

We wtorek 2 lutego 2021 r. ogłoszono nominacje ze wszystkich krajów, biorących udział w plebiscycie. Teraz odbędzie się ich weryfikacja i ocena międzynarodowego jury. O tytuł najlepszego budynku Europy walczą trzy wrocławskie, miejskie realizacje: Nowe Żerniki, Centrum Aktywności Lokalnej na Przedmieściu Oławskim oraz rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego.

– To wielki zaszczyt że możemy pochwalić się w ten sposób naszym innowacyjnym stylem pracy i wkładem projektu Nowe Żerniki w urbanistykę i architekturę europejską i światową. Na razie konkurencja jest ogromna, ponad 400 nominacji, ale niezmiennie jesteśmy w najlepszej polskiej dwudziestce. A to, że podobna ilość weszła z Polski jak z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii świadczy ze polska architektura ma się coraz lepiej i że jesteśmy z naszymi trzema wrocławskimi projektami w bardzo mocnej grupie – mówi Piotr Fokczyński, architekt Wrocławia.

Organizatorzy uznali, że w związku z pandemią COVID-19 konkurs architektury współczesnej im. Miesa van der Rohe przesunięty zostanie o rok i podzielono nominacje na dwa etapy: pierwszy dotyczy obiektów ukończonych od października 2018 do października 2020 roku, drugi obejmuje prace ukończone od listopada 2020 r. do kwietnia 2021 r. Z tych dwóch etapów powstanie lista prac kwalifikujących się do nagrody EU Mies Award 2022.

Nowe Żerniki

Nowe Żerniki, modelowe osiedle we Wrocławiu

Nowe Żerniki we Wrocławiu – inicjatorami powstania osiedla są: miasto Wrocław, Dolnośląska Okręgowa Izba Architektów RP we współpracy z wrocławskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest architekt miasta Piotr Fokczyński, organizatorem DSOIA RP – Zbigniew Maćków we współpracy w wrocławskim oddziałem SARP – Maciej Hawrylak. Natomiast autorami zwycięskiego projektu jest ponad 40 pracowni architektonicznych.

Inwestorzy to gmina Wrocław, deweloperzy, TBS Wrocław, kooperatywy oraz osoby fizyczne. 

Nowe Żerniki, lipiec 2020 r.

Warto dodać, że wrocławskie osiedle Nowe Żerniki zdobyło pierwsze miejsce w IX edycji konkursu „Życie w Architekturze” na najlepsze realizacje w Polsce powstałe w latach 2015-2019. Nagroda została przyznana w kategorii „Najlepszy budynek wielorodzinny”.

W 2020 r. budynek wielorodzinny z serwisem opiekuńczym na osiedlu Nowe Żerniki we Wrocławiu zwyciężył w ogólnopolskim konkursie budowlanym „Modernizacja Roku i Budowa XXI w”.

Centrum Aktywności Lokalnej

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A

Spotkania mieszkańców, warsztaty, a do tego kino letnie, sala do tańca i zielony dach – to wszystko w wyremontowanym, XIX-wiecznym budynku w oficynie na Przedmieściu Oławskim. Robi wrażenie to, co zrobiono przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A. Trwający rok remont był pierwszym od zakończenia wojny. Zarząd Inwestycji Miejskich przebudował, rozbudował i wyremontował zabytkowy XIX-wieczny budynek w oficynie, w którym przed laty była stajnia i powozownia.

Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. gen. Prądzyńskiego 39A

Od stycznia 2020 r. jest tam Centrum Aktywności Lokalnej. To miejsce spotkań dla dzieci i młodzieży, mieszkańców, seniorów, lokalnych przedsiębiorców i NGO. W planach są m.in. różne warsztaty, spotkania grup sąsiedzkich, seminaria i debaty, kluby dyskusyjne, spacery i wieczorki. Organizatorzy chcą zapraszać naukowców, przedsiębiorców i artystów, i rozmawiać z nimi o osiedlu.

Rewitalizacja Przedmieścia Oławskiego

W tym przypadku doceniono szereg projektów i działań, które w ostatnich latach mają miejsce na Przedmieściu Oławskim.

Czytaj więcej: Nabrzeża rzeki Oławy przeszły metamorfozę [ZDJĘCIA]. W nominowanym gronie znalazły się m.in. Centrum Aktywności Lokalnej autorstwa ch+ architekci, bulwar nad Oławą autorstwa Vertigo Margareta Jarczewska i a+f projektowanie przestrzeni, rewitalizacje podwórek oraz aktywizacja gminnych lokali usługowych. Czytaj także: Wrocław rewitalizuje Przedmieście Oławskie

Architektoniczny Oskar

Nagroda im. Miesa van der Rohe jest najważniejszym wyróżnieniem Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, a przyznawana jest co dwa lata, nieprzerwanie od 1988 roku. Jak podkreślają organizatorzy nominowane obiekty zawsze są „innowacyjne, przesuwają granice i wyznaczają nowe standardy”.

Patronem nagrody jest wybitny niemiecki architekt, uchodzi za jednego z najważniejszych twórców architektury modernistycznej. W swoich projektach łączył elementy klasycyzmu z nowymi technologiami. Zajmował się dizajnem, projektowaniem wnętrz, mebli, jest także autorem projektów domów, obiektów użyteczności publicznej, był prekursorem budowy wielu nowoczesnych wieżowców. Pracował w Niemczech, Czechach, Hiszpanii, w 1938 roku emigrował do Stanów Zjednoczonych.

Wrocławskie realizacje z nominacjami

Wrocławskie obiekty niejednokrotnie były już nominowane do Nagrody Miesa van der Rohe, w tym gronie są m.in. wyremontowany dom handlowy Renoma, plenerowa Nawa – rzeźba na wrocławskiej wyspie Daliowej, oraz osiedle Atmosfera w kompleksie WuWa 2 na Nowych Żernikach, żelbetowa konstrukcja przystanku tramwajowo-kolejowego przy wrocławskim Stadionie Wrocław, Narodowe Forum Muzyki. Czytaj także: Wystawa „Mies van der Rohe Award 2015” we Wrocławiu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl