NFM z nominacją do architektonicznej Nagrody Miesa van der Rohe

Jury złożone z 86 niezależnych ekspertów z 39 europejskich państw nominowało 356 obiektów. Wśród nich znalazło się aż 10 z Polski, w tym gmach Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. Pod koniec stycznia z długiej na razie listy projektów wyłonionych zostanie 40 prac, a 5 finalistów poznamy w kwietniu. Ceremonia wręczenia nagród (główna w wysokości 60 tysięcy euro) 26 maja w Barcelonie.


Nagroda im. Miesa van der Rohe jest najważniejszym wyróżnieniem Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej, a przyznawana jest co dwa lata, nieprzerwanie od 1988 roku. Dotychczas wyróżnione zostały m.in. projekty stacji kolejowej Waterloo w Londynie, przepięknej Opery w Oslo, przypominającej krę lodową, czy gmachu Filharmonii w Szczecinie, którym zachwyca się cały świat.

Sala koncertowa na ponad 1800 miejsc w NFM

W tym roku jury nominowało aż 356 obiektów z 36 krajów europejskich (w tegorocznej edycji debiutują Gruzja, Mołdawia i Ukraina). Najwięcej (po 28) projektów wyłoniono z Francji i Hiszpanii, ale w tym zestawieniu Polska (10 nominacji) wypada nieźle pod względem ilości prac (na równi z Czechami, Grecją, Rumunią i Słowenią). Jurorom podobały się u nas, obok Narodowego Forum Muzyki, także projekty Muzeum Katyńskiego w Warszawie, Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu czy domu Arka Koniecznego we wsi Brenna koło Cieszyna. Krótką listę nominowanych poznamy w drugiej połowie stycznia, w kwietniu eksperci wskażą 5 finalistów, zaś zwycięzca odbierze czek na 60 tysięcy euro plus statuetkę w Mies van der Rohe Pavilion w Barcelonie 26 maja. Iwan Blasi, jeden z koordynatorów nagrody przyznaje, że nominowane w tym roku prace są szalenie stymulujące, innowacyjne, przesuwają granice i wyznaczają nowe standardy.

Polskie obiekty niejednokrotnie były już nominowane do Nagrody Miesa van der Rohe, by wymienić kompleks Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie, ale i zaprojektowana przez pracownię Zbigniewa Maćkowa żelbetowa konstrukcja przystanku tramwajowo-kolejowego przy wrocławskim Stadionie Wrocław. 

Foyer Narodowego Forum Muzyki

Nominacja dla zainaugurowanego we wrześniu 2015 roku Narodowego Forum Muzyki to wielkie wyróżnienie zarówno dla pracowni architektonicznej Kuryłowicz & Associates (przeczytajcie rozmowę z architektką Ewą Kuryłowicz), ale i miasta Wrocław, bo jeśli projekt przejdzie do short listy, pozna go jeszcze większa rzesza architektów i ekspertów ze świata, a to doskonała promocja. 

O tym, co szczególnego znajdziemy w budynku NFM, przeczytacie w Narodowe Forum Muzyki. Co znajdziemy w środku [ZDJĘCIA, WIDEO].

Zgłoś uwagę