Nowe Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Traugutta już otwarte

W oficynie kamienicy przy ul. Traugutta 81 otwarto nowe Centrum Aktywności Lokalnej. Gospodarzem centrum „Nowe Łąki” jest Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej, które od sześciu lat organizuje wydarzenia dla mieszkańców Przedmieście Oławskiego.


– Mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego znają nas, dużo wspólnie już zrobiliśmy. Brakowało nam tylko stałego miejsca spotkań – mówi Kamila Kamińska-Stark, prezes Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej, które jest gospodarzem nowego CAL.

Sąsiadownia, grupa cyrkowa i lekcje jogi

„Nowe Łąki” – tak ochrzczono nowe Centrum Aktywności Lokalnej, zajmują czterokondygnacyjny budynek w oficynie kamienicy przy ul. Traugutta 81. Zrujnowany obiekt został gruntownie wyremontowany. Ma windę, na każdym piętrze są toalety dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Na każdym piętrze są jasne, przyjazne przestrzenie, a na dachu taras z widokiem na podwórko i kamienice kwartału: Komuny Paryskiej, Miernicza, Traugutta, Więckowskiego.

W suterenie zaplanowana jest „sąsiadownia” z sofami, fotelikami, z miejscem do zrobienia herbaty, kawy – przestrzeń przeznaczona na spotkania np. dla seniorów.

– Piętro wyżej jest bawialnia, w której przede wszystkim będą zajęcia grupy cyrkowej, którą prowadzimy od dwóch lat. To grupa integracyjna, są w niej dzieci niesłyszące. Ta grupa ma już duże sukcesy na koncie, do tej pory musiały się gnieździć w małej salce – opowiada Kamila Kamińska-Stark. – Będzie tam także gimnastyka dla seniorów, zaprosimy szkoły jogi i zumby.

Salę piętro wyżej pomyślano jako przestrzeń na warsztaty, szkolenia w grupach, na II piętrze są biura oraz sala na spotkania kameralne, zaś na samej górze taras. To doskonałe miejsce na kino letnie, lekcje jogi.

Mamy przyjaciół

Funkcjonowanie Centrum będzie nakierowane na animowanie społeczności lokalnej poprzez współpracę z mieszkańcami, działania na rzecz dzieci, młodzieży, seniorów oraz budowanie współpracy.

Beneficjenci zadania to mieszkańcy i użytkownicy Przedmieścia Oławskiego, w tym dzieci i młodzież, dorośli, seniorzy, rodziny, lokalnie działające organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy, inwestorzy, osiedlowi i pozostali interesariusze np. szkoły, biblioteki, zarządcy nieruchomości, kościoły, związki wyznaniowe.

– Mamy prawie 30 dzieci w grupie cyrkowej. Mamy zaprzyjaźnionych około 30 seniorów, którzy od dwóch lat dopytywali o miejsce, w którym mogliby się spotkać, porozmawiać – mówi prezes Stowarzyszenia Edukacji Krytycznej. – Wierzę, że z ich udziałem Przedmieście Oławskie będzie się zmieniało. Siłą napędową tego procesu są, między innymi, matki dzieci, które do nas przychodzą. To one chcą, aby dzieci bawiły się w ładnym, bezpiecznym miejscu, aby świat dla ich dzieci się zmieniał.

– W najodważniejszych snach nie marzyło mi się, że powstanie tutaj tak wspaniałe miejsce spotkań – powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. – Stowarzyszenie Edukacji Krytycznej od lat z nami współpracuje, prowadzi fantastyczną pracę w obszarze edukacji i kultury. Zwracam uwagę, że to kolejne miejsce prowadzone nie przez miasto, lecz organizację pozarządową. Znowu wpisujemy się w zasadę budowania społeczeństwa obywatelskiego. W takich miejscach chętnie widzimy organizacje pozarządowe – dodał.

Otwarcie „Nowych Łąk” planowane jest na 30 stycznia. – Zapraszamy wszystkich na to spotkanie. Można przynieść „dary” jak to na „parapetówkę”. Zakładamy, że uda nam się wyposażyć Centrum dzięki darom gości, zgodnie z zasadą „zero waste” – zapowiada prezes Centrum.

Remont budynku był współfinansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020 ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Całkowita wartość prac to blisko 4,6 mln zł, kwota dofinansowania to nieco ponad 3,5 mln zł.

UM/wZgłoś uwagę