wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław rewitalizuje Przedmieście Oławskie

Dobiega końca kolejny etap rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego. Zakres prac obejmuje nabrzeże rzeki Oławy, kilka podwórek oraz kamienic. Remontowanych jest także kilkanaście obiektów i lokali użytkowych z przeznaczeniem na cele społeczne. Wszystkie prace mają się zakończyć jeszcze w tym roku.

Reklama

Rośliny ozdobne, nowe nawierzchnie i oświetlenie oraz centra aktywności dla mieszkańców – m.in. z takich udogodnień wkrótce będą mogli korzystać mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego. Zarząd Inwestycji Miejskich wraz z Zarządem Zasobu Komunalnego, Wrocławską Rewitalizacją i Wrocławskimi Mieszkaniami nadzorują obecnie roboty budowlane dla czterech zadań dotyczących rewitalizacji tego obszaru.

Oprócz przebudowy, rozbudowy i remontu oficyn przy ul. Prądzyńskiego 39a i Traugutta 81, końca dobiegają prace, polegające na zagospodarowaniu podwórka pomiędzy ul. Prądzyńskiego i Kościuszki oraz z terenów nabrzeży rzeki Oławy – od mostu Oławskiego do mostu Rakowieckiego. Koszt tylko tego ostatniego zadania wynosi ponad 14 mln złotych.

Podwórko pomiędzy ulicami: Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Komuny Paryskiej, Pułaskiego oraz Świstackiego, Więckowskiego, Kościuszki, Brzeskiej, fot. Andrzej Skobejko, Wydział Partycypacji Społecznej UMW

– W sumie miasto dostosowuje do potrzeb społeczności lokalnej dwanaście lokali, rewitalizuje nabrzeże Oławy oraz przeprowadza remonty kilku kamienic i czterech podwórek [w obrębie ulic: Kniaziewicza, Dąbrowskiego, Komuny Paryskiej, Pułaskiego oraz Świstackiego, Więckowskiego, Kościuszki i Brzeskiej - red.]. Wszystkie prace zakończą się w tym roku. Następnie rozpocznie się proces wykorzystywania tej infrastruktury w celu organizacji działań społecznych, kulturalnych czy edukacyjnych – wyjaśnia Sebastian Wolszczak, wicedyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

Program rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego i Nadodrza na lata 2016-2018 miasto przedstawiło w maju 2016 r. Przygotowania do realizacji serii zadań na tych obszarach trwały jednak już od 2012 r.

Największe inwestycje przy Prądzyńskiego i Traugutta

Wśród dwunastu rewitalizowanych lokali i obiektów największe inwestycje dotyczą budynków przy ul. Prądzyńskiego 39a oraz Traugutta 81. W pierwszej lokalizacji powstaje centrum, m.in. z: salą wielofunkcyjną, salą ruchowo-wysiłkową, dwoma salami warsztatowymi, pomieszczeniami biurowymi – przeznaczonymi na aktywność społeczną, sąsiedzką, edukacyjną, ruchową czy kulturalną.

Wizualizacja Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Prądzyńskiego

– Miejsce to przyczyni się do budowania więzi sąsiedzkich i społecznych, zagospodarowania czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz seniorów, a także zatrzymania degradacji budynku, który znajduje się na terenie zespołu urbanistycznego Przedmieścia Oławskiego, wpisanego do rejestru zabytków – mówi Urszula Badura, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Dodatkowo budynek będzie wyposażony w przestronną galerię i zaplecze sanitarne, które będą ogólnodostępne. W ramach zagospodarowania terenu oficyny przy ul. Prądzyńskiego remontowi poddane zostaną plenerowe schody, które pełnić będą funkcję widowni i tarasu. Pozwolą zamienić wewnętrzny dziedziniec w kino letnie oraz miejsce innych plenerowych aktywności. Atrakcyjnym elementem będzie także zielony dach, zapewniający bioróżnorodność i częściową retencję wód opadowych.

– Obecnie prowadzone są prace w zakresie wykończenia wnętrz, w tym: budowlane, instalacyjne oraz drogowe. Całość powinna zostać zakończona w październiku – dodaje Urszula Badura.

Budowa Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Prądzyńskiego, fot. Andrzej Skobejko, Wydział Partycypacji Społecznej UMW

Po remoncie historycznej oficyny i jej rozbudowie przy ul. Prądzyńskiego znajdzie się miejsce zarówno na wydarzenia, takie jak festyny, pokazy, występy, spotkania i prelekcje, jak i na cykliczne zajęcia dla zainteresowanych, np. szkolenia, treningi sportowe czy kursy.

Bogata oferta kulturalna dla mieszkańców

Na Przedmieściu Oławskim powstają także inne instytucje i przestrzenie aktywności dla mieszkańców. Każdy z dwunastu remontowanych obecnie lokali i obiektów będzie spełniał funkcje, animujące lokalną społeczność.

– Instytucje, które będą działać w budynkach przy ul. Prądzyńskiego i Traugutta, będą – ze względu na kubaturę budynków i wielki potencjał – oddziaływać nie tylko na Przedmieście Oławskie, ale również na sąsiednie osiedla, jak Stare Miasto czy Księże. Oprócz tego w pozostałych, podlegających renowacji budynkach, będziemy chcieli umieścić różne funkcje, odpowiadające zapotrzebowaniu społecznemu – podkreśla Sebastian Wolszczak.

Sama przebudowa budynków przy ul. Prądzyńskiego i Traugutta to koszt ponad 9 mln zł. Wszystkie dobiegające obecnie końca prace w ramach rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego kosztują ok. 56,5 mln złotych.

Lokal przy ul. Hercena 13 (Przedpokój H13), fot. Andrzej Skobejko, Wydział Partycypacji Społecznej UMW

Projekt „Utworzenie wielofunkcyjnych miejsc aktywności społeczności lokalnej na Przedmieściu Oławskim we Wrocławiu” jest elementem Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018. Otrzymał on dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego 2014-2020.

Dalsze plany rewitalizacji we Wrocławiu

Etap rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego to jeden z przykładów tego typu procesów zachodzących w mieście. W ostatnich latach znaczne zmiany były udziałem Nadodrza – dotychczas odrestaurowano tam m.in.: kilkanaście podwórek, kilkadziesiąt kamienic, powstały instytucje funkcją odpowiadające centrom aktywności lokalnej, Nadodrzańskie Centrum Wsparcia, węzeł komunikacyjny oraz zmodernizowano także kilka parków i zieleńców.

W najbliższym czasie miasto przygotowuje się również do wskazania kolejnych obszarów, które w przyszłości zostaną poddane rewitalizacji. Przewiduje się, że na przełomie 2019 i 2020 roku Rada Miejska Wrocławia powinna je wskazać w formie stosownej uchwały.

– Pod uwagę brane są: Szczepin, Kleczków, Nadodrze, plac Grunwaldzki, Przedmieście Oławskie [kolejny etap - red.] i Świdnickie oraz Ołbin – wylicza wicedyrektor Wydziału Partycypacji Społecznej.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl