Zobaczymy m.in. pierwszego polskiego zwycięzcę – Filharmonię Szczecińską oraz pozostałych laureatów ostatniej edycji konkursu o Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie architektury współczesnej.
Ekspozycja jest uzupełnieniem otwartej w styczniu wystawy „Made in Europe”, prezentującej laureatów nagrody Mies van der Rohe Award od 1988 do 2013 roku.
Zobaczymy nie tylko najważniejsze budynki, które powstały ostatnio w Europie, ale także trzy wyróżnione projekty z Polski – kompleks nowego Muzeum Śląskiego w Katowicach, zaprojektowany w austriackiej pracowni Riegler Riewe Architekten, budynek Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie, zrealizowany według projektu fińskiego architekta Rainera Mahlamäkiego, oraz nagrodzoną Filharmonię Szczecińską, dzieło duetu architektów z barcelońskiego biura Veiga/Barozzi – Alberto Veiga z Hiszpanii i Fabrizio Barozzi z Włoch.
Najlepsza polska trójka
Gmach Filharmonii Szczecińskiej został wzniesiony w miejscu dawnego budynku koncertowego Konzerthaus, poważnie uszkodzonego podczas nalotów w II wojnie światowej. Historia tego miejsca oraz sąsiedztwo zabytkowej zabudowy zostały ujęte w projekcie nowego obiektu. Bryła nowej sali koncertowej, nowoczesna i geometryczna, przyciąga wzrok szklaną elewacja, kontrastuje bielą z otaczającymi ją budynkami. Jej wnętrze także zdominowane jest przez biel, z wyjątkiem dwóch sal koncertowych – czarnej i głównej sali złotej, która ornamentyką nawiązuje do tradycji klasycznych sal koncertowych.
Drugim z polskich obiektów wyróżnionych w ostatniej edycji konkursu jest Muzeum Śląskie w Katowicach na terenie dawnej kopalni „Warszawa”. Nawiązując do historii miejsca, projektanci umieścili większość powierzchni muzeum pod ziemią. Nad ziemią widoczne są jedynie szklane sześcienne konstrukcje mieszczące infrastrukturę, administrację i zapewniające dopływ dziennego światła do ekspozycji poniżej.
Punktem wyjścia do stworzenia geometrycznej, minimalistycznej bryły Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN był Pomnik Bohaterów Getta w Warszawie, który znajduje się naprzeciwko głównego wejścia. Samo wejście ma kształt hebrajskiej litery taw, od której zaczynają się słowa „kultura” i „historia”. Fasada budynku została pokryta szklanymi panelami ozdobionymi wzorem hebrajskich i polskich liter tworzących słowo „Polin”.

Mies van der Rohe Award 2015
Wernisaż / Wystawa / Dla wszystkich / ESK / Architektura Muzeum Architektury we Wrocławiu
Dokumentacja i modele
Wyróżnione w ostatniej edycji konkursu budowle zobaczymy w formie dokumentacji projektowej. Będzie można zajrzeć do szkiców, zdjęć, planów, map i informacji. Na wystawie znajdzie się też 40 modeli, w tym dwóch zwycięskich realizacji – Filharmonii Szczecińskiej (nagroda główna) i domu mieszkalnego Luz House w Cilleros na zachodzie Hiszpanii, projektu biura ARQUITECTURA-G (nagroda dla młodych talentów), czterech budynków zakwalifikowanych do finału – Duńskiego Muzeum Morskiego w Helsingor, Muzeum Sztuki w Ravensburgu, Centrum Studenckiego Saw Swee Hock w Londynie, Winiarni Antinori we Florencji oraz dwóch polskich obiektów z „krótkiej listy”. Uzupełnieniem wystawy będą filmy przedstawiające realizacje i proces wyłaniania zwycięzców.
Europejska nagroda Miesa van der Rohe jest przyznawana co dwa lata. Wystawę „Mies van der Rohe Award 2015” można oglądać we wrocławskim Muzeum Architektury od 15 lutego do 27 marca 2016 roku.
Wystawa jest realizowana w ramach programu architektonicznego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i dofinansowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego dyspozytorem jest Narodowe Forum Muzyki. Projekt jest realizowany we współpracy z Biurem Festiwalowym Impart 2016, które jest organizatorem obchodów ESK Wrocław 2016.