Aktualnie w Polsce, zgodnie z obowiązującymi przepisami kodeksu pracy, osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę na pełen etat świadczy pracę przez 8 godzin na dobę i przeciętnie przez 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy przy okresie rozliczeniowym, który nie może być dłuższy niż 4 miesiące.
Odmienności w tym zakresie występują w przypadku obowiązywania u konkretnego pracodawcy innych systemów i rozkładów czasu pracy, będących wariacjami systemu podstawowego.
Choć wciąż jeszcze 4-dniowy tydzień pracy nie jest traktowany jako coś standardowego, na wdrożenie takiego systemu zdecydowała się wrocławska agencja marketingowa LTB.
W naszej branży liczy się kreatywność oraz wydajność, więc zależy nam na tym, aby zespół, jakim dysponujemy, miał stworzone optymalne warunki do pracy.Bartosz Jaworski, prezes agencji LTB
Mniej zwolnień lekarskich, większa produktywność
Proces wdrożeniowy czterodniowego tygodnia pracy w LTB przebiega jednak etapowo.
Decydując się na taki krok, nie chcieliśmy tego zrobić z dnia na dzień. Nie mogło się to też wiązać z żadnymi ograniczeniami, które byłyby w sprzeczności do przepisów kodeksu pracy, ani też takich, które mogłyby zadziałać demotywująco dla zespołu.Bartosz Jaworski
Przez prawie rok firma pracowała w trybie 35 godzin tygodniowo. Okazało się, że nie wpłynęło to negatywnie na pracę, a wręcz przeciwnie. Liczba zwolnień lekarskich w porównaniu do analogicznego okresu zmniejszyła się o 23 proc. Tymczasem liczba realizowanych zadań zwiększyła się z kolei o 11 proc.
Czterodniowy tydzień pracy na stałe
Okazało się także, że skrócony czas pracy jest bardzo interesujący dla kandydatów aplikujących na stanowiska pracy w agencji LTB.
Dostrzegamy wpływ wprowadzenia tego systemu nie tylko na działania operacyjne, ale też aspekt HR-owy, team building i postrzeganie wizerunkowe LTB jako nowoczesnej firmy, co ułatwia nam prowadzenie biznesu.Bartosz Jaworski
Wewnętrzne testy pokazały, że firma może pójść krok dalej. Dlatego od połowy roku zostanie wprowadzony czterodniowy tydzień pracy. Do tego czasu potrzebne są jeszcze pewne zmiany organizacyjne i strukturalne. Niemniej ta informacja oznacza dla pracowników firmy, że w ciągu roku łącznie z przysługującym im urlopem będą mieli ok. 80 dni wolnych.
Krótszy tydzień pracy już od 7 lat
Z kolei agencja PR POiNTB już 7 lat temu skróciła czas pracy do 6 godzin dziennie. Jak twierdzi Karolina Krasuska, Account Director w tej agencji, obecnie ten model nie tylko wciąż doskonale funkcjonuje, ale został wprowadzony w pełni do trybu pracy zdalnej. Według niej to połączenie jest odpowiedzią na rosnące potrzeby zespołu oraz na dynamicznie zmieniający się świat pracy.
By to działało, potrzeba optymalizacji, dlatego nieustannie poprawiamy specyfikę pracy, korzystamy z innowacyjnych aplikacji, programów i narzędzi AI, które w znacznym stopniu usprawniają prowadzenie projektów. Umożliwiają płynną komunikację i współpracę między zespołami, niezależnie od ich fizycznej lokalizacji.Karolina Krasuska
Mniejsza prokrastynacja, większa produktywność
Jak twierdzi dyrektorka POiNTB chatboty AI i narzędzia wspomagane przez sztuczną inteligencję pomagają w automatyzacji rutynowych zadań, dzięki czemu pracownicy agencji mogą skupić się na bardziej strategicznych i kreatywnych aspektach swojej pracy.
Przez te lata nasze doświadczenia pokazały znaczące korzyści dla pracowników oraz wzrost efektywności, które przekroczyły nasze oczekiwania.Karolina Krasuska
Według Karoliny Krasuskiej pracownicy zgłaszają lepsze samopoczucie i większą satysfakcję z pracy, czują się mniej przeciążeni i lepiej radzą sobie ze stresem, a krótszy dzień pracy skłonił cały zespół do bardziej skupionej i efektywnej realizacji projektów.
Ograniczenie czasu pracy motywuje do lepszego zarządzania zadaniami i minimalizuje prokrastynację, co skutkuje wyższą produktywnością w krótszym czasie.Karolina Krasuska
(Prokrastynacją nazywana jest tendencja do przekładania na później wykonywania różnych czynności – przyp. red.)
Będą zmiany w prawie pracy?
Wyniki programów pilotażowych oraz doświadczenia krajów, które zmieniły swoje przepisy, wskazują, że wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy w Polsce jest tylko kwestią czasu. Tymczasem kodeks pracy już umożliwia takie rozwiązanie, a zapowiadana nowelizacja ustawy spowoduje, że to, co obecnie dostępne jest dla wybranych, już wkrótce może stać się normą dla wszystkich.
Do zmian w prawie w kierunku skrócenia tygodnia pracy do 4 dni przychyliła się również Ministra Rodziny, Pracy i Polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Według niej organizacyjnie łatwiejsze byłoby skrócenie tygodnia pracy o jeden dzień niż skrócenie dnia pracy do 7 godzin, co również jest brane pod uwagę.