Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- TAO Digital Solutions amerykańska spółka wchodzi do Europy
- TAO szuka spółek, które chcą rozwijać się globalnie
- Krzysztof Kuliński wraca do biznesu i współpracuje z amerykańską spółką TAO
- Kuliński we Wrocławiu jest znany i doceniany
- Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
TAO Digital Solutions (TAO to skrót od: Transformacja, Automatyzacja i Optymalizacja) to amerykańska spółka z Kalifornii, która od lat z powodzeniem działa w USA, Kanadzie, Indiach, Tajwanie, Australii i Nowej Zelandii. Specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach inżynieryjnych w m.in. usługach finansowych, mediach i rozrywce oraz opiece zdrowotnej.
TAO Digital Solutions amerykańska spółka wchodzi do Europy
– Widzimy duży popyt na nasze kompleksowe usługi ze strony klientów w Europie i dlatego rozpoczęliśmy ambitny plan ekspansji w tym regionie – informuje TAO Digital Solutions.
Wejście na europejskie rynki TAO Digital Solutions ma koordynować wrocławianin Krzysztof Kuliński.
– Szukamy firm do M&A w Europie. Oczywiście moim marzeniem jest zrobienie takiej inwestycji w Polsce a szczególnie w moim mieście. Zawsze uważałem, że aby firmy mogły się rozwijać, to muszą być spółkami globalnymi. Dlatego współpraca z TAO jest szansą, by wyjść na światowe rynki. Planujemy inwestycje w kilku krajach europejskich. Mnie szczególnie zależy, by na tej liście były wrocławskie spółki – mówi Krzysztof Kuliński, doradca TAO Digital Solutions.
TAO szuka spółek, które chcą rozwijać się globalnie
Strategia TAO Digital Solutions jest taka, by kupić lub współpracować z działającymi już w Europie spółkami z branży IT.
– Takie firmy mają pracowników, ugruntowaną pozycję i kontakty. Dzięki temu TAO Digital Solutions może od razu wejść na europejski rynek, a nie tracić czas na budowanie od podstaw swojego oddziału. Co ważne TAO nie chce zmieniać lokalnego managementu, to on ma mieć decydujący głos – chodzi o to, by o ważnych sprawach decydowano tutaj, a nie za oceanem. TAO zależy też, by pracownicy pozostali w firmie. To jest też jeden z warunków ewentualnej transakcji – dodaje Krzysztof Kuliński.
Krzysztof Kuliński wraca do biznesu i współpracuje z amerykańską spółką TAO
Wrocławianin Krzysztof Kuliński „Kuli” w biznesowym środowisku branży IT jest doskonale znany. To m.in. dzięki niemu Wrocław i aglomeracja określane są mianem polskiej „Doliny Krzemowej”, gdzie pracuje blisko 90 tys. osób (Zobacz, poniżej biznesową wizytówkę Wrocławia)
W swojej karierze Krzysztof Kuliński był szefem działu R&D koncernu Siemens w Wiedniu, a także założycielem Centrum Rozwoju Oprogramowania Siemens’a we Wrocławiu i twórcą spółki REC Global – uznawaną za jedną z najszybciej rozwijających się firm R&D w Europie Centralnej.
- REC kupiła amerykańska spółka GlobalLogic, która obecnie jest częścią grupy Hitachi – ale co ważne, polska siedziba GlobalLogic jest we Wrocławiu.
- W grudniu 2024 r. informowaliśmy, że GlobalLogic i Nokia, spółki które są we Wrocławiu łączą siły i będą współpracować przy projektach zaawansowanych rozwiązań 5G i 4G dla przedsiębiorstw.
– Sześć lat temu po operacji raka krtani, zdecydowałem się na powrót do Austrii i odszedłem z GlobalLogic. Po roku jednak zacząłem myśleć, że czegoś w życiu mi brakuje i dlatego chętnie zgodziłem się na bycie członkiem rady nadzorczej we wrocławskiej firmie Spyrosoft oraz zostanie doradcą również we wrocławskiej firmie BCF. Czułem się znów trochę potrzebny – mówi Krzysztof Kuliński i dodaje, że teraz zdecydował się na współpracę z TAO, bo bardzo dobre wrażenie zrobił na nim szef spółki Rajkumar Velagapudi.
– Mieliśmy okazję poznać się i przekonał mnie do współpracy. W grudniu zostałem zaproszony na ich management meeting do Hyderabad. W czasie tego 3-dniowego spotkanie czułem się znów jak za wrocławskich czasów. Super team z wizją i entuzjazmem. To jest właśnie to, czego potrzebowałem – dodaje Krzysztof Kuliński.
Kuliński we Wrocławiu jest znany i doceniany
Co ważne, Centrum Siemensa, którym kierował Krzysztof Kuliński było jednym ze współtwórców Klastra IT we Wrocławiu i zapoczątkowało cały proces tworzenia w mieście większych i mniejszych firm, specjalizujących się w teleinformatyce oraz centr badawczo-rozwojowych.
Ci, którzy pod okiem Kulińskiego zaczynali swoją pracę, później robili karierę w wielu międzynarodowych firmach i zarządzali największymi firmami IT we Wrocławiu i w kraju – na tej liście są takie spółki jak – Nokia, Tieto, Gigaset, Atos, REC Global, BenQ oraz centra badawcze TietoEnator i Opera Software oraz EUVIC Solutions, Spyrosoft i Bright Coders' Factory.
Krzysztof Kuliński został uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. za rozwój branży usług R&D na terenie Dolnego Śląska, został wybrany Przedsiębiorcą Roku w konkursie Ernst & Young Entrepreneur Of The Year, jest także laureatem rankingu „30 Kreatywnych Wrocławia” i Nagrody Prezydenta Wrocławia.
Biznesowa wizytówka Wrocławia: centra biznesowe, rozwoju i badań, branża IT, powierzchnie biurowe
Centra BSS i R&D we Wrocławiu
- Centra nowoczesnych usług dla biznesu (ang. Business Services, BSS) we Wrocławiu: 234 (największe: Kyndryl, BNY Mellon, Capgemini, Boehringer Ingelheim, GlobalLogic, UBS, EY)
- Centra badawczo-rozwojowe (ang. Research and Development, R&D) we Wrocławiu: +100 (największe: 3M, Viessman, Nokia, Dolby) +400, wliczając wszystkie jednostki naukowe w firmach
- Zatrudnienie: ok. 66 200 osób
Branża IT we Wrocławiu
- Zatrudnienie: ok. 20,5 tys.
Powierzchnia biurowa we Wrocławiu
- 1,37 mln metrów kwadratowych