wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Innowacyjny startup spod Wrocławia ratuje naszą atmosferę pomagając wietrzyć skały
Kliknij, aby powiększyć
Mirosław Kotowski i Adrian Podgórny Green Sequest
Mirosław Kotowski i Adrian Podgórny

Ograniczenie emisji CO2 to za mało, aby utrzymać wzrost średniej globalnej temperatury poniżej 2 st C. Dlatego konieczne jest usuwanie z atmosfery dwutlenku węgla, który już został wyemitowany. Innowacyjny sposób znalazł na to wrocławski startup Green Sequest – zdobywca trzeciego miejsca w tegorocznej edycji Startup Wroclaw: Ewolucje.

Reklama

Green Sequest, to młoda innowacyjna firma z Nasławic niedaleko Wrocławia, która opracowała metodę usuwania dwutlenku węgla z powietrza przy pomocy technologii przyspieszonego wietrzenia skał (Enhanced Rock Weathering). Wykorzystywaną do tego procesu skałą jest serpentynit, który charakteryzuje dużą zdolnością do pochłaniania CO2. Wg. badań 1 tona serpentynitu może usunąć do 500 kg dwutlenku węgla. To jedna z najbezpieczniejszych i najtrwalszych metod, gdyż zostaje on usunięty na ponad 10 000 lat.

Jest to rozwiązanie zakorzenione w naturze. CO2 reaguje z deszczem, tworząc kwas węglowy, który następnie reaguje z minerałami w niektórych typach skał, takich jak serpentynit. Podczas tej reakcji węgiel przekształca się w inne cząsteczki i jest uwięziony na tysiąclecia. Ale bez naszej interwencji zajmuje to tysiące lat. Dlatego nasze działania koncentruję na przyspieszeniu i optymalizacji tego procesu.
Mirosław Kotowski, prezes Green Sequest

Konieczne zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych

Technologie Carbon Dioxide Removal to zespół metod, które przyczyniają się do przyspieszenia oczyszczania atmosfery z dwutlenku węgla. Obejmują one procesy polegające na usuwaniu go i składowaniu w sposób trwały i bezpieczny, co pozwala na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych.

Aktualne tempo redukcji emisji jest niewystarczające, rośnie więc znaczenie metod przyczyniających się do pozbywania się dwutlenku węgla z atmosfery. Obecna dekada jest kluczowa dla rozwoju tego typu metod. Choć świadomość w tym zakresie jest stosunkowo niska, rośnie ilość badań naukowych, badawczo-rozwojowych i skutecznych wdrożeń w tej dziedzinie.
Adrian Podgórny, dyrektor operacyjny

W trosce o poprawę jakości powietrza

Zespół Green Sequest składa się ze specjalistów z branży wydobywczej surowców mineralnych, posiadających doświadczenie w realizacji projektów biznesowych o różnej skali. Śledząc zmiany w atmosferze, a także rozwój nowoczesnych technologii umożliwiających poprawę jakości powietrza, postanowili rozpocząć prace nad rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne i szybkie pochłanianie oraz trwałe magazynowanie dużych ilości CO2 z atmosfery przez serpentynit. W tym celu Green Sequest rozpoczęło współpracę z polskimi naukowcami z Instytutu Nafty i Gazu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowalnych w Warszawie. Obecnie prowadzą badania mające na celu przyspieszenie procesów sekwestracji CO2 przez serpentynit oraz opracowanie jego zastosowań komercyjnych.

Rynek wart bilion dolarów?

Rynek związany z usuwaniem i trwałym magazynowaniem CO2 z atmosfery jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w branży Climate Tech. Wartość transakcji na rynku wzrosła o 337 proc. w 2021 roku i o 533 proc. w 2022 roku.

Analizy rynkowe wskazują, że zapotrzebowanie na rozwiązania usuwające CO2 z atmosfery wzrośnie 100-krotnie do 2050 roku, tworząc rynek o wartości biliona dolarów. Pomimo znacznego wzrostu i rozpędu rynku, jest on wciąż we wczesnym okresie rozwoju. Jego całkowita wielkość w 2022 to około ćwierć miliarda dolarów. Szacuje się, że do 2030 wzrośnie on 10-krotnie.
Adrian Podgórny

Niewiele takich firm w Europie

Green Sequest jest wciąż jedną z niewielu firm w Europie, która zajmuje się tego typu działalnością.

Nasza praca wymaga łączenia wielu różnych dziedzin: geologii, geochemii, mineraologii, gleboznawstwa, nauk o rolnictwie, wiedzy z zakresu emisji CO2 i polityk tego dotyczących. Konieczne jest też nieustanne śledzenie tego dynamicznie rozwijającego się rynku. Koncentrujemy się obecnie na dopracowaniu naszego rozwiązania od strony technologicznej i naukowej. Równolegle opracowujemy metodę mierzenia, weryfikacji i raportowania, która umożliwi emisję certyfikatów pochłaniania CO2 i ich sprzedaż.
Mirosław Kotowski

Na początku 2023 roku Green Sequest jako jeden z ośmiu europejskich startupów znalazł się w drugim etapie akceleratora Carbon Removal ClimAccelerator, co pozwoliło wrocławskiej firmie zaistnieć w ekosystemie firm i instytucji związanych w usuwaniem dwutlenku węgla z atmosfery.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl