wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:55

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Innowacyjny startup spod Wrocławia ratuje naszą atmosferę pomagając wietrzyć skały

Ograniczenie emisji CO2 to za mało, aby utrzymać wzrost średniej globalnej temperatury poniżej 2 st C. Dlatego konieczne jest usuwanie z atmosfery dwutlenku węgla, który już został wyemitowany. Innowacyjny sposób znalazł na to wrocławski startup Green Sequest – zdobywca trzeciego miejsca w tegorocznej edycji Startup Wroclaw: Ewolucje.

Reklama

Green Sequest, to młoda innowacyjna firma z Nasławic niedaleko Wrocławia, która opracowała metodę usuwania dwutlenku węgla z powietrza przy pomocy technologii przyspieszonego wietrzenia skał (Enhanced Rock Weathering). Wykorzystywaną do tego procesu skałą jest serpentynit, który charakteryzuje dużą zdolnością do pochłaniania CO2. Wg. badań 1 tona serpentynitu może usunąć do 500 kg dwutlenku węgla. To jedna z najbezpieczniejszych i najtrwalszych metod, gdyż zostaje on usunięty na ponad 10 000 lat.

Jest to rozwiązanie zakorzenione w naturze. CO2 reaguje z deszczem, tworząc kwas węglowy, który następnie reaguje z minerałami w niektórych typach skał, takich jak serpentynit. Podczas tej reakcji węgiel przekształca się w inne cząsteczki i jest uwięziony na tysiąclecia. Ale bez naszej interwencji zajmuje to tysiące lat. Dlatego nasze działania koncentruję na przyspieszeniu i optymalizacji tego procesu.
Mirosław Kotowski, prezes Green Sequest

Konieczne zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych

Technologie Carbon Dioxide Removal to zespół metod, które przyczyniają się do przyspieszenia oczyszczania atmosfery z dwutlenku węgla. Obejmują one procesy polegające na usuwaniu go i składowaniu w sposób trwały i bezpieczny, co pozwala na zmniejszenie ilości gazów cieplarnianych.

Aktualne tempo redukcji emisji jest niewystarczające, rośnie więc znaczenie metod przyczyniających się do pozbywania się dwutlenku węgla z atmosfery. Obecna dekada jest kluczowa dla rozwoju tego typu metod. Choć świadomość w tym zakresie jest stosunkowo niska, rośnie ilość badań naukowych, badawczo-rozwojowych i skutecznych wdrożeń w tej dziedzinie.
Adrian Podgórny, dyrektor operacyjny

W trosce o poprawę jakości powietrza

Zespół Green Sequest składa się ze specjalistów z branży wydobywczej surowców mineralnych, posiadających doświadczenie w realizacji projektów biznesowych o różnej skali. Śledząc zmiany w atmosferze, a także rozwój nowoczesnych technologii umożliwiających poprawę jakości powietrza, postanowili rozpocząć prace nad rozwiązaniem pozwalającym na skuteczne i szybkie pochłanianie oraz trwałe magazynowanie dużych ilości CO2 z atmosfery przez serpentynit. W tym celu Green Sequest rozpoczęło współpracę z polskimi naukowcami z Instytutu Nafty i Gazu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowalnych w Warszawie. Obecnie prowadzą badania mające na celu przyspieszenie procesów sekwestracji CO2 przez serpentynit oraz opracowanie jego zastosowań komercyjnych.

Rynek wart bilion dolarów?

Rynek związany z usuwaniem i trwałym magazynowaniem CO2 z atmosfery jest jednym z najszybciej rozwijających się rynków w branży Climate Tech. Wartość transakcji na rynku wzrosła o 337 proc. w 2021 roku i o 533 proc. w 2022 roku.

Analizy rynkowe wskazują, że zapotrzebowanie na rozwiązania usuwające CO2 z atmosfery wzrośnie 100-krotnie do 2050 roku, tworząc rynek o wartości biliona dolarów. Pomimo znacznego wzrostu i rozpędu rynku, jest on wciąż we wczesnym okresie rozwoju. Jego całkowita wielkość w 2022 to około ćwierć miliarda dolarów. Szacuje się, że do 2030 wzrośnie on 10-krotnie.
Adrian Podgórny

Niewiele takich firm w Europie

Green Sequest jest wciąż jedną z niewielu firm w Europie, która zajmuje się tego typu działalnością.

Nasza praca wymaga łączenia wielu różnych dziedzin: geologii, geochemii, mineraologii, gleboznawstwa, nauk o rolnictwie, wiedzy z zakresu emisji CO2 i polityk tego dotyczących. Konieczne jest też nieustanne śledzenie tego dynamicznie rozwijającego się rynku. Koncentrujemy się obecnie na dopracowaniu naszego rozwiązania od strony technologicznej i naukowej. Równolegle opracowujemy metodę mierzenia, weryfikacji i raportowania, która umożliwi emisję certyfikatów pochłaniania CO2 i ich sprzedaż.
Mirosław Kotowski

Na początku 2023 roku Green Sequest jako jeden z ośmiu europejskich startupów znalazł się w drugim etapie akceleratora Carbon Removal ClimAccelerator, co pozwoliło wrocławskiej firmie zaistnieć w ekosystemie firm i instytucji związanych w usuwaniem dwutlenku węgla z atmosfery.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl