wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:40

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Biotts: polski biotech zrobił to pierwszy na świecie. Rewolucyjne podawanie leków na raka i cukrzycę
Od lewej stoją Jan Hendriks i dr Paweł Biernat Biotts
Od lewej stoją Jan Hendriks i dr Paweł Biernat

Wrocławska spółka Biotts rewolucjonizuje podawanie leków na raka, cukrzycę i COVID-19. Teraz spółka Biotts jako pierwsza na świecie skutecznie podała semaglutyd przez skórę w opatentowanej formie transdermalnej. Wstępne badania pokazują, że jest to kilkukrotnie bardziej skuteczne niż forma doustna. Semaglutyd jest kluczową substancją wykorzystywaną w m.in. leczeniu cukrzycy typu 2 i otyłości. Zobacz szczegóły.

Reklama

Wrocławski startup Biotts to - innowacyjna spółka biofarmaceutyczna, specjalizująca się w autorskich nośnikach, zwiększających biodostępność substancji czynnych, oraz recepturach farmaceutyków - brzmi to dość skomplikowanie, ale krótko mówiąc technologia Biotts umożliwia aplikację leków przez skórę metodą transdermalną.

Dzięki temu  redukowane są negatywne skutki uboczne leków doustnych i dożylnych, zmniejszyć ich dawki i zwiększyć skuteczność substancji aktywnych.

System transdermalny Biotts. Gdzie może być stosowany? 

System transdermalny Biotts może być wykorzystany do aplikacji powszechnie stosowanych leków przeciwcukrzycowych, onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych. 

Biotts jako pierwszy na świecie skutecznie podał peptydy. Co to znaczy?

12 lipca br. Biotts poinformował, że jako pierwszy na świecie skutecznie podał peptydy: semaglutyd oraz liraglutyd przez skórę, w formie transdermalnej.

W przypadku podania przez Biotts semaglutydu przez skórę w wygodnej dla pacjentów formie transdermalnej, Biotts otrzymał znacznie wyższe wyniki biodostępności substancji czynnych leku w porównaniu do formy doustnej. To ważne o tyle, że wchłanialność tej ostatniej jest na bardzo niskim poziomie oraz wiąże się z wieloma ograniczeniami. Dla koncernów farmaceutycznych forma transdermalna semaglutydu oznaczać więc ma ogromne oszczędności ze względu na redukcję ilości używanej substancji leczniczej
dr Paweł Biernat, CTO w Biotts.

Wrocławska spółka planuje przeprowadzić pierwsze badania kliniczne na pacjentach z podaniem semaglutydu już w 2024 roku.

Semaglutyd - gwiazda globalnej medycyny i leczenie Alzheimera.

Przedstawiciela wrocławskiego Biotts dodają, że semaglutyd to najnowsza gwiazda globalnej medycyny – jest substancją wykorzystywaną w leczeniu cukrzycy typu 2, otyłości i insulinooporności. Pobudza wydzielanie insuliny, redukuje produkcję glukagonu i pomaga regulować poziom cukru we krwi. Od niedawna trwają również badania kliniczne nad zastosowaniem leku w leczeniu Alzheimera.

Dr Paweł Biernat dodaje, że światowy boom sprzedaży semaglutydu związany jest z jego skutecznością w redukcji masy ciała. W USA substancja szybko została ogłoszona fenomenem wśród celebrytów i w mediach społecznościowych, co znacząco przyczyniło się do zwiększonego popytu na jej globalną produkcję.

Jak podaje Reuters, analitycy branżowi przewidują, że rynek semaglutydu i podobnych leków osiągnie wartość 100 mld USD rocznej sprzedaży w ciągu tej dekady .

Pacjenci z cukrzycą testują plastry Biotts. 

Spółka informuje, że obecnie trwają także zaawansowane badania kliniczne rozwiązania Biotts na pacjentach z cukrzycą typu 2. Pierwsza grupa pacjentów testowała nośniki MTC-Y z dapagliflozyną, obniżającą stężenie glukozy we krwi poprzez przyczynianie się do zwiększonego wydalania przez nerki glukozy z moczem.

Planowane zakończenie badań klinicznych fazy wraz z częścią analityczną to koniec trzeciego kwartału tego roku.

– Badania kliniczne fazy 1A mają przede wszystkim udowodnić efektywność i bezpieczeństwo nośnika MTC-Y opatentowanego przez Biotts – podkreśla dr Paweł Biernat, CTO w Biotts.

Badanie kliniczne na ludziach może zakończyć się historycznym sukcesem, który otworzy nowe możliwości dla przemysłu farmaceutycznego, producentów leków i zmieni życie tysięcy pacjentów. Innowacyjna technologia Biotts nie tylko obniży koszty leczenia, ale zapewni milionom pacjentów możliwość przyjmowania leków w komfortowych warunkach, zastępując np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy, czy bolesne zastrzyki. Takie rozwiązanie umożliwi przełom na rynku leków przeciw cukrzycy typu 2, który cechuje się wysoką dynamiką wzrostu i według szacunków będzie wart nawet 61,2 mld USD do 2024 r. 
Jan Hendriks, prezes Biotts.

Biotts na rynku wartym miliardy. Wielkimi krokami do komercjalizacji.

Z tysięcy leków obecnie zatwierdzonych przez amerykańskiego regulatora FDA mniej niż 30 jest zatwierdzonych do podawania przezskórnego. Mimo to, według badań wartość rynku systemów transdermalnych dostarczania leków wyniesie 8.7 mld USD do 2027 r., ze średnim tempem wzrostu 6.39% (CAGR) w perspektywie 2021-2027. 

Aby przyspieszyć proces komercjalizacji, spółka przekształciła swoje bostońskie biuro w oddział Biotts US i rozpoczęła współpracę z amerykańskimi ekspertami z branży biofarmaceutycznej.

Semaglutyd jest niezwykle istotnym rynkiem, którego warto się podjąć - prognozuje się, że wartość rynku semaglutydu w USA wyniesie 65 mld USD do 2030 r., a szacowana wartość rynku globalnego wzrośnie do 100 mld USD. Jesteśmy gotowi do współpracy z firmami farmaceutycznymi
Devrim Aran, prezes Biotts US.

Biotts z Wrocławia. Historia spółki. Autorskie technologie.

Biotts – spółka biofarmaceutyczna z Wrocławia, powstała w 2018 r. z inicjatywy dwóch wynalazców – dr. Pawła Biernata i dr. Jana Melera oraz przedsiębiorcy – Konrada Krajewskiego.

Naukowcy Biotts rozwijają autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze diabetologii i onkologii.

Zespół technologów Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego. Unikalne właściwości systemu zwiększają biodostępność substancji czynnych, umożliwiając im penetrację przez bariery skórne.

Innowacyjny system transdermalny Biotts umożliwia transport jednej lub kilku substancji czynnych, dzięki czemu możliwe jest projektowanie leków wieloskładnikowych. Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, dwa z nich weszły w globalna procedurę ochrony PCT.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl