wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:41

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Statuetki rozdane. Laureaci konkursu Smart City Awards Wrocław 2022. Super projekt Internetu Rzeczy w Polsce jest we Wrocławiu

System zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK Wrocław doceniony na Smart City Awards 2022 r. Nagrodę przyznano za jeden z największych miejskich projektów Internetu Rzeczy w Polsce, realizowany przez firmę Emitel we Wrocławiu. Laureatów konkursu ogłoszono podczas kongresu o funkcjonowaniu i rozwoju inteligentnych miast – Smart City Forum, który od 14 do 15 czerwca br. jest we wrocławskim hotelu The Bridge Wroclaw MGallery.

Reklama

Smart City Awards Wrocław 2022: wyniki konkursu

Podczas trwającego we Wrocławiu (14-15.06.2022 r.) kongresu Smart City Forum ogłoszono laureatów konkursu Smart City Awards, który promuje osobowości i przedsięwzięcia służące budowie inteligentnych miast w Polsce.

Nagrody rozdano w następujących kategoriach: Człowiek Roku, Dostawca rozwiązań Smart City, Smart City Solution, Smart City do 30. tys. mieszkańców, Smart City do 100 tys. mieszkańców, Smart City od 100 do 300 tys. mieszkańców oraz Smart City powyżej 300 tys. mieszkańców. Poniżej prezentujemy listę laureatów i uzasadnienie organizatorów

Smart City do 30 tys. Mieszkańców – Miasto Duszniki-Zdrój

Duszniki-Zdrój wyróżnia nie tylko piękne położenie i właściwości uzdrowiskowe. To także przemyślane strategie inwestycyjne i konsekwencja we wdrażaniu inteligentnych rozwiązań miejskich. To tu powstała pierwsza w Polsce miejska wypożyczalnia górskich rowerów elektrycznych Smart Bike od Orange oraz Smart Light, czyli inteligentny system zarządzania oświetleniem. W duchu ekologii i bycia Smart Duszniki-Zdrój edukują mieszkańców w zakresie proekologicznych zachowań realizując autorskie projekty ekologiczne takie jak Zielone Samorządy.

Smart City do 100 tys. Mieszkańców – Miasto Kołobrzeg

Nagroda została przyznana Miastu Kołobrzeg – za wdrażanie idei miasta Inteligentnego w ramach projektu „Kołobrzeg. Human, Part and Space”. W ramach projektu m.in.: opracowano Strategię Smart City Miasta Kołobrzeg; zbudowano System Informacji Przestrzennej Miasta Kołobrzeg wraz z modelem 3D, a w nim narzędzia do nowocześniej partycypacji społecznej; zorganizowano Hackaton i stworzono platformę Otwartych Danych.

Smart City od 100 do 300 tys. Mieszkańców – Miasto Rzeszów

Nagroda przyznana za skuteczne realizowanie strategii w zakresie Smart City. Rzeszów wypracował swoją pozycję wśród pionierów i liderów inteligentnych oraz przyjaznych miast, skutecznie realizując nowoczesne projekty, a wśród nich m.in: wdrożenie innowacyjnego systemu monitoringu zajętości i nawigowania na wolne miejsca parkingowe. Skuteczna realizacja największego tego typu projektu w Polsce zapewniła bieżące monitorowanie zajętości każdego pojedynczego miejsca parkingowego w strefie objętej wdrożeniem oraz przy zastosowaniu nowoczesnej aplikacji mobilnej „E-Parking”.

Smart City powyżej 300 tys. Mieszkańców – Miasto Gdańsk

Gdańsk to lider w Polsce w zakresie autonomizacji transportu publicznego. Dwukrotnie przeprowadził pilotaże pojazdów autonomicznych. W pierwszym projekcie na wyłączonym pasie drogi publicznej, w drugim na zamkniętym terenie z niezorganizowanym ruchem pieszym i samochodowym, zapewniając transport ostatniej mili na nieoczywistej przestrzeni, wspierając osoby z ograniczeniami ruchowymi i osoby starsze. Ponadto miasto upowszechnia wiedzę nt. prawnych i organizacyjnych aspektów autonomicznej mobilności i działa na rzecz przyspieszenia autonomizacji transportu.

Smart City Solution – T-Mobile Polska, Analiza ruchu Big Data w służbie samorządów

T-Mobile łączy nowoczesną technologię z komercyjnym wykorzystaniem danych, dając samorządom możliwość podejmowania decyzji urbanizacyjnych w oparciu o realne dane operatora. Z takiej możliwości skorzystało Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego, które wspólnie z T-Mobile przeprowadziło analizę ruchu turystycznego, tranzytowego oraz mieszkańców, dzięki czemu poznano faktyczne zróżnicowanie przestrzenne rozkładu oraz przepływów ludności. Pozyskane informacje uzupełniły dane meldunkowe pochodzące z GUS.

Smart City Solution – Emitel, System zdalnego odczytywania wodomierzy dla MPWiK Wrocław

Nagroda została przyznana za jeden z największych miejskich projektów Internetu Rzeczy w Polsce, realizowany przez Emitel we Wrocławiu, który zasięgiem obejmie całe miasto. Dzięki niemu Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji pozyskuje dane dotyczące zużycia wody bez konieczności wysyłania w teren pracowników i angażowania klientów. Pozwala to efektywnie zarządzać przepływem wody, co przekłada się na realne oszczędności.

Smart City Solution – Huby Mobilności

“Huby Mobilności” to nowatorski koncept, który wpisuje w przestrzeń miast i przybliża ich mieszkańcom nową formę przemieszczania się – transport współdzielony będący efektywną i ekologiczną formą mobilności indywidualnej. „Huby Mobilności” to rozproszone po całym mieście specjalne parkingi, które w jednym miejscu gromadzą różne usługi współdzielonej mobilności – np. rower miejski, hulajnogi elektryczne, auta car sharing – oferując tym samym alternatywę dla posiadania i używania własnego samochodu w mieście.

Dostawca rozwiązań Smart City – Orange Polska

Orange Polska to znacznie więcej niż telefony komórkowe i internet, z którymi tradycyjnie kojarzymy tę firmę. Już blisko 100 miejscowości razem z Orange zmienia się w prawdziwe smart city. Systemy do zarządzania wodą i ciepłem, inteligentne oświetlenie, rowery miejskie, ładowarki do elektryków, kosze, które same dają znać, gdy się zapełniają – to tylko kilka przykładów ekosystemu smart city od Orange. Rozwiązania te przekładają się na znaczne oszczędności w budżetach miejskich, komfort i bezpieczeństwo mieszkańców oraz nieocenione korzyści dla środowiska naturalnego.

Dostawca rozwiązań Smart City – InPost

Grupa InPost od lat podejmuje kluczowe działania w wielu ważnych obszarach społeczno-środowiskowych. Od roku z sukcesami realizuje Program InPost Green City, do którego przystąpiło już 35 miast. Dzięki tej współpracy wspieramy, inicjujemy i realizujemy konkretne działania ekologiczne oraz rozwijamy nowoczesną logistykę miejską w oparciu o ekologiczne Paczkomaty oraz elektryczne samochody kurierskie. Korzystanie z Paczkomatów przyczynia się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza oraz do ograniczenia hałasu związanego z transportem.

Człowiek Roku – Konrad Fijołek, Prezydent Rzeszowa

Wyróżnienie zostało przyznane za udowodnienie, że można zostać być autentycznym promotorem idei miasta inteligentnego, a następnie zostać bezpartyjnym prezydentem miasta wojewódzkiego z odważnym, innowacyjnym, progresywnym i porywającym świeżością programem wyborczym.

Nagroda Specjalna – Miasto Przemyśl

Trwająca w Ukrainie wojna powoduje, że tysiące ludzi szukają schronienia w Polsce. Jednym z najważniejszych miejsc i przystanków, gdzie szukają pomocy po przekroczeniu granicy jest Przemyśl. W ciągu ostatnich miesięcy przez Przemyśl przejechało około miliona uchodźców z Ukrainy. Większość z nich wyruszyła w dalszą drogę do innych miast w Polsce i za granicą, niewielka część jednak pozostała w Przemyślu. Zaangażowanie Przemyśla, jego władz i mieszkańców była szlachetna, wymaga wyróżnienia i stawiania za wzór w tych trudnych czasach.

14. edycja kongresu Smart City Forum: termin, lokalizacja

Smart City Forum jest najważniejszą i największą inicjatywą poświęconą inteligentnym miastom. Co roku prezentowane są tam innowacyjne rozwiązania sprawdzające się zarówno w Polsce, jak i za granicą. Wydarzenie gromadzi przedstawicieli rządu, administracji samorządowej oraz ekspertów z branż takich jak: transport, budownictwo, bezpieczeństwo, energetyka, zarządzanie danymi czy usługi publiczne. 

Smart City Forum rozpoczęło się w hotelu The Bridge Wroclaw MGallery, serię debat, prezentacji i spotkań zaplanowano na 14 i 15 czerwca. W wydarzeniu można również wziąć udział online.

- Cieszymy się bardzo, że spotykamy się we Wrocławiu, mieście otwartym, tolerancyjnym i wielokulturowym – mówił Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, otwierając obrady. – Wrocław jest jednym z najlepszych miast do inwestowania. W ciągu ostatnich 17 lat zrealizowano tu 250 projektów, które przyniosły 100 tysięcy miejsc pracy.

Prezydent Wrocławia podkreślił, że wiele projektów to wynik relacji biznes – uczelnie – samorząd. Wspomniał o wyzwaniu, jakim jest przyjęcie i opieka nad tysiącami Ukraińców, którzy schronili się we Wrocławiu uciekając przed wojną.

Jacek Sutryk: - Koszty obsługi mieszkańców rosną, a z drugiej strony w wyniku zmian wprowadzonych przez władze centralne samorząd traci źródła dochodów własnych. Dzisiaj najważniejsze jest ustabilizowanie sytuacji finansowej i prawnej samorządów, bo za zmianami dotyczącymi podatków nie nadążają najlepsi księgowi.

Samorządy wobec uchodźców wojennych z Ukrainy

Serię wystąpień i debat otworzył Szczyt włodarzy miast polskich. Obok Jacka Sutryka, wzięli w nim udział: Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, prezydent Przemyśla Wojciech Bakun, Krzysztof Matyjaszczyk, prezydent Częstochowy oraz Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

- Przemyśl w pierwszy dzień stał się miastem frontowym. W sumie przez Przemyśl przeszło milion sto tysięcy uchodźców z Ukrainy. Owszem, mieliśmy plan dotyczący sytuacji kryzysowej, a w nim działania przewidziane na wypadek masowego ruchu ludności. Jednak po dwóch dniach ten plan stał się nieaktualny, ponieważ takiego napływu uchodźców nikt się nie spodziewał – opowiadał Wojciech Bakun. – W organizowaniu pomocy uchodźcom potrzebna była elastyczność i szybkość w podejmowaniu decyzji.

Wrocław był jednym z trzech miast (obok Warszawy i Krakowa) najczęściej wskazywanych przez uchodźców jako miejsce docelowe. Dzisiaj w aglomeracji wrocławskiej mieszka ok. 200 tys. Ukraińców, dwa razy więcej niż przed agresją rosyjską. – W sytuacjach kryzysowych ujawnia się, jak dużą rolę w organizowaniu pomocy pełnią sami obywatele, organizacje pozarządowe i samorządy. Bardzo ważne były ścisłe kontakty samorządowców, podpowiedzi dotyczące wprowadzanych rozwiązań, mądre podpatrywanie – akcentował Jacek Sutryk.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, wspomniał, że przyjazd uchodźców to wyzwanie dla struktur służb miejskich. – Szybko okazało się, że trzydzieści procent urzędników podejmuje działania na rzecz uchodźców. Na przykład, MOPS-owi przybyło 100 procent klientów – mówił Karnowski.

Prezydent Szczecina, gdzie dotarło około 40 tys. Ukraińców, pokreślił, że wobec kryzysu sprawdziła się samodzielność samorządowców przy podejmowaniu decyzji. Opowiadał, że do Szczecina przyjeżdżali urzędnicy z Niemiec podpatrywać jak Polacy radzą sobie z taką masą uchodźców. – I byli pełni uznania – mówił Piotr Krzystek.

Prezydent Częstochowy – Krzysztof Matyjaszczyk, zwrócił uwagę, że wobec kryzysu uchodźczego egzaminu nie zdały służby państwowe. – Całą pomoc zapewnili zwykli ludzie i samorządy – mówił samorządowiec.

Smart City Forum: nowoczesne technologie w zarządzaniu miastem

Podczas spotkania we Wrocławiu uczestnicy porozmawiają o wykorzystaniu nowoczesnych technologii w zarządzaniu miastem m.in. w czasach pandemii i kryzysu. W programie są również tematy dotyczące e-usług w samorządach, ekologii i nowoczesnego transportu miejskiego. O wartość merytoryczną spotkania dba Rada Programowa pod przewodnictwem Macieja Bluja, eksperta w dziedzinie rozwiązań smart city, Wiceprezydenta Miasta Wrocławia w latach 2007-2018. Honorowym Przewodniczącym Rady Programowej jest Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.

Smart City Forum w The Bridge Wrocław MGallery

 – The Bridge to idealne miejsce spotkań dla wszystkich, którym bliska jest idea „smart city”, nie tylko ze względu na nowoczesne przestrzenie konferencyjne i możliwości streamingowe. Nasz obiekt jest w pełni zautomatyzowany i korzysta z wielu rozwiązań przyjaznych środowisku, takich jak stacje do ładowania aut elektrycznych. Jesteśmy też jedynym hotelem we Wrocławiu posiadającym międzynarodowy certyfikat LEED typu Gold, który jest potwierdzeniem, że nasza inwestycja spełnia rygory zrównoważonego rozwoju – mówi Marta Stawinska-Janiec, dyrektor ds. rozwoju biznesu w The Bridge Wrocław MGallery.

14. edycja Smart City Forum to również świetna okazja, by połączyć wizytę biznesową z wypoczynkiem we Wrocławiu. Na uczestników kongresu czeka specjalna oferta na noclegi w The Bridge Wrocław MGallery z możliwością przedłużenia pobytu na długi weekend czerwcowy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl