Piotr Herba, pomysłodawca i twórca bijącego rekordy popularności serwisu fotopolska.eu właśnie udostępnił niezwykłe zdjęcia miasta sprzed prawie 100 lat.
Piotr pracował nad georeferencją zdjęć lotniczych z 1930 roku, znajdujących się w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Archiwalne fotografie nałożył na aktualne zdjęcia lotnicze Google Maps i dzięki temu można zobaczyć na Fotopolsce jak wyglądało prawie każde miejsce we Wrocławiu 95 lata temu!
Sam proces nakładania starego zdjęcia lotniczego na współczesne jest dosyć czasochłonny, ale to bardzo fajne zajęcie, bo pozwala zobaczyć jak zmienił się każdy zakątek miasta, i które budynki powstały przed 1930 rokiem, a które późniejPiotr Herba, pomysłodawca i twórca serwisu fotopolska.eu.
Szczepin zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Nowy Dwór zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Piotr Herba podkreśla, że w trakcie prac nad zdjęciami lotniczymi kilka rzeczy go zaskoczyło.
– Okazało się, że zniszczony w czasie wojny wiadukt łączący ulicę Strzegomską z ulicą Na Ostatnim Groszu w 1930 roku miał swojego poprzednika, który znajdował się około 100 metrów bliżej centrum miasta. Prawdopodobnie to było nawet to samo przęsło – mówi mówi Piotr Herba i dodaje, że po skończeniu georeferencji wyśle złożone zdjęcia do Archiwum Państwowego we Wrocławiu.


Na zdjęciach powyżej. Po lewej: lata 1937-1944, wiadukt przy ul. Na Ostatnim Groszu. Czyżby to było rozwiązanie zagadki istnienia wiaduktu, łączącego Gądów Mały z Muchoborem Małym? Po prawej: pozostałość po dawnym wiadukcie drogowym nad linią kolejową, w tle współczesna estakada.
Brochów zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Kozanów zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Wojszyce zdjęcia lotnicze w 1930 roku i obecnie


Niesamowite zdjęcia lotnicze Wrocławia sprzed 100 lat i obecnie
Chcesz więcej zdjęć, zobacz fotomapę na serwisie fotopolska.eu.
Przyciskiem "Pokaż / ukryj Wrocław 1930" można szybko przełączać widoczność tej warstwy a po wybraniu w lewym górnym rogu opcji "Google" porównywać zdjęcia aktualne z archiwalnymi.
Fotopolska.eu powstała we Wrocławiu. Fotograficzny serwis Piotra Herby bije rekordy popularności
Fotopolska bije rekordy popularności. W październiku 2024 r. można tam obejrzeć 2 492 997 zdjęć, w tym 778 334 starszych niż 30 lat, ponad 240 tys. z samego Wrocławia. Dziennie serwis odwiedza ok. 15 tys. osób, podczas jednej wizyty jest prawie 10 odsłon strony, a to daje ok. 4,6 mln odsłon stron miesięcznie.
Pod względem liczby zdjęć architektury konkurują jedynie z Narodowym Archiwum Cyfrowym. Licząc tylko zdjęcia współczesne, związane z architekturą Polski, są bezkonkurencyjni.