wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Duże zainteresowanie, ale mało ofert na rynku biurowym w największych polskich miastach. Raport Newmark Polska
Nowy biurowiec w kompleksie Centrum Południe 2022 r. Skanska
Nowy biurowiec w kompleksie Centrum Południe 2022 r.

W jakiej kondycji jest rynek biurowy we Wrocławiu i największych polskich miastach? Które branże są najbardziej zainteresowane wynajęciem biura? Te i inne dane przedstawia raport firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach”, w którym podsumowano pierwsze półrocze 2022 r.

Reklama

Kto najczęściej szuka biura do wynajęcia

Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach” przez pierwszych 6 miesięcy 2022 r. najemcy na głównych rynkach regionalnych w: Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie wynajęli łącznie prawie 343 000 mkw. i to jest najlepszy wynik w historii regionalnych rynków biurowych w pierwszym półroczu.

Prawie połowę popytu wygenerowały firmy z sektora usług dla biznesu oraz IT – odpowiednio 24,8% i 22,1%. Na trzecim miejscu znalazła się branża produkcyjna, której udział w całkowitym wolumenie transakcji najmu sięgnął 13,1%.

Rynek biurowy w pierwszym półroczu 2022 r. 

Autorzy raportu zaznaczają, że aktywność najemców rośnie z kwartału na kwartał. W II kw. 2022 r. całkowity popyt na głównych rynkach regionalnych wyniósł prawie 190 000 mkw., co oznacza wzrost o prawie 24% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o ponad 12% względem II kw. 2021 r.

Podobnie jak w Warszawie, w regionach także odnotowano wzrost aktywności najemców w zakresie renegocjacji i odnowień umów najmu. Transakcje tego typu na rynkach regionalnych w II kw. 2022 r. stanowiły 35% całkowitego popytu (wzrost o 18 p.p. w stosunku do I kw. 2022 r.). W ciągu sześciu miesięcy bieżącego roku całkowity udział renegocjacji wyniósł 27,0%. Na nowe umowy przypadło 48,4% całkowitego popytu, natomiast pozostałe 24,6% stanowiły przednajmy (12,4%), ekspansje (6,9%) oraz transakcje na potrzeby własne (5,3%)
Agnieszka Giermakowska, dyrektor Działu Badań Rynkowych i Doradztwa w Newmark Polska.

Dużo się wynajmuje, mało buduje. Rynek biurowy

Na koniec II kw. 2022 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą wyniosły ponad 6,34 mln mkw. Po pierwszym kwartale, w którym oddano do użytku rekordową ilość ponad 243 500 mkw. biur, drugi kwartał przyniósł znaczący spadek. W tym okresie deweloperzy ukończyli niewiele ponad 68 000 mkw. w 10 budynkach.

Wśród największych ukończonych inwestycji w I poł. 2022 r. znalazły się: budynki A1 i A2 w ramach kompleksu Global Office Park w Katowicach (łącznie 55 200 mkw., I kw.), .KTW II w Katowicach (39 900 mkw., I kw.), Midpoint71 we Wrocławiu (36 200 mkw., I kw.), budynki C i D w ramach kompleksu Fuzja w Łodzi (łącznie 18 700 mkw., II kw.), Format w Trójmieście (16 000 mkw., I kw.) oraz CZ Office Park D w Lublinie (15 000 mkw., I kw.).

Wrocław, Kraków i Trójmiasto przekroczyły próg 1 mln mkw. powierzchni biurowych

Na koniec II kw. 2022 r. w Polsce były już trzy rynki biurowe, których zasoby powierzchni biurowej przekroczyły próg 1 mln mkw. Do Krakowa i Wrocławia dołączyło Trójmiasto. Na przeciwnym biegunie znajdują się Lublin i Szczecin, które oferują łącznie prawie 410 000 mkw. Na pozostałe miasta (Poznań, Katowice i Łódź) przypada ponad 31% całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej zlokalizowanej w regionach.

Mniej biur w budowie: wysoki popyt przy zmniejszającej się podaży

- Kolejny kwartał z rzędu obserwujemy spadek powierzchni biurowej będącej w budowie na głównych rynkach regionalnych w Polsce. Na koniec II kw. 2022 r. w trakcie realizacji znajdowało się prawie 560 000 mkw., tj. o 10% mniej niż poprzednim kwartale i ponad 30% mniej w ujęciu rok do roku. Zarówno utrzymujące się wysokie koszty budowy, jak i rosnące koszty finansowania powodują, że obecnie rozpoczynanych jest coraz mniej nowych inwestycji – dodaje Agnieszka Giermakowska.

Gdzie jest najwięcej niewynajętych biur 

Na koniec II kw. 2022 r. poziom pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych wyniósł 15,2% i był niższy o 0,3 p.p. w porównaniu z I kw. 2022 r. i wyższy o 1,7 p.p. rok do roku. Wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej odnotowano w Szczecinie, Trójmieście, Krakowie i Łodzi, natomiast w Katowicach, Lublinie i Wrocławiu współczynnik pustostanów się obniżył. W Poznaniu poziom pustostanów pozostał bez zmian. Łącznie na ośmiu regionalnych rynkach biurowych najemcy mają do dyspozycji ponad 961 000 mkw. wolnej powierzchni – najwięcej w Krakowie i Wrocławiu.

Autorzy raportu zauważają, że na wszystkich regionalnych rynkach biurowych w Polsce obserwują presję na wzrost czynszów przy jednoczesnym ograniczaniu pakietu zachęt oferowanych przez deweloperów i właścicieli budynków biurowych. Dotyczy to przede wszystkim najlepszych budynków i lokalizacji charakteryzujących się ograniczoną dostępnością powierzchni biurowej.

Nowe biura we Wrocławiu i biurowiec sprzedany za 100 mln euro

W 2022 r. we Wrocławiu doszło do rekordowej transakcji na rynku biurowym. Kompleks MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich sprzedano za ponad 100 mln euro. To największy oddany w tym roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Tym samym inwestycja Echo Investment powiększyła wrocławski rynek biurowy o ponad 36 tys. mkw. powierzchni. Zobacz, kto już pracuje w MidPoint71.

MidPoint 71 powstał w sąsiedztwie Sky Tower – najwyższego wieżowca we Wrocławiu oraz kompleksu Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich

Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center

17 pięter, ponad 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, tarasy dla najemców czy boisko do koszykówki – tak będzie wyglądać najnowszy wieżowiec w kompleksie biurowym Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl