Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Kto najczęściej szuka biura do wynajęcia
- Rynek biurowy w pierwszym półroczu 2022 r.
- Dużo się wynajmuje, mało buduje. Rynek biurowy
- Wrocław, Kraków i Trójmiasto przekroczyły próg 1 mln mkw. powierzchni biurowych
- Mniej biur w budowie: wysoki popyt przy zmniejszającej się podaży
- Gdzie jest najwięcej niewynajętych biur
- Nowe biura we Wrocławiu i biurowiec sprzedany za 100 mln euro
- Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center
Kto najczęściej szuka biura do wynajęcia
Według raportu firmy doradczej Newmark Polska „Office Occupier – Rynek biurowy w regionach” przez pierwszych 6 miesięcy 2022 r. najemcy na głównych rynkach regionalnych w: Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Katowicach, Poznaniu, Łodzi, Lublinie i Szczecinie wynajęli łącznie prawie 343 000 mkw. i to jest najlepszy wynik w historii regionalnych rynków biurowych w pierwszym półroczu.
Prawie połowę popytu wygenerowały firmy z sektora usług dla biznesu oraz IT – odpowiednio 24,8% i 22,1%. Na trzecim miejscu znalazła się branża produkcyjna, której udział w całkowitym wolumenie transakcji najmu sięgnął 13,1%.
Rynek biurowy w pierwszym półroczu 2022 r.
Autorzy raportu zaznaczają, że aktywność najemców rośnie z kwartału na kwartał. W II kw. 2022 r. całkowity popyt na głównych rynkach regionalnych wyniósł prawie 190 000 mkw., co oznacza wzrost o prawie 24% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o ponad 12% względem II kw. 2021 r.
Dużo się wynajmuje, mało buduje. Rynek biurowy
Na koniec II kw. 2022 r. całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej na ośmiu największych rynkach regionalnych poza Warszawą wyniosły ponad 6,34 mln mkw. Po pierwszym kwartale, w którym oddano do użytku rekordową ilość ponad 243 500 mkw. biur, drugi kwartał przyniósł znaczący spadek. W tym okresie deweloperzy ukończyli niewiele ponad 68 000 mkw. w 10 budynkach.
Wśród największych ukończonych inwestycji w I poł. 2022 r. znalazły się: budynki A1 i A2 w ramach kompleksu Global Office Park w Katowicach (łącznie 55 200 mkw., I kw.), .KTW II w Katowicach (39 900 mkw., I kw.), Midpoint71 we Wrocławiu (36 200 mkw., I kw.), budynki C i D w ramach kompleksu Fuzja w Łodzi (łącznie 18 700 mkw., II kw.), Format w Trójmieście (16 000 mkw., I kw.) oraz CZ Office Park D w Lublinie (15 000 mkw., I kw.).
Wrocław, Kraków i Trójmiasto przekroczyły próg 1 mln mkw. powierzchni biurowych
Na koniec II kw. 2022 r. w Polsce były już trzy rynki biurowe, których zasoby powierzchni biurowej przekroczyły próg 1 mln mkw. Do Krakowa i Wrocławia dołączyło Trójmiasto. Na przeciwnym biegunie znajdują się Lublin i Szczecin, które oferują łącznie prawie 410 000 mkw. Na pozostałe miasta (Poznań, Katowice i Łódź) przypada ponad 31% całkowitych zasobów nowoczesnej powierzchni biurowej zlokalizowanej w regionach.
Mniej biur w budowie: wysoki popyt przy zmniejszającej się podaży
- Kolejny kwartał z rzędu obserwujemy spadek powierzchni biurowej będącej w budowie na głównych rynkach regionalnych w Polsce. Na koniec II kw. 2022 r. w trakcie realizacji znajdowało się prawie 560 000 mkw., tj. o 10% mniej niż poprzednim kwartale i ponad 30% mniej w ujęciu rok do roku. Zarówno utrzymujące się wysokie koszty budowy, jak i rosnące koszty finansowania powodują, że obecnie rozpoczynanych jest coraz mniej nowych inwestycji – dodaje Agnieszka Giermakowska.
Gdzie jest najwięcej niewynajętych biur
Na koniec II kw. 2022 r. poziom pustostanów na głównych regionalnych rynkach biurowych wyniósł 15,2% i był niższy o 0,3 p.p. w porównaniu z I kw. 2022 r. i wyższy o 1,7 p.p. rok do roku. Wzrost wskaźnika powierzchni niewynajętej odnotowano w Szczecinie, Trójmieście, Krakowie i Łodzi, natomiast w Katowicach, Lublinie i Wrocławiu współczynnik pustostanów się obniżył. W Poznaniu poziom pustostanów pozostał bez zmian. Łącznie na ośmiu regionalnych rynkach biurowych najemcy mają do dyspozycji ponad 961 000 mkw. wolnej powierzchni – najwięcej w Krakowie i Wrocławiu.
Autorzy raportu zauważają, że na wszystkich regionalnych rynkach biurowych w Polsce obserwują presję na wzrost czynszów przy jednoczesnym ograniczaniu pakietu zachęt oferowanych przez deweloperów i właścicieli budynków biurowych. Dotyczy to przede wszystkim najlepszych budynków i lokalizacji charakteryzujących się ograniczoną dostępnością powierzchni biurowej.
Nowe biura we Wrocławiu i biurowiec sprzedany za 100 mln euro
W 2022 r. we Wrocławiu doszło do rekordowej transakcji na rynku biurowym. Kompleks MidPoint71 przy ul. Powstańców Śląskich sprzedano za ponad 100 mln euro. To największy oddany w tym roku do użytku, biurowiec we Wrocławiu. Tym samym inwestycja Echo Investment powiększyła wrocławski rynek biurowy o ponad 36 tys. mkw. powierzchni. Zobacz, kto już pracuje w MidPoint71.
MidPoint 71 powstał w sąsiedztwie Sky Tower – najwyższego wieżowca we Wrocławiu oraz kompleksu Centrum Południe przy ul. Powstańców Śląskich
Przy Powstańców Śląskich powstaje wrocławskie city i business center
17 pięter, ponad 21 tys. mkw. powierzchni biurowej, tarasy dla najemców czy boisko do koszykówki – tak będzie wyglądać najnowszy wieżowiec w kompleksie biurowym Centrum Południe, które firma Skanska buduje przy ul. Powstańców Śląskich.